Miha Pezdirnik,

skrbni lastnik gozda

Zavod za gozdove Slovenije vsako leto podeli priznanja štirinajstim skrbnim lastnikom gozda, iz vsake območne enote zavoda enemu. S kranjskega gozdnogospodarskega območja je priznanje prejel Miran Jensterle iz Podporezna, z blejskega območja pa Miha Pezdirnik iz Mojstrane. Pezdirnikova kmetija, po domače se reče Pr' Pavleš, obsega 72 hektarjev zemljišč, od tega 41 hektarjev gospodarskih in 14 hektarjev varovalnih gozdov, drugo so pretežno travniki. Gozd je v strmini, v alpskih dolinah Kot in Vrata ter na pobočjih v okolici Mojstrane, skoraj ves v Triglavskem narodnem parku. Miha dobro skrbi za svojo posest. Petnajst let je delal v Nemčiji, tam se je navadil discipline in natančnosti in to se, kot pravijo gozdarji, pozna tudi v gozdu. Čeprav ve, da bodo rezultati njegovega dela uživali šele nasledniki čez sto let ali še več, ga to ne moti. »Ko čistim sestoj, je to dobro za moje zdravje in za gozd,« pravi in poudarja, da še zlasti uživa tedaj, ko je v gozdu mir. To je, žal, vse bolj redko. Pritisk obiskovalcev na gozdove se povečuje in odkar so z vstopom Slovenije v Evropsko unijo »padle« meje, je še huje. Opaža tudi, da gozd ni več tako zdrav, kot je bil nekdaj. Smreka vsako leto močno semeni, macesen je ob vse pogostejših vetrovih že težko »spravit gor«.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Športni dom je premajhen

Športno društvo Šenčur si že dalj časa prizadeva za legalizacijo in rekonstrukcijo svojega športnega doma ob nogometnem igrišču v Šenčurju ter dodatno nogometno igrišče.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / / 07:00

Zastonj prepleskali bolnišnico

V jeseniški bolnišnici je potekalo državno tekmovanje slikopleskarjev. In najboljši rezultat? Na novo prepleskane stene bolnišnice!

Gospodarstvo / / 07:00

Vsako pisanje ni birokracija

Mag. Miran Naglič: "Kmetje bi brez pomoči kmetijskih svetovalcev pri pripravi vlog težko izkoristili ponujeni državni in evropski denar."

Gospodarstvo / / 07:00

Gorenjski čebelarji se bodo združili

Gorenjska čebelarska društva, ki so zdaj vključena v dve zvezi, naj bi se združila v enotno Čebelarsko zvezo Gorenjske.

Gospodarstvo / / 07:00

Arhitektura domov znanih Slovencev

Časopisno založniška družba Kmečki glas je s sofinanciranjem ministrstva za kulturo in s podporo Gorenjske banke izdala knjigo z naslovom Arhitektura domov znanih Slovencev.

Gospodarstvo / / 07:00

V novembru spet deflacija

Vse od polletja povprečje cen življenjskih potrebščin ne narašča več. Tri mesece se povprečje ni spremenilo, v juliju in novembru pa je statistika zabeležila padec.