Češka, Praga

Češka

Češko, celinsko državo v Srednji Evropi, najbolj poznamo po pivu in avtomobilski znamki Škoda. Članica Evropske unije je postala hkrati s Slovenijo leta 2004.

Članstvo v EU: 2004

Politična ureditev: parlamentarna republika

Glavno mesto: Praga

Površina: 78.864 km2

Prebivalstvo: 10,2 milijona

Denarna enota: češka krona

BDP: 9.758 evrov na prebivalca

Uradni jezik: češki

Češka meji na Poljsko na severu, Nemčijo na severozahodu in zahodu, Avstrijo na jugu in Slovaško na vzhodu. Njeno glavno in največje mesto je tisočletna Praga.

Češka se prvič pojavi konec 9. stoletja. Češko kraljestvo je bila pomembna regionalna sila, ki so jo uničile Husitske vojne v 15. stoletju in tridesetletna vojna v 17. stoletju. Pozneje je prešla pod vladavino Habsburžanov in je postala del Avstro-Ogrske monarhije. Z razpadom te so se ob koncu prve svetovne vojne Čehi združili s sosedi Slovaki in leta 1918 ustanovili skupno državo Češkoslovaško, v njej pa je na zahodu v Sudetih živela tudi zelo številna nemška manjšina. Leta 1938 si je nacistična Nemčija priključila to območje, kar je vodilo v razpad države. Po odcepitvi Slovaške leto pozneje je Nemčija zasedla preostanek države. Po koncu druge svetovne vojne je Češkoslovaška padla v sovjetsko interesno območje. Za ta čas je značilno prizadevanje za liberalizacijo partijske vladavine in za »socializem s človeškim obrazom«. Tako imenovano Praško pomlad pa je leta 1968 zadušilo posredovanje sil Varšavskega pakta. Politični sistem je leta 1989 spremenila mirna »žametna revolucija«. Češka se je osamosvojila januarja 1993, ko je Češkoslovaška razpadla na svoji dve ustavni republiki. Češkoslovaška je bila do druge svetovne vojne med desetimi najbolj industrializiranimi državami na svetu in edina država v srednji Evropi, ki je ohranila demokratično ureditev do leta 1938.

 

Češka se je priključila zvezi NATO leta 1999, Evropski uniji pa leta 2004. Njena današnja upravna delitev obsega trinajst okrajev, poseben status med njimi pa ima glavno mesto Praga. Češka je parlamentarna republika, predsednik države je od januarja 2003 Vaclav Klaus. Na parlamentarnih volitvah junija 2006 je večino glasov dobila konservativna Državljanska demokratska stranka, vlado pa poleg te sestavljajo še Krščansko demokratična unija – Češkoslovaška ljudska stranka in Stranka zelenih. Predsednik vlade je Mirko Topolanek.

 

Industrijska proizvodnja je še vedno glavna gospodarska dejavnost, zlasti izdelava avtomobilov, strojnega orodja in strojev. Delež industrije in kmetijstva se zmanjšuje, v BDP pa se povečuje delež storitvenega sektorja. Delež zasebnega sektorja v gospodarstvu se je s 4 odstotkov na začetku tranzicije v zadnjih letih povečal na več kot 80 odstotkov, obenem pa je močno narasel delež majhnih podjetij. Češka je po gospodarskih kazalcih poleg Slovenije najuspešnejša izmed držav, ki so se maja 2004 priključile EU, najresnejša težava, s katero se srečuje, pa je zelo visok proračunski primanjkljaj, ki je tudi glavni razlog, da Češka kljub načrtu vlade, da pred letom 2010 postane članica Evropske denarne unije, tega cilja ne bo dosegla. Članstvo v EU določa ekonomsko politiko vlade in nadaljnji razvoj gospodarstva.

 

Na Češkem izdelujejo svetovno znano pivo, imajo tudi več kot 900 naravnih izvirov mineralne vode (svetovni rekord). Vinsko trto gojijo na jugu Moravske in v nekaterih delih Češke.

 

Več kot 1000 let staro češko glavno mesto Praga je prava zakladnica zgodovinskih arhitekturnih slogov. Tam je nekaj let ustvarjal tudi slovenski arhitekt Jože Plečnik. Med znanimi Čehi omenimo skladatelja Antonina Dvoraka in Bedricha Smetano in pisatelja Milana Kundero.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sobota, 28. april 2012 / 07:00

Ob teku poskrbeli tudi za dobrodelnost

Ljubljana - Nekdanji smučar iz Mojstrane Jure Košir, ki z družino sedaj živi na Bledu, je s športno trgovino Forma F+ že četrto leto zapored v Tivoliju priredil dobrodelni...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / torek, 29. december 2009 / 07:00

Petrove jaslice tokrat drugačne

Na Povljah nad Trstenikom Romjev Peter že devet let postavlja jaslice na prostem.

Slovenija / torek, 29. december 2009 / 07:00

Počastili dan samostojnosti in enotnosti

Dan samostojnosti in enotnosti je eden najpomembnejših praznikov naše države. Na osrednji državni proslavi slavnostni govornik predsednik vlade Borut Pahor.

Kranj / torek, 29. december 2009 / 07:00

Kje parkirati in za kakšno ceno?

To se v zadnjih mesecih sprašujejo prebivalci Župančičeve ulice v Kranju, ki so zaradi uvedbe plačljivih parkirišč ostali brez možnosti brezplačnega parkiranja.

Šport / torek, 29. december 2009 / 07:00

Hitri Jerman razveselil z zmago

Tržičan Andrej Jerman je na zadnji tekmi svetovnega pokala alpskih smučarjev v tem koledarskem letu sebe in številne navijače razveselil z zmago na smuku v Bormiu.

Gospodarstvo / torek, 29. december 2009 / 07:00

Sv. Štefan požegnal živino

Tradicijo blagoslova živine na štefanovo oživljajo v številnih gorenjskih krajih. Na Križu pri Komendi hranijo votivne figurice konj, stare tristo let.