Ne pozabite na robček
Teden zdravja v lekarnah je v znamenju prehladnih obolenj.
Kranj - Decembrski teden zdravja farmacevti posvečajo preventivi in zdravljenju prehladnih obolenj. Prehlad spada med najpogostejše virusne okužbe, saj ga povzroča več kot dvesto različnih virusov. Prehlad se pogosteje pojavi pri ljudeh, ki so utrujeni ali čustveno izčrpani, imajo alergijske spremembe v nosu ali žrelu, pri ženskah v obdobju med menstrualnima ciklusoma, pa tudi pri ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom.
Prehlad se lahko pojavi že naslednji dan ali najpozneje tri dni po okužbi, ko virus predre prvo obrambno linijo v sluznici. Običajno ga spremlja tudi kašelj, telesna temperatura je na začetku lahko nekoliko povišana. Mine v štirih do desetih dneh, suh ali vlažen kašelj pa lahko traja tudi en mesec ali več. Včasih lahko pride do zapletov, kot sta vnetje obnosnih votlin in vnetje srednjega ušesa. Pri okužbah spodnjih dihal je najpogostejši zaplet pljučnica.
V obdobju prehladov je zelo pomembna higiena rok, je opozorila doc. dr. Tatjana Lejko Zupanc, in še: »Virusi se prenašajo predvsem s telesnim stikom, najpogosteje z umazanimi rokami na nosno sluznico ali očesno veznico. Zato je pomembno, da si roke pogosto umivamo z milom in toplo vodo in da se z rokami ne dotikamo nosu in oči.« Bolniki naj se izogibajo javnih, zaprtih prostorov, kjer je hkrati veliko ljudi, kašljati in kihati pa je treba v zgornji del rokava ali v robček. Ob tem papirnate robčke takoj po uporabi zavržemo.
V večini primerov farmacevti svetujejo samozdravljenje s pripravki za lajšanje simptomov prehlada in ob tem svetujejo tudi počitek, pitje toplih napitkov ter uživanje lahke hrane. Če pa ocenijo, da so simptomi takšni, da lahko pride do napredovanja prehlada v resnejše oblike obolenj, napotijo bolnika k zdravniku. Okužbam z virusi prehlada se vedno ne moremo izogniti, a imamo z zdravim življenjskim slogom več možnosti, da ne zbolimo.