Letos šest Severjevih nagrad
V nedeljo zvečer so v dvorani Loškega odra že 37. podelili Severjeve nagrade za igralske dosežke.
Kot veleva dolgoletna tradicija, so tudi letos na Loškem odru v Škofji Loki na nedeljo, ki je najbližja 18. decembru, ko je leta 1970 v Ribnici na Pohorju tako rekoč na odru preminil eden največjih slovenskih igralcev Stane Sever, podelili nagrade za igralske dosežke, ki nosijo njegovo ime. Nagrade že 37 let podeljuje Sklad Staneta Severja, letos pa je nagrajence izbirala strokovna komisija v sestavi: režiser in dramatik Vinko Möderndorfer, igralec in docent na AGRFT Branko Šturbej, dramaturginja Mojca Kreft, igralka in prevajalka Alenka Bole Vrabec ter dramaturg in režiser Alen Jelen. Za dosežke v slovenskem poklicnem gledališču sta za vloge, ki sta jih igrala v preteklem letu, nagradi dobila Saša Mihelčič, članica SNG Drama Ljubljana, in Peter Musevski iz igralskega ansambla Prešernovega gledališča Kranj. Severjevo nagrado za dosežke v ljubiteljskem gledališču si delita člana Šentjakobskega gledališča v Ljubljani Tatjana Rebolj in Saša Klančnik, prva za življenjsko delo na področju ljubiteljskega gledališča, drugi pa nagrado prejme za vlogo dobrega vojaka Švejka v istoimenski odrski priredbi dela Jaroslava Haška. Tudi letos sta bili podeljeni Severjevi nagradi za študenta dramske igre na AGRFT. Dobila sta jih študenta 4. letnika Nina Ivanišin in Jure Henigman.
Škofjeloški Sklad Staneta Severja, ki so ga ustanovili Občina Škofja Loka, AGRFT, ZKO Slovenije in Gorenjska Predilnica Škofja Loka, nagrade v igralčev spomin podeljuje že 37 let. V Škofji Loki je namreč leta 1970 Sever premierno uprizoril svoje zadnje gledališko delo, monodramo Krotko dekle, F. M. Dostojevskega. V njegov spomin tako vsako leto podelijo nagrade za igralske dosežke tako na profesionalnih kot ljubiteljskih odrih, z nagrado pa so vselej nagrajeni tudi izstopajoči dosežki študentov dramske igre na AGRFT. Nagrade praviloma podeljujejo za ženske in moške vloge, pri ljubiteljskih igralcih pa za življenjsko oziroma dolgoletno ustvarjanje na ljubiteljskih odrih. Med profesionalci sta tako letos nagradi prejela igralka ljubljanske SNG Drame Saša Mihelčič in Peter Musevski iz Prešernovega gledališča iz Kranja. Mihelčičeva je lani oblikovala niz izstopajočih vlog od Pavle Zarnikove v Cankarjevih Romantičnih dušah, Dekelce v Zajčevi uprizoritvi Jagababa …
Peter Musevski v zadnjih letih izstopa s kar nekaj igralskimi kreacijami v filmu, za kar je prejel tudi nekaj pomembnih nagrad, naj omenim samo nagrado s sarajevskega festivala. Vsa ta leta pa je tudi nepogrešljiv član kranjskega gledališkega ansambla, v katerem vsako leto naniza nekaj odličnih vlog. Lani smo ga videli kot Točaja v Strniševih Žabah, pa Richarda v Crimpovem Podeželju, to jesen pa tudi kot Miklavža v Flisarjevem Akvariju. »Vesel sem nagrade za gledališke dosežke. Primerjava filmskimi in gledališkimi dosežki? To je podobno kot v smučanju, imaš smuk in slalom, kjer je oprema podobna, le tehnika je drugačna,« je duhovit Musevski, ki je trenutno sredi študija za tragedijo Kralj Lear, kjer bo igral norčka. Za mlade igralce sta nagradi dobila študenta 4. letnika AGRFT Nina Ivanišin in Jure Henigman. Ivanišinova se je izkazala v vlogi Mathilde von Zahnd v študijski predstavi Fiziki. »Nagrada je priznanje, da so me opazili, da smo v predstavi nasploh dobro delali. Super. Seveda pa, nagrada je vedno za preteklo delo, boljše orientacije za prihodnost pa so novi projekti in morebitne ponudbe za igranje,« razmišlja Ivanišinova. »Lahko rečem, da je naš letnik na akademiji igralsko zelo močan, tako da bi lahko vsakdo prejel nagrado. Vsekakor je nagrada zame spodbuda in utrjuje samozavest, ki je na odru za igralca nujna,« dodaja Henigman, ki je navduševal v študentski postavitvi Kralja Leara.
»Velika čast je prejeti priznanje, ki nosi ime po našem velikem igralcu Severju. To je priznanje za moje štiridesetletno delo na odru in za odrom, kjer sem bila dejavna v upravnem odboru gledališča. Hkrati pa so za nagrado zaslužni tudi vsi, ki skupaj z menoj kreirajo gledališče in vsi prijatelji, ki so me na moji poti vedno podpirali,« je povedala Tatjana Rebolj, dobitnica nagrade za življenjsko delo v ljubiteljskem gledališču, njen gledališki kolega Saša Klančnik, ki na odru deluje že več kot dvajset let, pa ob nagradi meni: »Švejk mi je res dobro uspel, tako kot predstava v celoti. Z njo se Šentjakobsko gledališče res lahko pohvali. Severjeva nagrada je zagotovo najbolj prestižna med nagradami, ki jih za svoje delo lahko prejme igralec, ki se z igralstvom ukvarja ljubiteljsko. Zato ima zame še toliko višjo ceno.«