Danska, Kopenhagen

Danska

Danska je najmanjša nordijska država. Leži v Skandinaviji, na polotoku vzhodno od Baltskega in jugozahodno od Severnega morja.

Članstvo v Evropski uniji: od leta 1973

Politična ureditev: ustavna monarhija

Glavno mesto: Kopenhagen

Površina: 43.094 km2

Prebivalstvo: 5,4 milijona

Denarna enota: danska krona

BDP: 38.487 evrov na prebivalca

Uradni jezik: danski (skupaj s kalaallisutom ali inuktitutom na Grenlandiji, ferščino na Ferskih otokih in nemščino kot jezikom manjšine na jugu Danske)

Dansko kraljestvo je najmanjša nordijska država na skandinavskem polotoku. Vključuje polotok Jutland in okoli štiristo otokov, med katerimi sta največja Funen in Zealand, od vseh pa je naseljenih 82. Poleg tega zajema tudi ozemlja na Grenlandiji in Ferskih otokih, ki so združena pod dansko krono, čeprav uživajo samoupravo.

Danska je neodvisna že od 8. stoletja, ko je kot pomorska velesila z ekspanzionistično politiko širila svoja ozemlja po Evropi. Kdo ne pozna slovitih Vikingov, ki so gospodarili po morjih in osvajali in kolonizirali kopno daleč v notranjost Evrope. Skupaj z Norvežani in Švedi so osnovali unijo, iz katere je Švedska izstopila v 16. stoletju (pozneje so jo z osvajalnimi vojnami spet skušali obnoviti, a zaman), z Norveško pa so Danci vztrajali vse do 19. stoletja. V času Napoleonovih vojn je ostala nevtralna, a si je s svojo trgovino iz tega prizadevala iztržiti čim več. V 18. stoletju se je vojskovala z Anglijo, ob porazu Napoleona je delila tudi neuspehe, takrat je izgubila Norveško. Zapletla se je v vojno s Prusi, v kateri je izgubila del ozemlja. V prvi svetovni vojni je bila nevtralna, v drugi pa se je uprla nemški okupaciji. Bila je ena redkih držav, kjer ni bilo kvizlinške vlade.

Moderna Danska je ponosna na svojo državo blagostanja s široko socialno zaščito za vse državljane. Sicer pa je to moderen trg z visoko razvitim kmetijstvom in industrijo, ki vključuje prehrambene proizvode, kemične izdelke, strojno in kovinsko industrijo, elektronsko in transportno opremo, pivo, papir in lesne izdelke. Pomembna gospodarska dejavnost je tudi turizem. Sicer pa je Danska znana tudi po ribolovu, ladjedelništvu in izjemno razviti trgovski mornarici, je velika izvoznica hrane in energije. Zaradi bogatih nahajališč nafte in plina je energetsko skoraj samozadostna. Zanjo je značilna tudi trdna domača valuta. Čeprav je Danska izpolnila in celo presegla pogoje za priključitev evropski monetarni uniji, se ni odločila prevzeti evra, pač pa je obdržala dansko krono. Tudi kot članica Evropske unije uživa poseben status in se ne ravna vedno po evropski zakonodaji. Danska velja za eno najrazvitejših držav na svetu, z višino BDP na prebivalca pa se uvršča na drugo mesto takoj za Luksemburgom. Stopnja urbanizacije je nizka, kraji z več kot dvesto prebivalci zavzemajo le 4 odstotke ozemlja (predvsem zaradi skromne naseljenosti Grenlandije), velika večina prebivalstva pa pripada protestantski veroizpovedi. Kraljevina Danska je ustavna monarhija, na čelu s kraljico Margrethe II. Premier države je Anders Fogh Rasmussen. Enodomni parlament sestavlja 179 izvoljenih poslancev.

Med najbolj znanimi Danci omenimo otroškega pisatelja Hansa Christiana Andersena in pisateljico Karen Blixten. Otroci pa jo poznajo tudi po znamenitem Legolandu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 5. julij 2010 / 07:00

Družinskih zdravnikov pa ni

Vsak nenujen obisk dežurne ambulante vzame dragocene sekunde nekemu drugemu pacientu, ki je življenjsko ogrožen.

Objavljeno na isti dan


Avtomobilizem / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Poper(ček) v nosu

Test: Mercedes-Benz C 220 CDI T Avantgarde

Avtomobilizem / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Revoz zmanjšuje proizvodnjo

Zaradi poslabšanih razmer na vzhodnoevropskem avtomobilskem trgu, do katerega je prišlo v zadnjem obdobju, je tudi novomeški Revoz prisiljen prilagoditi obseg proizvodnje. Tako bodo v Renaultovi...

Kranj / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Nadarjeni in sočutni do okolja

Učenci miselnega krožka za nadarjene na Osnovni šoli Matije Čopa v Kranju so na dan jesenskega enakonočja posadili drevo in s tem simbolno začeli delo krožka v tem letu.

Mularija / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Za en dan sem postala učiteljica

Sem učenka srednje vzgojiteljske šole in za prakso sem dobila OŠ Stražišče.

Mularija / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Posadili so ameriški hrast

Osnovna šola Naklo sodeluje v mednarodnem projektu ENO, ki spodbuja mlade k saditvi dreves. Kot je povedala Barbara Vevar, so pred dvema letoma posadili hrast. Letos se mu je pridružil še...