Cerklje na Gorenjskem
V občini Cerklje na Gorenjskem se je v letu 2007 zaključilo kar nekaj zelo pomembnih projektov. Med njimi izstopajo predvsem rekonstrukcija odseka regionalne ceste Spodnji Brnik-Zgornji Brnik, Kulturni hram Ignacija Borštnika in novi gasilski dom v Cerkljah.
Na področju cestne infrastrukture so občani Cerkelj na Gorenjskem najtežje čakali na ureditev še zadnjega, slab kilometer dolgega odseka regionalne ceste Spodnji Brnik-Zgornji Brnik, ki so ga v uporabo uradno predali 6. julija. Tudi v sklopu ureditve zadnjega odseka regionalne ceste na Zgornjem Brniku so uredili odvodnjavanje in vso komunalno infrastrukturo. Skupna vrednost del je znašala 1,77 milijona evrov, od tega je Občina Cerklje plačala 772 tisoč evrov. V naslednjem letu bodo začeli še z izgradnjo težko pričakovanega krožišča na Spodnjem Brniku in pločnika do Vopovelj, kar bo stalo približno 1,8 milijona evrov, od tega bo morala občina prispevati 40 odstotkov. Do novih cest so sicer v letu 2007 prišli tudi v hribovitem svetu občine; med drugim so asfaltirali cesto v spodnjem delu Šenturške Gore in razširili cestni odsek Jagodce-Lenart.
Med največje pridobitve v tem letu zagotovo sodita še nova gasilski dom in Kulturni hram Ignacija Borštnika v Cerkljah. Slednjega so slovesno odprli 28. septembra, ko je v njem potekala osrednja proslava ob občinskem prazniku. Ob tej priložnosti so odkrili tudi doprsni kip igralca, dramatika in pesnika Ignacija Borštnika. Kulturno dvorano so sicer zgradili že leta 2004 v sklopu tretje faze rekonstrukcije Osnovne šole Davorina Jenka, sodobno dvoransko, odrsko in avdio-video opremo, vredno 650 tisoč evrov, pa so vgradili v letu 2007. Vrednost takšnega objekta (z zemljiščem vred) je sicer ocenjena na približno dva milijona evrov. Kulturna dvorana sprejme 426 obiskovalcev, v njenem sklopu pa so tudi garderobna prostora za nastopajoče, večji pevski sobi, skladišče za avdio-video opremo in skladišče za kulise z dvižno ploščadjo. Oprema v dvorani omogoča izvedbo simpozijev, predavanj in najrazličnejših kulturnih prireditev, kar je pokazal že Teden kulture, ki je potekal od 21. do 30. septembra, in tudi ostale prireditve, ki so se v nekaj mesecih že zvrstile v novi dvorani.
Novi gasilski dom v Cerkljah so ob 115-letnici domačega gasilskega društva svojemu namenu predali 13. maja. Občina je v izgradnjo doma vložila 931 tisoč evrov. PGD Cerklje je kasneje prispevalo izkupiček od prodaje starega doma, to je 146 tisoč evrov, vložek pa se je pretvoril v solastninski delež. V domu je 1.168 kvadratnih metrov uporabnih površin, poleg gasilskega društva pa imajo v njem svoje prostore še štab Civilne zaščite, gasilska zveza in občina (skladišče). V prvem nadstropju je moderna učilnica za teoretično usposabljanje pripadnikov enot zaščite in reševanja. Novi gasilski dom je občina zgradila zaradi prostorske stiske v starem gasilskem domu.
V zadnjem letu so zgradili precej primarne kanalizacije. V Dvorjah so tako dokončali z obnovo in gradnjo celotne komunalne infrastrukture, z investicijo so sicer začeli že v letu 2005. Zgradili so kanalizacijski sistem, pločnik in ograje, obnovili vodovod, cestišče in javno razsvetljavo. Celotna investicija je Občino Cerklje stala 887.800 evrov. Kanalizacijo so gradili tudi v Ulici 4. oktobra in na Cesti v Polico, po Stari cesti in v Trnovljah pa je potekala tudi gradnja primarne kanalizacije Zgornji Brnik–Vovke–Cerklje.
