Zbirni center v Todražu bo nared prihodnje leto.

Obljube skoraj izpolnjene

Slovesnost ob občinskem prazniku je bila dobro obiskana. Kotlovnica na lesno biomaso v Todražu naj ne bi bila edina v občini.

Gorenja vas-Poljane – Občina je konec prejšnjega meseca praznovala praznik, ki ga je slovesno obeležila s podelitvijo občinskih nagrad in priznanj. Ob tem so ustvarjalci opomnili predvsem na dolgotrajno oživljanja dvorca Visoko. Kako danes kaže temu projektu in kako ocenjuje praznovanje pa župan Milan Čadež:

»Mirno lahko rečem, da je bilo praznovanje delovno, na praznični dan pa sem bil presenečen nad obiskom vrtčevskih otrok, ki so se mi prišli tudi zahvalit za nove oddelke vrtca v občini. Osrednja točka praznovanja je bila predstava, ki jo lahko glede na odzive gledalcev ocenim kot zelo uspešno izvedeno. Menim, da smo imeli srečno roko tudi pri izbiri nagrajencev. Drugič zapored je bila naša proslava ob občinskem prazniku izbrana za dogodek tedna na Radiu Sora, potrudili se bomo, da bo tako tudi prihodnje leto. Sicer pa meni največ pomenijo zadovoljni občani.«

 

Kako sicer ocenjujete leto skozi delo občine, tako v pozitivnem smislu, kot tudi v smislu zamujenih priložnosti?

»Glede na to, da je to prvo leto mojega mandata samokritično ugotavljam, da je bilo obdobje spoznavanje področja in menim, da se bodo pravi rezultati pokazali šele v prihodnjih letih, proračunski plan za leto 2007 namreč ni bil v celoti realiziran. Tri moje osnovne obljube, ki sem jih dal ob nastopu funkcije župana za moj mandat, so bile delno že realizirane. Nov obrat Unitecha v Todražu je realiziran, poleg tega preko občinskega podjetja Bioenergetika tudi zaposlujemo. Druga obljuba je bila napoved oživljanja dvorca Visoko, kjer je s potencialnim investitorjem podpisana predpogodba, kar pomeni, da še nikoli nismo bili tako blizu oživitve. Tretja napoved pa je bila letna renta na račun rudarjenja. Zadeva je trenutno v medresorskem usklajevanju in upam, da jo bo v naslednjih tednih potrdila vlada in objavljena v uradnem listu. Za vse naštete projekte sem imel čas ves mandat, pa so že sedaj na zelo dobri poti. Tudi ostali projekti gredo po načrtu, seveda pa bi lahko vse šlo hitreje. Izpostavil bi tudi, da bi lahko več naredili na področju ločevanja odpadkov. Na splošno sem zadovoljen z doseženim, čeprav to ni relevantno, saj moje delo merijo občani.«

 

Pred slabim mesecem je bil objavljen evropski razpis za sofinanciranje projektov iz naslova razvoja regij. Kako kaže projektu za komunalno opremljanje Gospodarske cone Dobje? Ali že imate kako povratno informacijo?

»Podatkov še nimamo, projekt smo morali delno dopolniti, vendar so bile to malenkosti. Projekt smo vrnili nazaj, sedaj pa čakamo na sklep Službe vlade RS za lokalno samoupravo in regionalni razvoj. Odločitev lahko pričakujemo že ta mesec.«

 

Pred časom ste napovedovali nov red pri ravnanju z odpadki v občini, s poudarkom na ločevanja odpadkov. Kdaj lahko občani pričakujejo spremembe?

»Na tem projektu intenzivno delamo, zato upamo, da bodo spremembe zaživele v sredini leta. Za sodelovanje pri tem obsežnem projektu se pogovarjamo tudi s študenti, predvsem v smeri informiranja gospodinjstev o pomenu ločevanja odpadkov. Popraviti moramo še občinski odlok in storiti še marsikaj. Za posledico bo ta ukrep imel, da med mešanimi odpadki gospodinjstev ne bo več tako veliko uporabnih odpadkov. Uvedli bomo tudi t. i. rumene vreče za embalažo, ki jih bodo iz naše občine odpeljali brezplačno, mešanih komunalnih odpadkov, ki gredo na deponijo, pa bo veliko manj.«

 

Ali to vključuje tudi zbirni center za zbiranje odpadkov v Todražu?

