Je bila na gradišču vojaška utrdba?

Na gradišču nad sv. Marjeto letos niso le raziskovali, temveč tudi izkopavali. Našli pa niso prav veliko, tako da ostaja še vrsto odprtih vprašanj.

Medvode – V začetku decembra so predstavili rezultate arheoloških izkopavanj, ki so v avgustu potekala na gradišču nad sv. Marjeto. Projekt v sodelovanju TD Žlebe Marjeta, Oddelka za arheologijo Filozofske fakultete in Zavoda za vrastvo kulturne dediščine poteka drugo leto. Če so lani le raziskovali, pa so letos študentje ob pomoči domačinov tudi že izkopavali.

»V projekt nismo šli na pamet. Ogledali smo si stvari, se pogovorili z ljudmi, ki imajo nekaj vedenja o tem, tako da smo lahko projekt smiselno postavili. Je precej ohranjenega in zaščitenega pred pospešenim propadanjem. Gre za zelo zanimiv prostor za raziskovanje, na katerem so v 13. in 14. stoletju gospodarili vitezi Hertenbergi, ki so imeli tri stavbe: stari Hertenberg na vrhu Jeterbenka, novi na gradišču, kjer smo raziskovali, saj o tem gradu kroži največ legend, in stolp Nebojse s skrivnostno lokacijo,« je povedal Predrag Novaković iz Oddelka za arheologijo Filozofske fakultete, sicer vodja raziskovanj, ter dodal: »Izkopavanja so potekala od 6. do 18. avgusta, od tega smo imeli okoli osem delovnih dni. Pričakovali smo kakšno najdbo več. Kar se razumevanja arhitekture tiče, smo odprli le še dodatna vprašanja, ki ostajajo nepojasnjena. Glede na domneve, smo naredili testni jarek. Z izjemo dveh zidov na tem delu nismo našli nobenih ostankov arhitekture. Nenavadno je tudi glede najdb. Našli smo jih zelo malo, kar je prava redkost. Z najdbami smo tako ostali tam kot lani, ko smo našli lonec, ki je edini bolj oprijemljiv za datiranje in sodi v 14. ali v začetek 15. stoletja, ko pa je hertenberški rod že izumrl. Sprašujem se, kam je šlo vse to kamenje. Ruševin je moralo biti več. Predpostavljam, da so šle za gradnjo v dolini. Vse te skromne najdbe morda nakazujejo na to, da je bila na gradišču vojaška utrdba, medtem ko je bil glavni bivalni objekt stari Hertenberg na vrhu Jetrbenka.«

Pri izkopavanjih je bila navzoča tudi Marta Vidmar iz TD Žlebe Marjeta: »Samo gradišče se mi je zdelo obetavno, tudi sam relief. Glede na to, da sem laik pri tej stvari, pa bi težko rekla, kaj sem pričakovala. Verjetno res malce več najdb.« Sicer pa z izkopavanji, s preverjanjem legend na Jeterbenku nameravajo nadaljevati tudi prihodnje leto. »Začenjamo z majhnimi koraki. Želimo si izvedeti, kaj dejansko je bilo na Jetrbenku. Vemo, da je bil novi grad, stari grad, stolp. Imamo prečudovite legende in verjamem, da je še marsikaj konkretnega skritega tudi v zemlji. Je pa tako, da je enkrat najdišče bolj bogato, drugič pa manj,« je za konec povedala Olga Verovšek, predsednica TD Žlebe Marjeta.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Humor / ponedeljek, 5. julij 2010 / 07:00

Krokodil iz Odese

Zala Julija je v roke najprej dobila malega krokodilčka, sledila je činčila, na koncu pa je v naročju pocrkljala še zajčka.

Objavljeno na isti dan


Avtomobilizem / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Poper(ček) v nosu

Test: Mercedes-Benz C 220 CDI T Avantgarde

Avtomobilizem / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Revoz zmanjšuje proizvodnjo

Zaradi poslabšanih razmer na vzhodnoevropskem avtomobilskem trgu, do katerega je prišlo v zadnjem obdobju, je tudi novomeški Revoz prisiljen prilagoditi obseg proizvodnje. Tako bodo v Renaultovi...

Kranj / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Nadarjeni in sočutni do okolja

Učenci miselnega krožka za nadarjene na Osnovni šoli Matije Čopa v Kranju so na dan jesenskega enakonočja posadili drevo in s tem simbolno začeli delo krožka v tem letu.

Mularija / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Za en dan sem postala učiteljica

Sem učenka srednje vzgojiteljske šole in za prakso sem dobila OŠ Stražišče.

Mularija / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Posadili so ameriški hrast

Osnovna šola Naklo sodeluje v mednarodnem projektu ENO, ki spodbuja mlade k saditvi dreves. Kot je povedala Barbara Vevar, so pred dvema letoma posadili hrast. Letos se mu je pridružil še...