Bolgarija
Bolgarija, država v jugovzhodni Evropi, je hkrati z Romunijo najmlajša članica Evropske unije, saj se je druščini priključila v letu 2007.
Članstvo v Evropski uniji: 2007
Politična ureditev: republika
Glavno mesto: Sofija
Površina: 110.910 km2
Prebivalstvo: 7,7 milijona
Denarna enota: bolgarski lev
BDP: 2.764 evrov na prebivalca
Uradni jezik: bolgarski
Bolgarija je država v jugovzhodni Evropi. Na vzhodu meji na Črno morje, na jugu na Grčijo in Turčijo, na zahodu na Makedonijo in Srbijo, na severu pa vzdolž reke Donave na Romunijo. Bolgarija, ki leži v osrčju Balkana, je pokrajinsko zelo razgibana: na severu se razprostira podonavsko nižavje, na jugu se dvigujejo hribi in visoke planote, na vzhodu je Črno morje, ki na svojo obalo vsako leto vabi turiste. V času rimskega imperija se je območje današnje Romunije in Bolgarije imenovalo Trakija. Sicer Bolgarija velja za eno najstarejših držav Evrope. Njeno zgodovino je zaznamovala bližina evropske meje z Azijo. Glavnina prebivalstva je pravoslavne vere (85 odstotkov), drugi so muslimani. Med prebivalci je okoli desetina Turkov in trije odstotki Romov.
Število prebivalcev se v zadnjih letih zmanjšuje, deloma zaradi emigracije pripadnikov turške manjšine, deloma zaradi starostne strukture prebivalstva, zaradi slabšega življenjskega standarda pa se je močno zmanjšalo število rojstev. 70 odstotkov prebivalstva živi v mestih, pri čemer je največje mesto Sofija z 1,24 milijona prebivalcev, velika mesta pa so še Plovdiv, Varna in Burgas.
Bolgarija je po padcu komunizma postala parlamentarna republika. Bolgarska narodna skupščina (enodomni parlament) ima 240 poslancev, ki jih volijo na štiri leta. Predsednik države opravlja zgolj predstavniške naloge, s pravico veta pa lahko vpliva na ustavno določene, vendar omejene politične odločitve. Konec oktobra 2006 je bil za predsednika v drugem krogu volitev znova izvoljen Georgi Purvanov. Vladajočo koalicijo sestavljajo Socialistična stranka Bolgarije, Nacionalno gibanje za stabilnost in napredek in etnično turško Gibanje za pravice in svoboščine. Predsednik vlade je Sergej Stanišev iz Socialistične stranke Bolgarije (nekdanje komunistične partije). Naslednje parlamentarne volitve bodo junija 2009, predsedniške pa 2010.
V času komunizma sta bila v Bolgariji najpomembnejša sektorja kmetijstvo in težka industrija, do leta 2006 pa se je delež kmetijstva v BDP zmanjšal na 8,5 odstotka, delež industrije (pomembni sektorji so predvsem prehrambeni, tekstilni in kovinarski) pa na 30,4 odstotka. Večji je delež storitvenega sektorja, ki se je povečal na 60,3 odstotka, pri čemer imajo pomembno vlogo storitve javnega sektorja. Država izvaža zlasti izdelke lahke industrije ter hrano in vina, ki se uveljavljajo na evropskih trgih.
Država se je pred koncem devetdesetih let znašla v težki finančni krizi, ki ni v celoti presežena tudi v drugi polovici tega desetletja. Politična, zakonodajna in ekonomska prizadevanja je v začetku leta 2007 zaznamovalo članstvo v EU, ki pa je, vsaj kar se tiče črpanja finančnih sredstev iz evropskih skladov, pogojeno predvsem z izboljšanjem zakonodajnega in poslovnega okolja v državi.
Dežela slovi po svoji ljudski glasbi. Bolgarsko ljudsko pesem so posneli na zlato gramofonsko ploščo, ki jo je NASA s sondo Voyager poslala v vesolje. Med znanimi Bolgari omenimo Nobelovega nagrajenca za književnost iz leta 1981 Eliasa Canettija.