Prva beseda je bila "zajček"
Tomaž Klinar s Hrušice se z gojenem kuncev, fazanov, pasemskih kokoši in golobov ukvarja že od ranega otroštva.
Tomaž Klinar ml. s Hrušice se z malimi živalmi ukvarja že vse svoje življenje. Kot pravi, je bila prva beseda, ki jo je spregovoril, 'zajček'. Skozi leta se je ljubezen do malih živali krepila in danes je Tomaž predan predsednik Društva malih živali Jesenice in gojitelj številnih živali, od kuncev do fazanov, pasemskih kokoši in golobov. Z njimi je bil že nekajkrat državni prvak. Je tudi pobudnik tekmovanja superpokal za kunce, ki je pred dnevi z rekordno udeležbo potekal na Jesenicah.
Kako daleč v otroštvo sega vaša ljubezen do malih živali?
»Gojil jih je že oče, od 14. leta naprej pa jih gojim sam. Trenutno imam okrog 70 kuncev petih različnih pasem, zlasti manjših. Poleg tega imam še fazane, pasemske kokoši, golobe …«
Koliko časa dnevno pa posvetite temu hobiju?
»Vsaj eno uro na dan, enkrat tedensko pa kakšne tri do štiri ure, ko je treba poskrbeti za čiščenje. Potem so tu še priprave na razstave … Žena pravi, da čisto preveč časa …«
Pred dnevi ste bili organizator 9. slovenskega superpokala za kunce. Za kakšno tekmovanje je šlo?
»Zamisel za superpokal je bila moja, prvo tekmovanje je bilo na Jesenicah, odtlej pa kroži po Sloveniji. Letos smo ga organizirali spet na Jesenicah in imeli rekordno udeležbo gojiteljev iz Slovenije, Avstrije in prvič tudi Italije. Na ogled je bilo kar 260 pasemskih kuncev, vsako društvo je sodelovalo s po desetimi živalmi, ki po posebnih razstavnih pravilih morajo biti od najmanj štirih gojiteljev in najmanj petih različnih pasem.«
Kaj se ocenjuje na takšnih tekmovanjih?
»Sodniki kunce ocenjujejo na osnovi sedmih kriterijev, med katerimi so oblika in ogrodje, teža, kakovost kožuha, zdravje in nega ter pasemske značilnosti, kot so glava, uhlji ...«
Katera pasma kuncev je najpogostejša?
»V Sloveniji so najbolj pogosti orjaki in orjaški lisci, medtem ko so trend v svetu pritlikave pasme. V Sloveniji je priznanih 77 različnih pasem, upoštevajoč še različne barve, pa jih je prek 90.«
Kje gojite kunce in s čim jih hranite?
»Doma imamo večje ali manjše lesene hlevčke. Če hočeš razstavljati, moraš hrani dodajati vitaminske dodatke, sončnična semena za boljši lesk kožuha, mešanice s posušenim korenjem in peteršiljem …«
Kakšna je življenjska doba kuncev?
»Okrog šest, sedem let. A samce menjamo na leto ali dve, da, kot pravimo, osvežujemo kri. Zato na razstavah tudi veliko kupujemo, menjamo živali… Cene se gibljejo od 15 pa vse do 250 evrov za kunca.«
In koliko mladičkov imajo kunci lahko naenkrat?
»Pritlikave pasme od dva od pet, velike, denimo orjaki, pa od šest naprej, lahko tudi 17.«