Marko Pavlenč (Foto: Kaja Pogačar)

Posluh za ohranjanje krajine

"Občinske nagrade res nisem pričakoval. Delam zase, za svoj užitek," pravi Marko Pavlenč s Sela, ki skoraj ves prosti čas vlaga v čiščenje in urejanje površin pod Stolom ter vzdrževanje objektov.

Marko Pavlenč je občinsko nagrado prejel na predlog Agrarne skupnosti Zabreznica–Selo. Štiri leta je bil član dejavnega vaškega odbora Selo. Pomaga pri izpeljavi prireditev v občini, dejaven je pri obnovah kulturnih spomenikov, pomaga Lovski družini Stol pri postavljanju prež, vrsto let pa se angažira tudi v Agrarni skupnosti Zabreznica–Selo. Ima namreč velik posluh za ohranjanje krajine, skoraj ves prosti čas vlaga v čiščenje in urejanje površin pod Stolom ter vzdrževanje objektov.

»Za menoj stoji cela agrarna skupnost,« že na samem začetku pogovora poudari Pavlenč. »Vsako leto se lahko pohvalimo s čim novim na Zabreški planini. Močno se trudimo skrbeti za tamkajšnji objekt. V zadnjih letih se lahko pohvalimo z novo streho, fasado, sanitarijami na tekočo vodo, kompletno prenovljenim hlevom, letos smo poskrbeli za ogrevanje kopalnice. Spodaj sta dve postelji – za pastirja z ženo, zgoraj pa šest. Sicer pa v prihodnje načrtujemo popravilo vodnega zajetja in ureditev čistilne naprave,« je napovedal Pavlenč.

Zabreška planina je zanj ena najlepših. »To je balkon Karavank, od koder je izjemen razgled. Vidi se do Ljubljane in še dlje pa do Trbiža. Zabreška planina je tako atraktivna, da je bil letos celo Alojz Uran tu na dopustu. V bližini imajo nune vikend, a se je zadrževal bolj ali manj pri nas,« je razkril Pavlenč.

Letos so obnovili tudi Betonsko bajto na 1.606 metrih nadmorske višine. »Razpadajoč objekt, ki je bil zgrajen pred drugo svetovno vojno, je včasih služil kot zavetišče za pastirje. Z Janijem Legatom sva jo praktično na novo postavila. Zabetonirala sva temelje, uredila streho, pa 3000-litrski rezervoar za vodo … Jaz sem bil letos v sklopu urejanja več kot 55-krat pri Betonski bajti, Jani pa več kot 70-krat. Z Zabreške planine je bilo treba vse znositi gor kar na rami, višinske razlike je dobrih 400 metrov. A zdaj Betonska bajta kompletno prenovljena. V njej bo bival pastir, krave se namreč danes pasejo že do višine 1.700 metrov, konji pa še višje,« je dodal.

Nagrade občine, kot pravi, ni pričakoval: »Delam zase, za svoj užitek, ne za to, da bi kaj dobil ali da bi me kdo hvalil. Seveda pa se ob tem zahvaljujem predlgateljem, županu in svetnikom za nagrado.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Cerklje na Gorenjskem / ponedeljek, 22. junij 2015 / 13:40

Nadzorni odbor brez večjih pripomb

Cerklje – Nadzorni odbor Občine Cerklje je izdal dokončna poročila o opravljenih nadzornih pregledih porabe na štirih proračunskih postavkah. Za proračunske postavke Spletna stran občine, Občinska...

Objavljeno na isti dan


Splošno / ponedeljek, 23. april 2007 / 07:00

Ivo Papasov & His Bulgarian Wedding Band v ciklusu Grajski Vitraž

Petek, 11. maja, dvorišče Škofjeloškega gradu

Splošno / ponedeljek, 23. april 2007 / 07:00

Mestni trg v barvah

Celodnevni dogodek plesa, slikarstva, fotografije, filma in glasbe ..

Kronika / ponedeljek, 23. april 2007 / 07:00

Radarske kontrole

Kranj - Prometni policisti bodo tudi ta teden opravljali meritve hitrosti z radarjem, nameščenim v belem osebnem avtomobilu Renault Kangoo. Danes med 7. in 14. uro bodo...

Bohinj / ponedeljek, 23. april 2007 / 07:00

Usoda novih občinskih stanovanj še ni znana

Bohinjska Bistrica - Župan občine Bohinj Franc Kramar, njegov podžupan Anton Urh, višja svetovalka za družbene dejavnosti in gospodarstvo Iva Lapajne ter nekdanja županj...

Zanimivosti / ponedeljek, 23. april 2007 / 07:00

Aketa: Obnova Starega gradu in obzidja

Kamnik - Kako nujna je obnova Starega gradu oziroma njegovega obzidja, smo spraševali tudi tokrat na območju Kamnika. Skoraj polovica vprašanih je bila mnenja, da je treba v občin...