Priznanja skrbnim lastnikom
Na kranjskem gozdno gospodarskem območju je priznanje za najbolj skrbnega lastnika gozda prejel Janez Rant iz Suše, na blejskem pa Karol Primožič s Kupljenika.
Kranj, Bled – V Zavodu za gozdove Slovenije vsako leto ob koncu leta podelijo priznanja najbolj skrbnim lastnikom gozda, po enemu iz vsake območne enote zavoda. Priznanja za letos so podelili včeraj na slovesnosti v Kostanjevici na Krki, prejelo ga je štirinajst lastnikov, med njimi tudi Janez Rant iz Suše pri Gorenji vasi in Karol Primožič s Kupljenika.
Janez Rant gospodari na 34 hektarjev veliki hribovski kmetiji, poleg lastnih zemljišč ima v najemu še 3,5 hektarja travnikov. Vsa zemljišča so v strmini. Osnovna dejavnosti na kmetiji je živinoreja, redijo 20 krav in imajo za oddajo mleka 90 tisoč litrov kvote, pomemben vir družinskega proračuna pa je tudi dohodek iz 24 hektarjev gozda. Na leto posekajo približno 150 kubičnih metrov lesa in opravijo negovalna dela na površini enega hektarja. V okviru dopolnilne dejavnosti na kmetiji se ukvarjajo tudi z gozdarskimi deli ter z zimskim vzdrževanjem cest.
Karol Primožič gospodari na kmetiji, ki obsega 33 hektarjev, od tega je 25 hektarjev gozdov. Sedem hektarjev senožeti, na katerih so zadnjič kosili 1972. leta, se je zaraslo v gozd, v katerem jim je žled v minuli zimi podrl okrog 250 kubičnih metrov drevja. Ker je bilo dela preveč, so najeli izvajalce in s tem poskrbeli za pravočasno in kakovostno pospravilo polomije. Karol se kot eden večjih lastnikov gozdov in v imenu agrarne skupnosti zavzema za gradnjo ceste od Kupljenika proti Vršani, s čimer bi se jim razdalja do gozdov v eno smer skrajšala s 40 na 10 do 15 kilometrov.
Po podatkih zavoda za gozdove je v Sloveniji okrog 70 odstotkov gozdov v zasebni lasti. Vseh lastnikov je več kot 300 tisoč, s solastniki vred pa blizu 500 tisoč. Povprečna gozdna posest je majhna in razdrobljena, povprečna parcela meri celo manj kot tri hektarje. Med lastniki so glede velikosti posesti, dohodkovne odvisnosti od gozda, interesa ter usposobljenosti in opremljenosti za delo v gozdu velike razlike, med njimi so taki, ki bi zaslužili grajo, a tudi pohvalo.