»Seveda. Vanj bodo občani lahko brezplačno pripeljali kosovne odpadke, bližnji bodo odnesli tudi papir, steklo in drugo embalažo. Zaživeti bi moral vsaj do konca poletja.«

 

Na Gorenjskem je velik problem z gradnjo in delovanjem Centralnega regijskega odlagališča. Najprej se je zapletlo v Kovorju, sedaj v Tenetišah. Kako rešiti ta problem?

»Zelo korajžno in ambiciozno potezo je potegnil kranjski župan, žal pa mu ne gre naproti ministrstvo za okolje. Prihodnje leto bomo v naši občini še vozili v Logatec, potem pa se zapira deponija tudi tam. Nova možnost bo odvažanje na Jesenice, kar bi znesek na položnicah še povišalo, zato si zelo prizadevam za Tenetiše. Odlagališče je dokaj blizu, zato nam iz ekonomskega vidika ta lokacija ustreza. Zelo veliko delamo, kot sem povedal že prej, na ločevanju odpadkov, hkrati pa bi morala gospodinjstva proizvesti manj mešanih komunalnih odpadkov, kot jih danes.«

 

V novem proračunu je napovedana nova kotlovnica na lesno biomaso v Todražu? Zakaj?

»V prihajajoči sezoni bomo še vedno uporabljali peč na kurilno olje, nova kotlovnica pa bo ogrevala celotno cono. Kotlovnica na lesno biomaso bo delovala v sklopu občinskega podjetja Bioenergetika, ki tudi izvaja vso pripravo za kurjenje na takšen energent. Naša želja je, da preidemo na obnovljive vire energije, saj so fosilna goriva vse dražja, hkrati pa to postaja velik ekološki problem. To naj ne bi bil zadnji projekt v občini v povezavi na lesno biomaso, kar je povsem razumljivo, saj je 70 odstotkov občine pokrite z gozdom. Zakaj ne bi tega izkoristili?«

 

V teh dneh se začenja nova smučarska sezona. Zaradi vodne ujme v Železnikih je odneslo cesto v Davčo, kot alternativa se pojavlja cesta skozi Leskovico.

»Z županom sosednje občine, direktorjem smučišča in predsednikom KS Gorenja vas smo imeli sestanek na temo dovoza do smučišča. Želeli smo urediti enosmerni promet, torej skozi Leskovico do smučišča, nazaj pa bi se vračali na Mrovljevo grapo. Sogovornika se nista strinjala s ponujenim, saj cesta ni primerna za avtobusni promet. Tako bo celoten promet tekel skozi Leskovico, vendar bo občina Cerkno zagotavljala nadstandardno zimsko službo. To pomeni posipanje, soljenje in pluženje vsak dan, morda tudi večkrat na dan. Zavedamo se, da nekaj naših občanov služi kruh na tem smučišču, zato je prav, da pomagamo tako njim kot sosednji občini, ki je doživela tako hudo katastrofo.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 22. december 2006 / 06:00

Reci mi kar Ana

Ne vem kako, toda nazadnje sem mu prinašala kar celo plačo in on je bil tisti, ki mi je kdaj pa kdaj dal kakšen tolar za drobne izdatke.

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Obletnica reševanja s helikopterjem

Emil Herlec je bil kot plezalec in reševalec tesno povezan z gorami. Je soustanovitelj Gorske reševalne službe Postaje Kranj in začetnik helikopterskega reševanja.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Plešejo že skoraj 30 let

Folklorna skupina Iskraemeco je s folklornim večerom predstavila plese, ki so se jih naučili v enem letu. Obenem se že pripravljajo na 30. obletnico delovanja skupine, ki jo bodo praznovali prihodnje...

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Ljudi bi radi pripravili do druženja

Poleg parkiranja krajane v KS bratov Smuk najbolj jezi kos neurejenega zasebnega zemljišča med pošto in bloki, ki je v slabem vremenu ena sama velika luža.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Cenijo njihovo delo

V krajevni skupnosti bratov Smuk od leta 2003 podeljujejo priznanja zaslužnim krajanom. Nazadnje nagradili Osnovno šolo Matije Čopa.

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Več zelenic in otroških igrišč

V anketi smo prebivalce Krajevne skupnosti Bratov Smuk v Kranju spraševali, kaj najbolj pogrešajo v domačem okolju krajevne skupnosti. Kar 51 odstotkov vprašanih želi več zelenic, 17 odstotkov an...