Bodi zvezda, ne meči petard
Prazniki so pred nami in marsikdo je že sedaj slabe volje, a ne zaradi praznikov, pač pa zaradi petard.
Brezkončno pokanje se marsikje začne pred božičem in konča sredi januarja naslednjega leta. Veliko ljudi si želi miru, a se nimajo kam umakniti pred brezumnim pokanjem. Vemo, kaj pokanje povzroča živalim, pravo trpljenj pa je tudi za ljudi. Zato tudi letos policisti kot vsako leto opozarjamo na nepravilnosti in nevarnosti pri uporabi pirotehničnih izdelkov. V osnovi je pirotehnika namenjena zabavi, še posebej v prazničnem obdobju, a pogosto ni tako, posledice nepravilne uporabe so različne, največkrat pa se poškodujejo otroci. Policisti že nekaj let opozarjamo na določila Zakona o eksplozivih, ki pirotehnične izdelke razvršča v štiri razrede, od tistih z najmanjšim učinkom do izdelkov za velike ognjemete.
Po določilih zakona je prodaja pirotehničnih izdelkov iz prvih dveh razredov, katerih glavni učinek je pok, dovoljena v času od 19. do 31. decembra.
Sama uporaba omenjenih izdelkov pa je dovoljena od 26. decembra do 2. januarja. V tem obdobju pa zakon določa tudi prepovedi uporabe pirotehničnih izdelkov na naslednjih krajih:
- v strnjenih stanovanjskih naseljih,
- v zgradbah in vseh zaprtih prostorih,
- v bližini bolnišnic,
- v prevoznih sredstvih za potniški promet
- in na površinah, kjer potekajo javni shodi ali javne prireditve.
Poleg tega je prodaja in uporaba izdelkov iz omenjenih razredov mladoletnikom do 15. leta starosti dovoljena le pod nadzorstvom staršev ali skrbnikov.
Policija bo ob zaključku leta 2007 poskušala še bolj vplivati na mladoletnike in jih ozaveščati, da je lahko nepravilna uporaba pirotehnike nevarna, na kar bomo opozarjali z nadaljevanjem akcije Bodi zvezda, ne meči petard. Z njo želimo uporabnike pirotehničnih izdelkov opozoriti predvsem na pravilno uporabo in na ta način zmanjšati število poškodb, še posebej pri otrocih.
Kljub vsem prizadevanjem policije pa se moramo zavedati, da je neprimerna uporaba pirotehničnih izdelkov skupni problem, zato prosimo vse, predvsem pa starše in skrbnike, da z opozarjanjem na nevarnosti in možne posledice nepravilne uporabe pirotehničnih izdelkov ter s svojim lastnim zgledom, pripomorejo k preprečevanju in zmanjšanju neželenih posledic.