Izravnalni ukrepi za večjo varnost
Policijske enote za izvajanje izravnalnih ukrepov bodo po uvedbi šengenskega režima preprečevale čezmejno kriminaliteto in ilegalne migracije.
Ljubljana - Po vstopu v »šengen«, ko bodo (predvidoma 21. decembra) odpravljene mejne kontrole na severni, vzhodni in zahodni meji, bo slovenska policija z enotami za izvajanje izravnalnih ukrepov zagotavljala enako raven varnosti, varovanja življenja, osebne varnosti in premoženja kot doslej, je glavno sporočilo novinarske konference, ki so jo prejšnji teden pripravili v prostorih Specializirane enote za nadzor državne meje. Policijska postaja za izvajanje izravnalnih ukrepov bo delovala tudi na območju Policijske uprave Kranj, odgovorna pa bo predvsem za preprečevanje čezmejne kriminalitete in ilegalnih migracij, vanje pa bodo premeščeni tudi policisti iz enot, ki bodo z vstopom v šengenski prostor ukinjene.
Izravnalni ukrepi naj bi izravnavali varnostni primanjkljaj, ki bo nastal ob ukinitvi mejne kontrole na notranjih mejah, te ukrepe pa izvajajo tudi druge šengenske države. Ukrepi se izvajajo tako na notranjih mejah kot v notranjosti države, vodja Sektorja mejne policije v Upravi uniformirane policije pri Generalni policijski upravi Danijel Lorbek pa pravi, da je velika večina predvidenih izravnalnih ukrepov že oblikovana in se izvaja v okviru skupnih standardov varovanja zunanje meje, skupne vizumske politike, harmonizacije zakonodaje in prakse, uporabe skupnega šengenskega informacijskega sistema. Oblikovani so bili tudi skupni ukrepi za izboljšanje sodelovanja na področju pravosodja. Bilateralne pogodbe o čezmejnem sodelovanju omogočajo tudi delovanje policij na ozemlju druge države članice, a le pod določenimi pogoji in v primeru storitve hujših oblik kriminala. Pojasnil je, da bo v teh enotah delovalo 252 policistov, ki bodo del skupne številke 3092 policistov, kolikor jih bo sodelovalo pri varovanju šengenskih meja.
Za izravnalne ukrepe bo skrbela tudi Specializirana enota za nadzor državne meje (SENDM), ki so jo ustanovili že leta 2002. Naloga SENDM je odkrivanje ilegalnih migrantov in njihovih prevoznikov v notranjosti države, preprečevanje čezmejne kriminalitete, odkrivanje ponarejenih listin, tihotapstva prepovedanih drog, orožja, eksploziva in ukradenih vozil ter ugotavljanje nezakonitega bivanja na območju Slovenije. Policisti SENDM pri svojem delu uporabljajo specialno opremo, med drugim tudi specialno prilagojeno vozilo - šengenbus.