Veliko investicij so opravili tudi na športnih in šolskih objektih. V Velesovem so tako pridobili pomožno nogometno igrišče in parkirne prostore, pripravljajo pa tudi projekt za dograditev klubskih prostorov. Z manjšo pomočjo krajevne skupnosti so zgradili rokometno in košarkarsko igrišče na Šenturški Gori, v celoti pa so obnovili in dogradili športna igrišča ob OŠ Davorina Jenka, kjer so obnovili in dozidali še preostali del Hribarjevega zidu.
Občinska uprava se je v letu 2007 posvečala tudi pripravi različnih projektov; z nekaterimi od njih bo Občina Cerklje na Gorenjskem kandidirala tudi za evropska sredstva. Za sanacijo in spremembo namembnosti Petrovčeve hiše sredi Cerkelj so tako že uspeli na razpisu za evropska razvojna sredstva in pridobili 842 tisoč evrov. Vrednost investicije je sicer ocenjena na okoli 1,3 milijona evrov, vendar se župan Franc Čebulj boji, da bo na koncu potrebno več denarja, saj gre za zelo star in propadel objekt. Z deli na Petrovčevi hiši, ki so jo letos razglasili za kulturni spomenik, so začeli letos jeseni, rekonstrukcija nekdanje gostilne pa bo končana najkasneje jeseni 2009. Po novem bo v njej knjižnica, muzejsko razstavni del s čitalnico in pisarnama, info točka, e-točka, slikarski atelje in vinska klet.
Letos se je Občina Cerklje skupaj s štirimi sosednjimi občinami v okviru medobčinskega projekta Gorki prijavila tudi na kohezijski sklad, in sicer z 12 milijonov evrov vrednim projektom povečanja zmogljivosti vodovodnega sistema Krvavec in izgradnje primarnega vodovoda Velesovo-Praprotna Polica-letališče. Na pridobitev kohezijskega denarja v Cerkljah računajo tudi v prihodnjem obdobju, tako da se že pripravljajo na pripravo projektov za izgradnjo kanalizacijskega in obnovo vodovodnega sistema na celotnem nižinskem območju občine, med drugim tudi kanalizacije Lahovče-Vopovlje-Spodnji Brnik. Prav kmalu bodo začeli tudi z izgradnjo sekundarne kanalizacije in ostale infrastrukture na Zgornjem Brniku, s katerim pa se potegujejo za strukturna sredstva.
V letu 2008 bo eden najpomembnejših projektov gradnja doma starostnikov v sklopu Naselja brez ovir v Šmartnem, pri katerem poleg Gradbinca Gip iz Kranja sodeluje tudi občina, prizadevajo pa si pridobiti še kakšnega zasebnega investitorja. Za uspešno izpeljavo omenjenega projekta sta Gradbinec Gip in Občina Cerklje na Gorenjskem oktobra letos ustanovila tudi Zavod Taber za izvajanje dejavnosti na področju socialnega varstva, predvsem institucionalnega varstva starejših oseb, s katerim skušajo pridobiti koncesijo za opravljanje javne službe varstva starejših.
OBČINSKI SVET: Janez Korbar, Silva Dolinar, Matjaž Črnič, Blaž Kaplenik, Marija Stare, Franc Kropivnik in Boris Kožar (vsi Lista za razvoj vasi pod Krvavcem), Andrej Kosec, Dejan Podgoršek in Ana Polanc (SDS), Anton Kopitar (LDS), Miha Zevnik (SLS), Jože Ipavec (N.Si), Peter Anton Pirc (Lista Kultura, ulica, ljudje), Marjan Ropotar (Lista za vas) in Janez Preša (Lista obrti, podjetništva in turizma).
OBČINSKI NAGRAJENCI: Občina Cerklje na Gorenjskem je letos podelila štiri občinska priznanja. Denarno nagrado je prejel Vid Močnik, občinska priznanja pa so podelili Tomažu Selanu iz Adergasa, Janezu Baseju iz Cerkelj in Antonu Štuparju z Zgornjega Brnika.