Danica in Stane Markelj

Poklicna rejnica Danica

Danica Markelj z Lancovega je poklicna rejnica, ena redkih v radovljiški občini. Doslej je imela trinajst rejencev, trenutno ima dve dekleti, vsi so ob njeni skrbi in vzgoji našli pravo pot.

Danica pravi, da ni nikoli delala razlik, tudi med rejenci in svojima otrokoma ne, pri vzgoji pa je bila dosledna. Z nekaterimi je ohranila dobre stike tudi potem, ko so odšli domov ali se osamosvojili, dva celo hodita k njej prat perilo.

Lancovo – V mladosti si je želela, da bi bila varuška. Ker ni bilo možnosti za šolanje, je že pri petnajstih letih začela delati v zapuškem Suknu, kasneje jo je poklicna pot zanesla v Vezenine. Ko so se po slovenski osamosvojitvi začele težave v tekstilnih tovarnah, se je odzvala na razpis centra za socialno delo za rejnice. Kmalu so ji dodelili v rejo prva dva otroka.

Z rejništvom se ukvarja že petnajst let in je ena redkih poklicnih rejnic v radovljiški občini. Doslej je imela trinajst otrok iz različnih krajev radovljiške, blejske in bohinjske občine, eden je bil tudi iz Bosne in Hercegovine, a s koreninami iz vasice v bližini Radovljice. Skoraj vsi so obiskovali šolo s prilagojenim programom, a vsi so tudi ob Daničini skrbi in vzgoji našli pravo življenjsko pot. Nihče ni zašel na kriva pota. Dva sta postala zidarja, eden pleskar, dve natakarici, dva sta se že poročila … Nekateri so se po ureditvi družinskih razmer vrnili v domače okolje in so od doma obiskovali šolo. Trenutno ima dve rejenki, ena je stara osemnajst let in hodi v šolo s prilagojenim programom Antona Janše, druga ima triindvajset let in je dijakinja srednje biotehniške šole v Strahinju. Občasno prihaja še nekdanji rejenec, sicer brat ene od sedanjih rejenk.

Čeprav je rejništvo Daničin poklic in njena vsakdanja obveznost, to delo zaznamujejo tudi čustva. »Če je nekdo dvanajst let član družine, se nanj navežeš in ti je ob slovesu hudo,« pravi Danica in poudarja: »Otroci, ki so pred prihodom k nam večinoma živeli v neurejenih razmerah, kjer niso bili deležni veliko ljubezni, hitro občutijo, kdo jih ima rad in komu lahko zaupajo. Najlepši so trenutki, ko se odkrito pogovarjamo. Za pogovor ni nikoli škoda časa.«

Danica, ki ima pri rejništvu veliko oporo v možu, upokojenem zidarju Stanetu, rejence vključuje v družinsko življenje. Skupaj kuhajo, pospravljajo in opravljajo druga gospodinjska opravila, se veselijo ob rojstnih dneh in prazničnih trenutkih, gredo skupaj na dopust (letos so bili v toplicah na Madžarskem), vsak pa ima v hiši tudi svoj »kotiček« - sobo, kjer lahko gledajo televizijo, poslušajo glasbo …

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sobota, 13. julij 2019 / 22:01

Sumljivo zbiranje pomoči za gluhe

Iz Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije opozarjajo pred možnimi prevarami s strani posameznikov, ki se pretvarjajo, da so gluhi.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / četrtek, 25. marec 2021 / 21:04

Ljubezen po domače vas ponovno vabi v svoj objem

Ustvarjalci priljubljene oddaje Ljubezen po domače pravijo, da so v preteklih sezonah dokazali, da znamo poiskati ljubezen, ki se skriva med njivami, valja po kopicah sena ali kuka izza dreves. Je...

Škofja Loka / četrtek, 25. marec 2021 / 21:02

Prihranek bo za nakup orgel

Ko so na občinskem svetu v Škofji Loki razpravljali o presežkih prihodkov nad odhodki v javnih zavodih, je bilo med petimi predlogi največ razprave deležno stanje v Glasbeni šoli Škofja Loka, kjer si...

Šport / četrtek, 25. marec 2021 / 19:24

Deset Slovencev med trideseterico

Prvo posamično tekmo v Planici je dobil Japonec Rjoju Kobajaši. Točke je osvojilo kar deset slovenskih orlov, najvišje je bil na petem mestu Bor Pavlovčič. V poskusni seriji je grdo padel Norvežan Dan...

Kultura / četrtek, 25. marec 2021 / 19:00

Brez trdega dela v glasbi ne gre

Violončelist Gregor Fele je poklicni glasbenik, član Simfoničnega orkestra RTV Slovenija. Glasbeno pot je začel na Jesenicah, kjer je deset let tudi poučeval.

Zanimivosti / četrtek, 25. marec 2021 / 18:51

Eden zadnjih jeseniških čevljarjev

Kot bi vstopil v neke druge čase: vonj po lepilu, v kotu sto štirideset let stara singerica, na policah že malo obrabljeni čevlji, ki čakajo lastnike ... Tomo Mladenović je eden zadnjih čevljarjev na...