Za zdravo in varno spolnost mladih
Prvi december je svetovni dan boja proti aidsu. Društvo študentov medicine Slovenije je v sodelovanju s Študentsko organizacijo Univerze v Ljubljani, Zvezo študentskih klubov Slovenije ter Društvom za integracijo homoseksualnosti tudi letos ob svetovnemu dnevu boja proti aidsu pripravilo vseslovensko akcijo Aids ne izbira. Ti lahko!
V soboto, 1. decembra 2007, so v vseh večjih mestih in krajih v Sloveniji postavili stojnice z informacijami o aidsu. Brezplačno so razdelili 60 tisoč kondomov z informacijami o njihovi pravilni uporabi, 20 tisoč rdečih pentljic ter zloženk o okužbi s HPV in o novem cepivu. Akcija je spadala v okvir projekta Virus, s katerim študentje medicine v sodelovanju z zdravstvenimi institucijami v Sloveniji že devet let poskušajo ozaveščati mlade o zdravi spolnosti. Pogovarjali smo se z vodjo projekta Virus, Miho Vodičarjem.
Kdaj, kako in s kakšnim ciljem je nastal projekt Virus in kako uspešno poteka?
»Projekt je nastal leta 1997, ko so se študentje medicine vrnili s humanitarne odprave po Aziji, kjer so se v živo soočili tudi s HIV-om in aidsom. Najprej je bil namen izpeljati le eno mednarodno šolanje na to temo, potem pa so se že v naslednjem letu začele izvajati delavnice varne in zdrave spolnosti in prva akcija ob svetovnem dnevu boja proti aidsu. Cilj je ozavestiti splošno populacijo, predvsem pa mlade in jih usmeriti na pot varne in zdrave spolnosti.«
Ali v času izvajanja projekta na osnovnih in srednjih šolah opažate kakšno razliko v ozaveščenosti učencev in dijakov in njihovi pripravljenosti skrbeti za zdravje?
»Opažamo razlike med posameznimi šolami, predvsem pa med posameznimi razredi. Naši prostovoljci so izurjeni tako, da se znajo prilagoditi vsaki situaciji. Potrebno je poudariti, da so v splošnem slovenski mladostniki zelo izobraženi glede te tematike in da se tudi vedejo zelo odgovorno.«
Kaj ima po vaših izkušnjah pri ozaveščanju mladih največjo težo? Na kakšno »akcijo« mladi najbolj »padejo«, kaj se jih najbolj »prime«?
»Najbolj jim ustreza odprt odnos med nami in njimi. Največja prednost naših programov je sproščenost in neposrednost. Ne okolišimo in ne zastrašujemo. Mladostnike je potrebno interaktivno in s pozitivno zagnanostjo motivirati do dejanskega izvajanja varne in zdrave spolnosti.«
Koliko na splošno na odnos mladih do spolnosti vpliva spuščanje starostne meje, pri kateri se spustijo v prve spolne odnose? Gredo v spolnost odgovorno ali ne?
»V spolnost gredo odgovorneje, precej odgovorneje kot v preteklih časih. Zanimivo, raziskava iz leta 2001 je pokazala, da je 40 odstotkov mladostnikov ob prvem spolnem odnosu uporabilo zaščito, medtem ko je v letu 2006 takšnih bilo kar 60 odstotkov. Je pa res, da se mladostniki tudi sami strinjajo, da bi se, če bi se še enkrat odločali, odločili za kasnejši vstop v svet spolnega življenja.
Kje je pri ozaveščanju o varni spolnosti vloga staršev in koliko na vzgojo za odgovorno spolnost vpliva napredna ali nazadnjaška klima v družini sami?
»Dejstvo je, da mladostniki, ki živijo v odprtejših družinah, več vedo o spolnosti. Naša naloga je, da spolnost predstavimo tudi tistim, ki te priložnosti v svojih družinah nimajo. Nimajo vsi staršev, ki bi zmogli govoriti odkrito in sproščeno o spolnosti. Morda bi bilo dobro, da bi se v določeni meri obračali tudi na starše.«
Ali se strinjate, da bi v slovenska mesta morali postaviti brezplačne kondomate in koliko na neuporabo kondomov vpliva njihova za najstnike precej visoka cena?
»Kondomati da ali ne je večna tema in večno vprašanje. Če vprašate mene osebno, nimam nič proti, verjamem pa, da bi marsikoga motili. Cena škatlice kondomov je nekje ekvivalentna ceni škatlice cigaret, enega piva ali tretjine vstopnice za kino, tako da se mi ne zdi pretirana, mislim pa tudi, da cena nima velikega vpliva na odločitev za spolnost s kondomom ali brez njega.«