Največ za Petrovčevo hišo
Ali je bilo leto 2007 uspešno za občino Cerklje na Gorenjskem?
»Po mojem prepričanju je bilo. Naredili smo veliko, največji dosežki pa so zagotovo odprtji Kulturnega hrama Ignacija Borštnika, v katerega smo letos vgradili še za 650 tisoč evrov opreme, in novega gasilskega doma v Cerkljah, ki je stal 931 tisoč evrov, ter zaključek rekonstrukcije regionalne ceste Spodnji Brnik-Zgornji Brnik, za katero je morala občina primakniti skoraj polovico denarja. Samo za zadnja dela na Zgornjem Brniku smo plačali 772 tisoč evrov.«
Pred dnevi je bil sprejet že nov proračun. Kateri bodo najpomembnejši projekti v naslednjem letu?
»Proračun za leto 2008 predvideva kar 9,35 milijona evrov odhodkov. Največja investicija bo obnova Petrovčeve domačije, ki bo na koncu stala 1,2 milijona evrov, od tega smo pridobili 750 tisoč evrov evropskega denarja. Med glavne investicije sodita tudi začetek gradnje doma starostnikov, za katerega namenjamo 700 tisoč evrov, in rondoja na Spodnjem Brniku, za katerega v naslednjem letu namenjamo 400 tisoč evrov, 295 tisoč evrov pa še leto kasneje. Graditi se je že začel zbirni center v Cerkljah, ki bo stal 400 tisoč evrov. Precej denarja bo šlo za gradnjo fekalne kanalizacije: samo za morebitno priključitev na čistilno napravo Komenda in plačilo Komendi za investicijo v njihov primarni kanal bomo prihodnje leto plačali 520 tisoč evrov. Gradnja sekundarne kanalizacije na Spodnjem Brniku bo v naslednjem letu stala 230 tisoč evrov, v celoti pa 1,1 milijona evrov. V Cerkljah bomo nadaljevali z gradnjo kanalizacije in obnovo vodovoda, za kar namenjamo 250 tisoč evrov, 150 tisoč evrov pa bomo namenili za vodovod Blate. Gre za dodaten vodni vir, ki ga moramo povezati z vodnim zbiralnikom Ambrož. Za gradnjo vodovoda Zgornji Brnik-Huje bomo dali 163 tisoč evrov. 540 tisoč evrov bomo namenili za izdelavo projektov za povečanje zmogljivosti vodovodnega sistema Krvavec, ki bo na koncu stalo 12,1 milijona evrov. 240 tisoč evrov imamo pripravljenih za nakup primarnega vodovoda od Aerodroma Ljubljana. Posodobiti želimo nogometni center na Velesovem, kar nas bo na koncu stalo skoraj milijon evrov, vendar pa nekaj denarja pričakujemo iz fundacije za šport.
Sicer pa tako kot prejšnja leta namenjamo sredstva tudi za obnove občinskih cest, začetek sanacije ceste Grad-Ravne, za obnovo sakralnih in drugih spomenikov. Vsako leto proračunska sredstva namenjamo tudi za investicije v šolske objekte, tudi v prihodnjem letu bomo za obnovo fasade na severozahodnem delu centralne šole in dokončanje zunanjih igrišč namenili približno 100 tisoč evrov. V večji meri pa se bomo v prihodnjem letu osredotočili na pripravo projektov za povečanje zmogljivosti medobčinskega krvavškega vodovoda, kjer je občina Cerklje nosilec projekta, za izgradnjo primarne fekalne kanalizacije na vzhodu in jugu občine in podobno. Ti postopki niso tako drago, so pa zato dolgotrajni. Za vse projekte je treba pridobiti tudi služnostne pravice za gradnjo na zasebnih zemljiščih, zato že sedaj prosim občane, da nam ne bi povzročali prevelikih težav. Brez služnostnih soglasij se namreč ne moremo prijavljati na evropske razpise, kateri pa so za nas zgodovinska priložnost, da še posebej za vodno infrastrukturo pridobimo okoli 50 odstotkov potrebnega denarja. Pred nami je torej obdobje obsežnega administrativnega pripravljalnega dela za projekte za naslednjih deset, dvajset let, predvsem na vodovodnem in kanalizacijskem področju.«
Zakaj ste se odločili za podražitev osnovne cene vode za 31 odstotkov in uvedbo dodatne investicijske cene, kar je na zadnji seji že potrdil občinski svet?
»Osnovna cena vode je bila v občini Cerklje vsa leta najnižja na Gorenjskem, s to podražitvijo smo se le približali nivoju cen v naši okolici. Podražitev ni tako huda, saj se je cena dvignila za 8,69 centa na kubični meter vode. V podražitev smo bili prisiljeni iti, saj je Komunala Kranj zaradi nizkih cen vsako leto izkazovala izgubo, ki smo jo nato pokrivali iz amortizacijskih sredstev. Če ne bi tega storili, potem bi morali dvigniti višino nadomestila za stavbno zemljišče. Investicijsko ceno 0,6259 evra za kubični meter vode smo uvedli tako kot v drugih občinah, ta denar pa se strogo namenja novim investicijam v javni vodovod. Nova skupna cena za vodo bo tako 0,99 evra na kubični meter, medtem ko je v Kranju na primer okoli 2 evra. Seveda pa mora nove cene potrditi še vlada. Priznati moram, da smo v preteklosti pri vzdrževanju nizkih cen vode preveč gledali na socialo, premalo pa na potrebe občine.«
V drugih občinah zaradi znanih zapletov z deponijo Tenetiše že potrjujejo nove, občutno višje cene za odvoz in odlaganje komunalnih odpadkov? Kdaj boste to storili v vaši občini?
»Odločili smo se, da naša občina letos še ne pristopi k podražitvi ravnanja s komunalnimi odpadki, saj sem prepričan, da so cene lahko nižje, kot nam predlaga Komunala Kranj. To lahko dosežemo že z odvozom odpadkov na štirinajst dni. V ta namen smo v Novice izpod Krvavca priložili anketni list in prosim občane, da ga pozorno preberejo in izpolnijo, saj se bomo na podlagi rezultatov te ankete odločili, ali bomo obdržali odvoz odpadkov vsak teden ali pa bomo uvedli odvoz vsakih štirinajst dni. Sicer pa se je treba zavedati, da bodo smeti vedno dražje, v kolikor ne bomo takoj začeli racionalno ravnati z njimi, jih reciklirati in razvrščati na ekoloških otokih oziroma v prihodnjem zbirnem centru.
Kdaj bo začel delovati medobčinski inšpektorat?
»Odlok o medobčinskem inšpektoratu je občinski svet že sprejel, nismo pa še podpisali pogodbe z njegovim ustanoviteljem – Mestno občino Kranj. Računamo, da bo inšpektorat zaživel spomladi prihodnje leto. Glede na to, da se občani pogosto obračajo na občino, naj posreduje zaradi nepravilnih posegov v prostor, pričakujem, da bo odtlej občinska inšprekcija reševala takšne probleme.«