Kmečka logika na Dursu ne zdrži
Kmetu se zdi logično, da bi mu pri novi odločbi o davku iz kmetijstva upoštevali že plačani znesek po odpravljeni odločbi, a ta logika na davkariji zaradi tehnike plačila in predpisov ne zdrži.
Kranj - V uredništvu Gorenjskega glasa se je (z odločbama v rokah) oglasil kmet in nam takole pojasnil: »Aprila sem prejel odločbo o odmeri obveznosti iz kmetijstva in v predpisanem roku plačal tudi položnico. Avgusta sem prejel novo odločbo in s tem novo položnico. Že sem jo hotel plačati, ko sem čisto na koncu odločbe, pod žigom davčnega urada, s črkami, ki so manjše, kot so sicer v odločbi, opazil še stavek: »Če ste obveznost po odpravljeni odločbi številka … z dne … delno ali v celoti poravnali, vas prosimo, da se osebno ali po telefonu oglasite na pristojnem davčnem uradu ali izpostavi.« Še preden sem se oglasil na davkariji, sem natančno prebral celotno odločbo in ugotovil, da je že po aprilski izdaji odločbe začel veljati novi Povprečni znesek subvencij na hektar kmetijskih in gozdnih zemljišč za leto 2008, po katerem so iz obdavčitve izvzeti povprečni zneski subvencij za zemljišča v občinah z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost. Vse lepo in prav! Razumem, da mi je davčna uprava zaradi spremenjenega predpisa izdala novo odločbo, vendar ne razumem, zakaj pri tem ni upoštevala že plačila po prvi odločbi in v novo odločbo jasno in nedvoumno zapisala, da je razlika med obdavčitvijo iz prve in druge odločbe toliko in toliko evrov, da mi ni treba ničesar plačati in da mi bo razliko nakazala na moj osebni račun. Tako pa je z novo odločbo in z novo položnico (kljub opozorilu v drobnem tisku) verjetno marsikaterega kmeta zavedla, da je plačal še položnico po drugi odločbi in da ima zdaj na davčnem računu še večji presežek, kot ga je imel že prej. In kakšna je pot, da kmet preveč plačani davek dobi nazaj?«
Durs: poračun ni možen
Na republiški davčni upravi (Durs) pojasnjujejo, zakaj že plačanega zneska niso upoštevali pri novi odločbi: »Tehnika in način knjiženja plačil ne omogočata povezave posameznega plačila s konkretno odločbo. To v praksi pomeni, da Durs s tehničnimi orodji ne more ugotoviti, ali je bilo neko plačilo izvedeno na podlagi kasneje odpravljene odločbe ali morda na podlagi kakšnega drugega izvršilnega naslova (odločbe, obračuna). Druga okoliščina, ki Dursu preprečuje, da bi že izvedena plačila po odpravljenih odločbah upošteval pri izdaji novih odločb, je v tem, da zakon o davčnem postopku določa, da se s plačilom poravnajo obveznosti po vrstnem redu prej dospele obveznosti. V praksi se lahko zgodi, da ima zavezanec v času izdaje odločbe izkazan dolg iz nekega drugega naslova; ko poravna obveznost po plačilnem instrumentu, ki je priložen odločbi o odmeri obveznosti iz kmetijstva, pa se dejansko poravna »stari« obstoječi dolg. V takem primeru bi Durs ravnal napačno, če bi tako plačilo upošteval v »novi« odločbi.«
Opozorilo ni v drobnem tisku
Na davčni upravi so v novih odločbah opozorili davčne zavezance za primer, če so obveznost po odpravljeni odločbi že delno ali v celoti poravnali, vendar pri tem poudarjajo: »Opozorilo je zapisano z enako velikostjo črk kot preostali del odločbe ter kot edini del odločbe z okrepljenim stilom pisave. Kmet torej neupravičeno navaja, da je bil ta del odločbe zapisan z drobnim tiskom, res pa je, da je zaradi obsega besedila in omejenih možnosti tiska velikost pisave celotne odločbe majhna.«
»Ob upoštevanju navedenih okoliščin Durs trenutno ni mogel pripraviti splošne rešitve, s katero bi omogočil poračun, kot si ga želi kmet,« pojasnjujejo na Dursu in dodajajo: »Kmet ima možnost, da na davčnem uradu zahteva vračilo preveč plačanega davka. Če je ta znesek višji od deset evrov, bodo uslužbenci pristojnega davčnega urada sami poklicali zavezanca ter se dogovorili za postopek vračila.«