Odgovor na pismo bralca o odvozu smeti
Objavljen v Gorenjskem glasu, 4. decembra 2007.Ne moremo se strinjati z gospodom Slavkom Erzarjem, ki spremembe pri zbiranju in odvozu odpadkov v mestni občini Kranj brezpogojno označuje za slabe. Tudi na tem področju gre razvoj naprej in temu poskušamo slediti.
Z letošnjim letom smo na območju Mestne občine Kranj uvedli nov tarifni sistem obračuna storitev ravnanja z odpadki, s katerim se storitev obračuna na podlagi dveh postavk, in sicer odvoza odpadkov ter deponiranja odpadkov. Osnova za obračun odvoza odpadkov je število oseb v posameznem gospodinjstvu, medtem ko je osnova za obračun deponiranja odpadkov velikost zabojnika za odpadke. Do letošnjega leta se je storitev obračunala na podlagi kvadratnih metrov stanovanjske površine oziroma po odvozih, neodvisno od tega, koliko članov šteje posamezno gospodinjstvo oziroma koliko odpadkov povzroči. Glede na to, da sedaj na višino mesečnega stroška ravnanja z odpadki vpliva tudi število mesečnih odvozov, smo s strani občanov prejeli veliko predlogov in pobud, da zadostuje odvoz enkrat na teden. Pri večini gospodinjstev je bil zabojnik pri drugem odvozu skoraj prazen, kar je razumljivo, saj so odpadki, ki jih proizvede običajno gospodinjstvo, pretežno sestavljeni iz papirja in papirnate embalaže, stekla in steklene embalaže, plastične in kovinske embalaže. Se pravi iz odpadkov, ki jih moramo zbirati ločeno, jih odlagati v posebne zabojnike za ločeno zbiranje (tako imenovani ekološki otok).
Z vzpostavljanjem sistema ločenega zbiranja odpadkov smo začeli že leta 2000. Urejali smo ekološke otoke, uvedli akcijo zbiranja nevarnih odpadkov, uredili dva zbirna centra za ločeno zbiranje odpadkov v Tenetišah in v Zarici. Do danes je na območju Mestne občine Kranj urejenih že 163 ekoloških otokov. Samo letos smo jih uredili 60. Naša želja in naš cilj je urediti ekološke otoke na čim več lokacijah in tako občanom še bolj približati ločeno zbiranje odpadkov.
Ker tudi količine odpadkov, ki se pojavljajo na pokopališčih, niso zanemarljive in je pomembno, kako z njimi ravnamo, vzpostavljamo ločeno zbiranje odpadkov tudi na Mestnem pokopališču Kranj in kasneje tudi v Bitnjah. Kovinske zabojnike menjamo s tremi plastičnim zabojniki za zbiranje sveč, cvetja in ostalih odpadkov.
Lani smo stresalne mehanizme na smetarskih vozilih prilagodili tudi praznjenju plastičnih zabojnikov. Občanom smo ponudili možnost menjave obstoječih dotrajanih kovinskih zabojnikov oziroma menjave v primeru, ko občanom ni ustrezala velikost zabojnika. Z doslednim ločevanjem odpadkov je veliko občanov ugotovilo, da je zabojnik, ki ga imajo, prevelik za količino odpadkov, ki jih ustvarijo.
Pozitivno je bila sprejeta tudi možnost najema zabojnika. V tem primeru je Komunala Kranj kot lastnik zabojnika ob poškodbah oziroma odtujitvah, dolžna zabojnik zamenjati.
Verjamemo, da je zbiranje in odvoz kosovnih odpadkov na podlagi dopisnic prijaznejše za občane in predvsem prijaznejše do okolja. Do lanskega leta, ko so potekale letne akcije zbiranja kosovnih odpadkov, smo se vsako leto soočali z velikimi problemi. Čeprav so bile akcije z razporedom časovno in lokacijsko omejene, so bili odpadki odloženi več kot mesec dni pred določenim terminom in so se odlagali tudi mesec dni po koncu akcije. Sam način izvedbe ni omogočal nadzora glede vrste odloženih, niti ne, kdo je odpadke odložil. Namreč, akcija je bila namenjena izključno odpadkom iz gospodinjstev, odpadke iz poslovne dejavnosti je prepovedano odlagati. Kljub temu so se na zbirnih mestih našle velike količine odpadnih gum, deli vozil, sodi, napolnjeni z različnimi odpadnimi olji, ter gradbeni odpadki. Žal je bilo vsako leto med odloženimi odpadki veliko takih, ki sodijo med nevarne odpadke, s katerimi je potrebno ravnati previdno in preprečiti njihov škodljiv vpliv na okolje. Vsem naštetim problemom smo se želeli izogniti, želeli smo se približati potrebam in željam občanov in možnost oddaje kosovnih odpadkov narediti prijaznejšo.
Vsako gospodinjstvo tako prejme dve dopisnici na leto, vsaka je za brezplačen odvoz odpadkov do količine enega kubičnega metra. Dopisnici lahko izkoristite vsako posebej, lahko pa tudi skupaj. Če koristite dopisnici vsako posebej, pomeni, da imate dvakrat v letu brezplačen odvoz do kubičnega metra odpadkov. Če dopisnici koristite skupaj, pomeni, da imate enkrat v letu brezplačen odvoz do dveh kubičnih metrov odpadkov. Zbiranje in odvoz kosovnih odpadkov je prijaznejše za občane, saj se skupaj dogovorimo za točen dan odvoza, prilagodimo se željam občanov, odpadke občani odložijo pred svojo hišo, blokom, zato ni potrebno poskrbeti za lasten prevoz.
Glede na to, da občan odloži odpadke dan pred odvozom oziroma isti dan, je pomembno, da ni kupov odpadkov, kot so bili v preteklih letih v času akcij zbiranja kosovnih odpadkov.
Brez sodelovanja občanov ni možno vzpostaviti učinkovitega sistema ravnanja z odpadki. Ločeno zbiranje odpadkov, ki je danes zapovedano ravnanje z odpadki, je možno le ob pogoju, da vsako gospodinjstvo ločeno odlaga odpadke v namenske zabojnike. Pot odpadka se začne pri vsakem od nas.
Zavedamo se, da bi najbolj pravičen sistem obračuna temeljil na podlagi dejanske količine odpadkov, ki jih posamezno gospodinjstvo ustvari. Trenutni sistem izvajanja rednega odvoza še ne omogoča ugotavljanja in beleženja polnosti posameznega zabojnika. To možnost že testno preučujemo, žal pa prehoda na novo tehnologijo še ne moremo napovedati.
Ivan Hočevar, direktor