Sodni dan nad Gorenjsko
September 2007
Na osemnajsti septembrski dan je zajela Slovenijo ena najhujših vremenskih katastrof in zadnjem stoletju. Nad večjim delom države je divjalo neurje. Vode so odnašale vse pred seboj in podirale hiše, prožili so se zemeljski plazovi, vasi so bile odrezane od sveta. Umreti je moralo šest ljudi. Med najhuje prizadetimi kraji so bili Železniki, kjer so umrli trije ljudje, Kropa, Bohinj, Tržič, vasi pod Krvavcem, kjer je elektrika ubila gasilca, in Kamnik z okolico. Slovenci smo sodržavljanom v nesreči nesebično pomagali in v prvih dneh zbrali nad milijon evrov. Pomoč so zbirali Slovenci v zamejstvu, v skladu s pristojnostmi in možnostmi je pomagala vlada. Ker je škoda ocenjena na 230 milijonov evrov, bo pomagala tudi Evropska unija. Naravna katastrofa je udarila prav na dan, ko je vlada obiskala Gorenjsko. Njen predsednik Janez Janša je že isti dan obiskal Železnike, nato pa še naslednji dan. Hudo je bila poškodovana tudi partizanska bolnišnica Franja. Vlada je obljubila, da jo bo obnovila.
Začelo se je novo šolsko leto. V šolske klopi je sedlo 17.710 prvošolcev. Slovenski košarkarji so z zmagami začeli evropsko prvenstvo v košarki. Predsednik vlade Janez Janša je za nove ministre za zdravje, promet in znanost predlagal Zofijo Mazej Kukovič, Radovana Žerjava in poslanko Mojco Kucler Dolinar. Državni zbor jih je potrdil. V Italiji so z največjimi častmi pokopali slavnega tenorista Luciana Pavarottija, ki je umrl star 71 let. Papež Benedikt XVI. je obiskal Avstrijo, kamor je romalo tudi precej slovenskih vernikov. Slovenska telovadca Mitja Petkovšek in Aljaž Pegan sta bila odlična na svetovnem prvenstvu v Stuttgartu: Mitja je bil prvi, Aljaž pa drugi. Na festivalu Slovenska popevka je zmagala Damjana Golavšek s pesmijo Naravne sile. Celjski župan Bojan Šrot je napovedal kandidaturo za predsednika Slovenske ljudske stranke. V Kanadi zaprt Boris Šuštar se je želel čim prej vrniti v Slovenijo. Slovenija je počastila 60-letnico priključitve Primorske k Sloveniji. Koprski župan Boris Popovič je bil oproščen obtožb o zlorabi položaja in davčni utaji. V azijski državi Mjanmar so menihi začeli upor zoper vojaški režim, ki je zoper upornike uporabil silo. Državni zbor je določil 11. november za dan referenduma o lastninskem preoblikovanju zavarovalnice Triglav.
Srečen dan za Bled, Iztoka in Luko
Prvi septembrski dan je bil srečen za blejska veslača Iztoka Čopa in Luko Špika, ki sta na svetovnem prvenstvu v Münchnu zmagala v dvojcu, Bled pa je bil izbran za organizatorja svetovnega veslaškega prvenstva leta 2011. Na Brezjah so počastili stoletnico kronanja podobe Marije Pomagaj, ki jo je leta 1814 naslikal kranjski slikar Leopold Layer. V Kamni Gorici se je zapletlo s postavitvijo spomenika Matevžu Langusu. Domačini bi ga radi postavili v bližini njegove kapelice, Zavod za varstvo kulturne dediščine pa tega ni dovolil. Baronica Elizabeta Ortner Born, ena od treh hčera barona Borna, je poklonila 22.000 evrov za novo reševalno vozilo v Tržiču. V Kranju se je začelo sojenje sedmerici, ki naj bi po tržiških lokalih prodajala prepovedane droge. Deželna banka je v Medvodah odprla nove prostore. Na cesti skozi Kokro in v gorah nad Jezerskim so umrli štirje ljudje. Ministrstvo za obrambo je blejsko Vilo Prešeren za 1,95 milijona evrov prodalo družbi Condor Real. Minister za pravosodje Lovro Šturm je bil zadovoljen z delom gorenjskih sodišč. Radovljiški občinski svet je izdal soglasje za zasuk letališke steze v Lescah in njeno asfaltiranje, kar je povzročilo proteste nasprotnikov. Na Kokrici so ustanovili Društvo za ohranitev Udinboršta, ki se bo zavzemalo za zaprtje smetišča v Tenetišah. Na nevarnem cestnem odseku med Dovjim in Mojstrano so uredili semafor, ki pa ni normalno deloval. V Begunjah želijo v Rancingarjevi vili sredi Begunj urediti večnamensko dvorano. V Vodicah so za praznik odprli obnovljeno knjižnico. Stara je skoraj dvajset let delovala v montažni stavbi. Gorenjski glas je s 1. tekom Gorenjskega glasa in zabavo z ansamblom Gašperji praznoval 60-letnico izhajanja. Za novega predsednika uprave Jelovice v Škofji Loki so imenovali Aleša Ekarja, dosedanjega pomočnika direktorja za komercialo in marketing. Merkur je v Novem Sadu odprl nov 9600 kvadratnih metrov velik trgovski center. Kropi je grozil zemeljski plaz z Vodiške planine. V Škofji Loki so bili znova nekaj časa brez vode. Zgodila sta se dva ropa: prvi je bil v poslovalnici Gorenjske banke v Cerkljah, drugi pa v rojstni hiši Ivana Groharja v Sorici, iz katere so odnesli šest Groharjevih slik. Na Jesenicah je začela delovati Visoka šola za zdravstveno nego, del prebivalcev Mlake in Tenetiš pa je napovedal protest zoper odločitev gorenjskih županov za gorenjski center za ravnanje z odpadki v Tenetišah.