Mesec dni brez smeti
Člani civilne iniciative Mlake in Tenetiš že od konca oktobra stražijo dovoz na odlagališče Tenetiše. V tem času na njem niso odlagali smeti.
Tenetiše – Rezultate enomesečne zapore ceste, v času katere ni bilo odlaganja smeti, so z zadovoljstvom predstavili minuli petek. Dosegli pa so še eno pomembno zmago. Več krajanov si je namreč v postopku podaljšanja okoljevarstvenega dovoljenja prizadevalo postati stranka v postopku, kar je enemu tudi uspelo.
Predsednik Društva za ohranitev krajinskega parka Udinboršt Miran Hude je pojasnil, da je ministrstvo za okolje in prostor upoštevalo pritožbo krajana na negativno odločbo agencije za okolje, zato so zadevo vrnili na prvo stopnjo odločanja, pri kateri bo kot stranka v postopku sodeloval tudi krajan. »Če se bo to res zgodilo, bo to v Sloveniji prvič, da bo lahko priča pri inšpekcijskem pregledu. Ljudje so tako dobili možnost, da preverijo, ali ugotovitve inšpekcije držijo.« Člane civilne iniciative naj bi sprejel tudi minister za okolje in prostor Janez Podobnik, ki so mu pred dnevi pisali odprto pismo. Prepričani so, da okoljevarstvenega dovoljenja za Tenetiše zagotovo ne bo, ko bodo predstavili svoje argumente, zakaj je treba odlagališče zapreti. Napovedujejo še kazensko ovadbo, ker so prepričani, da je kranjska občina za predreferendumsko kampanjo porabila preveč denarja. Na konkreten odgovor glede porabljenega zneska pa še čakajo.
Civilno iniciativo so podprli tudi pri Zvezi ekoloških gibanj Slovenije. »Pristop glede Tenetiš je bil povsem zgrešen. Drugod po Sloveniji so to veliko bolje in hitreje rešili,« je dejal Karel Lipič. Prepričan je še, da bo treba najti novo lokacijo za regijski center, sicer rešitve za Gorenjsko ne bo.