Leto prebujene inflacije
S 5,6-odstotnim dvigom cen v letu 2007 smo zabeležili najvišjo inflacijo v zadnjih petih letih.
Ljubljana – V petek je državni statistični urad sporočil še zadnje podatke o gibanju cen življenjskih potrebščin v decembru in letošnjem letu, iz katerih je razvidno, da se pospešenem povečevanju cen tudi v zadnjem mesecu leta nismo mogli izogniti. Inflacija v decembru je znašala 0,4 odstotka, kar je letno inflacijo dvignilo na 5,6 odstotka, največ v zadnjih petih letih. V decembru so se storitve v povprečju podražile za 0,8odstotka, medtem ko je bilo blago dražje za 0,2odstotka.
Podobno kot v letošnjih jesenskih mesecih smo tudi v decembru zabeležili občutnejšo podražitev izdelkov v skupini hrana in brezalkoholne pijače, ki so bile dražje za 1,5 odstotka, med storitvami pa je zaključek nekaterih akcij pri ponudnikih telefonskih in internetnih storitev podražil komunikacijske storitve povprečno za 2,2 odstotka. Zaradi predprazničnih popustov so se v decembru za 1,9 odstotka znižale cene oblek in obutve. Pregled rasti cen za celo leto pokaže, da so se letos najbolj (za 12,9 odstotka) povišale cene hrane in brezalkoholnih pijač, gostinske in nastavitvene storitve (8,6 odstotka), stroški stanovanja (8 odstotkov), alkoholnih pijač in tobaka (6,6 odstotka) in rekreacije ter kulture (4,7 odstotka).
Izredno zanimiv je tudi izračun Urada RS za statistiko o tem, kakšen je vpliv (delež) trgovine pri podražitvah, saj trgovci zagotavljajo, da so bili prisiljeni dvigati cene le zaradi dvigov cen dobaviteljev, sami pa da niso (vsaj relativno) povečevali svojega deleža. Za 11 mesecev letošnjega leta se pokaže, da so se cene hrane iz uvoza povečale za dobrih osem odstotkov, cene hrane pri proizvajalcih na domačem trgu za nekaj manj kot deset odstotkov, medtem ko so se drobnoprodajne cene v trgovinah dvignile za nekaj manj kot 12 odstotkov.
Kot vsak mesec je bil opravljen tudi evropsko primerljiv izračun rasti cen, ki je pokazal na 5,7-odstotno slovensko inflacijo, s čimer naša država ohranja neslaven rekord najvišje inflacije med državami Evropske monetarne unije (območja evra) in za skoraj enkrat presega rast cen v Evropski uniji. Na vladnem Uradu za makroekonomske raziskave in razvoj (UMAR) tudi tokrat ugotavljajo, da so razlogi za inflacijo v cenah hrane in nafte, razlika med rastjo cen v Sloveniji in povprečjem evrskega območja pa tako ostaja rezultat našega približevanja razvitejšim članicam, ki se letos odraža v več kot dvakrat višji gospodarski rasti v Sloveniji.