Puhovo priznanje Francu Dolencu
Prejel je prestižno priznanje za izume, razvojne dosežke in uporabo znanstvenih izsledkov pri uvajanju novosti v gospodarsko prakso.
Ljubljana – Minulo sredo je Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo pripravilo v Unionski dvorani ob obletnici rojstva Žige Zoisa podelitev najvišjih državnih nagrad s področja znanstveno-raziskovalne dejavnosti, letos prvič v skladu s posebnim zakonom o nagradah in priznanjih na tem področju. Poleg Zoisove nagrade, Zoisovega priznanja, priznanj ambasador znanosti RS so letos na novo podelili tudi Puhova priznanja. Med dobitniki je bil tudi Franc Dolenc, direktor Iskratelovega področja produkti in rešitve. Dolenc je prejel nagrado za produktni družini za večstoritvena vozlišča v telekomunikacijah SI3000 MSCP in SI3000 MSAP, ki vsebujeta vse ključne produkte, s katerimi se lahko gradijo digitalna telekomunikacijska omrežja naslednje generacije na tehnično ter ekonomsko optimalen način. V obrazložitvi podeljenega priznanja lahko preberemo, da sta bili družini produktov SI3000 MSAP in SI3000 MSCP razviti v sodelovanju z Univerzama v Ljubljani in v Mariboru. Celoten razvojni vložek v obdobju petih let je skupno znašal tisoč inženirskih let, kar je največji raziskovalno razvojni podvig v Sloveniji doslej. Gre tudi za izjemen dosežek na področju telekomunikacijskih produktov visoke tehnologije svetovnega pomena. Neodvisna organizacija za raziskave telekomunikacijskega trga, ki izdaja tudi svojo revijo, je vozlišče MSAN na osnovi nepristranske analize leta 2006 uvrstila na 3. mesto.
Franc Dolenc komentira Puhovo priznanje, ki poudarja izstopanje dosežkov po tehnični odličnosti, povečevanje konkurenčnosti in dodane vrednosti proizvodov, odpiranje novih trgov, novih delovnih mest ter gospodarskih družb, takole: »Družini produktov SI3000 MSAP in SI3000 MSCP sta odlična osnova za ponovno rast obsega prodaje podjetja, ki presega deset odstotkov na leto. Dodana vrednost v letošnjem letu znaša petdeset tisoč evrov s potencialom nadaljnje rasti v prihodnjih letih, moram pa tudi omeniti, da Iskratel za razvoj lastnih produktov namenja kar 15 odstotkov prihodkov. Vesel sem, da razvoj na tako vrhunski ravni, kot ga izvaja Iskratel, dobiva veljavo po eni strani v znanstvenih krogih, po drugi strani pa tudi na trgu.« Ob tem še dodaja, da obe družini produktov odlikujeta skalabilnost, kompatibilnost in optimalnost, ki pripomorejo k nadaljnjemu razvoju ter učinkovito odgovarjajo na vedno večje zahteve trga.