4 meseci, 3 tedni in 2 dneva
Otilia in Gabita sta sostanovalki. Študentki. Gabita zanosi. Dekleti se dogovorita za srečanje z gospodom Bebejem, ki naj bi rešil Gabitin problem, a se stvar zaplete že pri naravi plačila.
Štirje meseci, trije tedni in dva dneva je romunska drama, ki je letos v Cannesu prejela Zlato palmo za najboljši film, prihaja pa naravnost z Liffa. Od 20. decembra si dramo lahko ogledate v Kinoklubu Vič. Zgodba: Zadnja leta komunizma v Romuniji. Študentki Otilia in Găbiţa si delita sobo v študentskem naselju v Bukarešti. Gabita je noseča. Želi se zateči k splavu, toda oblast to prepoveduje. Otilia najame sobo v cenenem hotelu, kjer se bosta sestali z gospodom Bebejem, ki bo odpravil dekletove težave. Štirje meseci, trije tedni in dva dneva je uvodni film v okviru projekta z naslovom Pripovedi iz zlate dobe, ki je subjektivni prikaz komunizma v Romuniji v obliki urbanih legend. Cilj projekta je torej ponazoritev obdobja, pri čemer pa komunizem ni predstavljen neposredno temveč z različnimi zgodbami o težavah in tegobah, ki so ljudi spremljale na vsakem koraku. Film je delo režiserja Cristiana Mungiua, ki pravi, da scenarij temelji na osebnih izkušnjah, kakršnih ljudje običajno ne delimo z drugimi.
Zlati kompas
Pretekli teden je radio Anten organiziral premiero Zlatega kompasa, ki je nastala po prvi knjigi Philipa Pullmana Njegova temna stvar. V svetu, kjer vsakega človeka spremlja živalska podoba njegove duše, se mlada Lyra po izginotju najboljšega prijatelja zaplete v skrivnostno zaroto, njen edini vodnik pa je kompas, ki lahko ob pravilni uporabi loči med resnico in lažjo. Domišljijska pustolovščina naj bi zadovoljila gledalčev specifičen okus, vendar vprašanje, ali v tem primeru knjiga ni boljša. Dejstvo pa je, da film popolnoma razumejo le tisti, ki so knjigo prebrali. Nekaterim se je zgodba zdela kruta, morda celo neprimerna za najmlajše generacije.