Kovček z razstrelivom (označen s puščico) je bil odložen na napačni strani mize, zato je Adolf Hitler (1) po srečnem naključju preživel atentat.

Lucky Adolf

Bi bila zgodovina drugačna, če Hitler 20. julija 1944 ob atentatu nanj ne bi odnesel cele kože?

Posadka v Volčjem brlogu je štela več kot 2000 ljudi, od tega več kot 300 visokih generalov, 1200 vojakov, 150 pripadnikov SS-a … Okrog celotnega območja so bile postavljene mine in po vojni so jih izkopali skoraj 54.000. Hitler se je v času vojne veliko zadrževal v »brlogu«, če bi šteli po dnevih, vsega skupaj okrog dve leti. Tu se je namreč počutil zelo varnega. Najbrž vse do atentata, ki so ga organizirali njegovi nasprotniki v generalskih vrstah. Ključni mož je bil polkovnik Claus von Stauffenberg, ki je imel dostop do nacističnega vojaškega vrha in je kritičnega dne na sestanku visokih oficirjev pod mizo pustil torbo z razstrelivom. Ta pa žal ali na Hitlerjevo srečo ni ubila pravih ljudi. Ubiti so bili štirje drugi oficirji, demoliran je bil celoten prostor, medtem ko je führer atentat preživel le z nekaj poškodbami in novo mislijo, da vendarle ni nedotakljiv. Stauffenberg je sicer takoj potem, ko je odložil torbo odšel s sestanka in odletel v Berlin, kjer pa so ga prijeli in naslednji dan usmrtili. Poskus atentata je življenja stal še okrog 5000 Nemcev, večinoma so jih pobesili in postrelili. Kaj bi se slabo leto pred koncem vojne zgodilo, če Hitler ne bi preživel atentata? Nikoli ne bomo izvedeli.

Mnogi turisti, ki si vsako leto ogledajo Volčji brlog, lahko samo ugibajo in snujejo številne teorije, kaj bi, če bi. Kakorkoli že, področje Volčjega brloga je enkraten primer, česa je poleg množice mrtvih in materialne škode, zmožen diktator, ki vlada z vojaško trdo roko. Sam kulturno-zgodovinski spomenik je sicer urejen kot je, videti je, da že dlje časa vanj ni nihče vlagal, čeprav na mesto, kjer naj bi se spremenil tok 2. svetovne vojne, pa se ni, še vedno prihajajo turisti iz celega sveta. Muzej bi lahko obnovili, pripravili sodobnejše multimedijske predstavitve … A vendarle, če drugega ne, tako kot množična morišča v koncentracijskih taboriščih, tudi kompleks Volčjega brloga človeštvu ostaja v opomin. Samo da vojne ne bi več bilo. (prihodnjič: Pozdravljena Litva)

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / nedelja, 4. julij 2021 / 09:49

Policisti sumijo na požig

Vzrok za nastanek požara na obrtno-stanovanjskem objektu v Podgorju v torek ponoči še ni znan, policija pa sporoča, da preiskuje sume kaznivega dejanja.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 13. oktober 2008 / 07:00

S kuhalnico do olimpijske medalje

Na pobudo Janeza Lenčka so slovenski vojaški kuharji svoje znanje začeli predstavljati tudi svetu. Pred dvema letoma so na svetovnem prvenstvu osvojili srebro, sedaj se odpravljajo na olimpijado v Nem...

GG Plus / ponedeljek, 13. oktober 2008 / 07:00

Tudi slepi uživajo v lepotah

Petra Možina si je za diplomsko nalogo na oddelku za krajinarsko arhitekturo pri Biotehniški fakulteti izbrala ureditev parka pred Starološkim gradom ter vodilno pot za slepe in slabovidne v Škofji Lo...

GG Plus / ponedeljek, 13. oktober 2008 / 07:00

Učiteljski poklic je privilegij

Mirjana Pretnar, upokojena profesorica defektologije, je prejela državno nagrado za življenjsko delo na področju šolanja otrok s posebnimi potrebami.

GG Plus / ponedeljek, 13. oktober 2008 / 07:00

Nenavadna podražitev elektrike

Elektro Gorenjska se je reševanja prenizkih cen električne energije za gospodinjstva lotil na nenavaden način - odslej bodo zaračunavali stroške vodenja računa in kaznovali potratne uporabnike.

Kronika / ponedeljek, 13. oktober 2008 / 07:00

Planincu na skalah spodrsnilo

V ponedeljek dopoldne se je na pobočju Košute oziroma pod Košutnikovim turnom smrtno ponesrečil 26-letni planinec iz Dobove.