Marko Pavlenč (Foto: Kaja Pogačar)

Posluh za ohranjanje krajine

"Občinske nagrade res nisem pričakoval. Delam zase, za svoj užitek," pravi Marko Pavlenč s Sela, ki skoraj ves prosti čas vlaga v čiščenje in urejanje površin pod Stolom ter vzdrževanje objektov.

Marko Pavlenč je občinsko nagrado prejel na predlog Agrarne skupnosti Zabreznica–Selo. Štiri leta je bil član dejavnega vaškega odbora Selo. Pomaga pri izpeljavi prireditev v občini, dejaven je pri obnovah kulturnih spomenikov, pomaga Lovski družini Stol pri postavljanju prež, vrsto let pa se angažira tudi v Agrarni skupnosti Zabreznica–Selo. Ima namreč velik posluh za ohranjanje krajine, skoraj ves prosti čas vlaga v čiščenje in urejanje površin pod Stolom ter vzdrževanje objektov.

»Za menoj stoji cela agrarna skupnost,« že na samem začetku pogovora poudari Pavlenč. »Vsako leto se lahko pohvalimo s čim novim na Zabreški planini. Močno se trudimo skrbeti za tamkajšnji objekt. V zadnjih letih se lahko pohvalimo z novo streho, fasado, sanitarijami na tekočo vodo, kompletno prenovljenim hlevom, letos smo poskrbeli za ogrevanje kopalnice. Spodaj sta dve postelji – za pastirja z ženo, zgoraj pa šest. Sicer pa v prihodnje načrtujemo popravilo vodnega zajetja in ureditev čistilne naprave,« je napovedal Pavlenč.

Zabreška planina je zanj ena najlepših. »To je balkon Karavank, od koder je izjemen razgled. Vidi se do Ljubljane in še dlje pa do Trbiža. Zabreška planina je tako atraktivna, da je bil letos celo Alojz Uran tu na dopustu. V bližini imajo nune vikend, a se je zadrževal bolj ali manj pri nas,« je razkril Pavlenč.

Letos so obnovili tudi Betonsko bajto na 1.606 metrih nadmorske višine. »Razpadajoč objekt, ki je bil zgrajen pred drugo svetovno vojno, je včasih služil kot zavetišče za pastirje. Z Janijem Legatom sva jo praktično na novo postavila. Zabetonirala sva temelje, uredila streho, pa 3000-litrski rezervoar za vodo … Jaz sem bil letos v sklopu urejanja več kot 55-krat pri Betonski bajti, Jani pa več kot 70-krat. Z Zabreške planine je bilo treba vse znositi gor kar na rami, višinske razlike je dobrih 400 metrov. A zdaj Betonska bajta kompletno prenovljena. V njej bo bival pastir, krave se namreč danes pasejo že do višine 1.700 metrov, konji pa še višje,« je dodal.

Nagrade občine, kot pravi, ni pričakoval: »Delam zase, za svoj užitek, ne za to, da bi kaj dobil ali da bi me kdo hvalil. Seveda pa se ob tem zahvaljujem predlgateljem, županu in svetnikom za nagrado.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Avtomobilizem / torek, 26. junij 2007 / 07:00

Eleganca za pet

Audi gre v boj s športno elegantnim kupejem A5.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / nedelja, 18. avgust 2013 / 23:41

Najbolj se je priljubil Ferdo

Zaščitni znak Zbiljskega jezera so tudi tamkajšnji labodi, ki jih je zdaj že okrog 150, pozimi pa celo več, saj pridejo na Zbiljsko jezero prezimovat tudi labodi z Jeprce in iz Hraš.

Gospodarstvo / nedelja, 18. avgust 2013 / 23:40

V pogonu celotna proizvodnja

Po kolektivnem dopustu so v ponedeljek v tržiškem Peku na polno zagnali proizvodnjo, ki se kljub prazničnim dnem ni ustavila niti v petek niti v soboto. Obveznosti do zaposlenih so poravnane, za izbol...

Jesenice / nedelja, 18. avgust 2013 / 23:34

Navijaško središče na Stari Savi

V času EuroBasketa 2013 bodo na Stari Savi odprli navijaško središče, v katerem bo na dveh velikih zaslonih mogoče spremljati prenos tekem iz dvorane Podmežakla in se zabavati na koncertih.

Škofja Loka / nedelja, 18. avgust 2013 / 23:33

Pet ponudnikov in pritožba

Tudi ob zadnjem razpisu za izvajalca pri gradnji obvoznice mimo Škofje Loke je Direkcija RS za ceste prejela zahtevek za revizijo. Občina je vložila ustavno pritožbo in pisala predsednici vlade.

Kronika / nedelja, 18. avgust 2013 / 23:23

Pogorel Porentov dom

V Kranjski Gori je danes zjutraj zagorela brunarica ob Porentovem domu, ogenj pa se je razširil tudi na dom in ga popolnoma uničil.