Dobri sosedje
Jezerski vrh - Na najmanjšem mednarodnem mejnem prehodu na Gorenjskem, na Jezerskem, obmejni policisti že od vstopa v Evropsko unijo delajo na skupni točki z avstrijskimi kolegi in skupaj opravljajo kontrole, nam je povedal vodja mejne policijske postaje Ljubo Pavlič. Pravi, da so se dobro razumeli, zato so sinočnje slovo od meje ob prevzemu šengenskega režima razumeli kot še zadnje prijateljsko srečanje. Kaj bo od danes naprej drugače? Za petero policistov na mejnem prehodu Jezerski vrh to pomeni menjavo službe, a to se dogaja tudi drugim, pravi Ljubo Pavlič. Za ljudi, ki so prek tega pretežno turističnega mejnega prehoda prečkali mejo med Slovenijo in Avstrijo, pa bo sprememba na bolje, zlasti za dvolastnike, saj zanje ne bo več kontrole. Sicer pa je ta precej odmaknjen mejni prehod povprečno prečkalo od 100 do 150 ljudi na dan, odvisno pač od sezone.
Najbližji sosed mejnega prehoda je gostilničar Marko Stritih, ki je na Jezerskem vrhu že dvajset let. Kaj bo zanj pomenil novi režim brez mejne kontrole, ne ve napovedati. Počakajmo, kaj bo prinesel čas, pravi gostilničar, ki je imel največ obiskovalcev v času bivše »Juge«. Tedaj so Avstrijci množično hodili na kosila. Sedaj pa je zlasti pozimi malo obiskovalcev.
Včeraj so na sedaj že nekdanji meji na Jezerskem vrhu pripravili neuradno srečanje. Od skupnega dela, ki jih je zelo zbližalo, so se poslovili naši in avstrijski obmejni policisti (med slednjimi so tudi koroški Slovenci), prišli so ljudje iz občine Jezersko in sosedje iz Železne Kaple in drugih krajev na avstrijski strani. »Slovesnosti ne načrtujemo, druženje bo spontano, kakršno je bilo tudi 1. maja 2004 opolnoči, ko smo vstopili v Evropsko unijo,« nam je že pred dogodkom povedal župan občine Jezersko Milan Kocjan. Zanimalo nas je tudi, ali bi občina želela zase stavbe, ki jih ob meji zapuščajo obmejni organi. Na občini Jezersko temu pritrjujejo, v teh objektih pa bi bil lahko sedež krajinskega parka Kamniško-Savinjskih Alp.