Marko Pavlenč (Foto: Kaja Pogačar)

Posluh za ohranjanje krajine

"Občinske nagrade res nisem pričakoval. Delam zase, za svoj užitek," pravi Marko Pavlenč s Sela, ki skoraj ves prosti čas vlaga v čiščenje in urejanje površin pod Stolom ter vzdrževanje objektov.

Marko Pavlenč je občinsko nagrado prejel na predlog Agrarne skupnosti Zabreznica–Selo. Štiri leta je bil član dejavnega vaškega odbora Selo. Pomaga pri izpeljavi prireditev v občini, dejaven je pri obnovah kulturnih spomenikov, pomaga Lovski družini Stol pri postavljanju prež, vrsto let pa se angažira tudi v Agrarni skupnosti Zabreznica–Selo. Ima namreč velik posluh za ohranjanje krajine, skoraj ves prosti čas vlaga v čiščenje in urejanje površin pod Stolom ter vzdrževanje objektov.

»Za menoj stoji cela agrarna skupnost,« že na samem začetku pogovora poudari Pavlenč. »Vsako leto se lahko pohvalimo s čim novim na Zabreški planini. Močno se trudimo skrbeti za tamkajšnji objekt. V zadnjih letih se lahko pohvalimo z novo streho, fasado, sanitarijami na tekočo vodo, kompletno prenovljenim hlevom, letos smo poskrbeli za ogrevanje kopalnice. Spodaj sta dve postelji – za pastirja z ženo, zgoraj pa šest. Sicer pa v prihodnje načrtujemo popravilo vodnega zajetja in ureditev čistilne naprave,« je napovedal Pavlenč.

Zabreška planina je zanj ena najlepših. »To je balkon Karavank, od koder je izjemen razgled. Vidi se do Ljubljane in še dlje pa do Trbiža. Zabreška planina je tako atraktivna, da je bil letos celo Alojz Uran tu na dopustu. V bližini imajo nune vikend, a se je zadrževal bolj ali manj pri nas,« je razkril Pavlenč.

Letos so obnovili tudi Betonsko bajto na 1.606 metrih nadmorske višine. »Razpadajoč objekt, ki je bil zgrajen pred drugo svetovno vojno, je včasih služil kot zavetišče za pastirje. Z Janijem Legatom sva jo praktično na novo postavila. Zabetonirala sva temelje, uredila streho, pa 3000-litrski rezervoar za vodo … Jaz sem bil letos v sklopu urejanja več kot 55-krat pri Betonski bajti, Jani pa več kot 70-krat. Z Zabreške planine je bilo treba vse znositi gor kar na rami, višinske razlike je dobrih 400 metrov. A zdaj Betonska bajta kompletno prenovljena. V njej bo bival pastir, krave se namreč danes pasejo že do višine 1.700 metrov, konji pa še višje,« je dodal.

Nagrade občine, kot pravi, ni pričakoval: »Delam zase, za svoj užitek, ne za to, da bi kaj dobil ali da bi me kdo hvalil. Seveda pa se ob tem zahvaljujem predlgateljem, županu in svetnikom za nagrado.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sreda, 24. junij 2009 / 07:00

Peternel odgovarja na obtožbe

Po petkovem izrednem občnem zboru Kmetijsko gozdarske zadruge Sava Lesce se je z izjavo za javnost oglasil tudi zdaj že nekdanji direktor Emil Peternel.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 25. oktober 2010 / 07:00

V petek znova Naj pridelek

Cerklje - Občina Cerklje na Gorenjskem ter Družinski in mladinski center Cerklje vabita na 21. kulturno zabavno prireditev A prideš … na Naj pridelek 2010?, ki bo v petek,...

Kronika / ponedeljek, 25. oktober 2010 / 07:00

Preventivni gasilski dan v Cerkljah

Cerklje - V mesecu požarne varnosti je prejšnjo soboto pred gasilskim domom v Cerkljah v organizaciji domače gasilske zveze potekal preventivni dan. Prostovoljni gasilci so za ob...

Kronika / ponedeljek, 25. oktober 2010 / 07:00

Kako ob nesreči na avtocesti

Ob nedavni smrtni nesreči na gorenjski avtocesti se je znova pokazalo, da večina voznikov ne ve, kako ravnati ob nesrečah ali zastojih na avtocesti.

Šport / ponedeljek, 25. oktober 2010 / 07:00

Kranjski kegljači zadovoljni iz Splita

Kranj - Moška ekipa kegljačev Triglava se je udeležila pokala NBC v Splitu, kjer se je odlično odrezala. V konkurenci enaindvajsetih moštev iz vse Evrope se je s 3. rezultatom uv...

Šport / ponedeljek, 25. oktober 2010 / 07:00

Četrtfinale brez Gorenjcev

Škofja Loka - V sredo so rokometaši odigrali tekme osmine finala pokalnega tekmovanja. Ekipa Loke je bila s 26 : 31 slabša od Cimos Kopra, ekipa Alplesa Železnikov pa je kar s 15...