Nov režim odvoza odpadkov
Občani so spremembo pozitivno sprejeli. Zavedajo se, da se bo s tem zmanjšala vsota na položnici.
Žiri – V začetku septembra smo v medijih poročali o začetku del na regionalni cesti skozi Stare Žiri. Takrat je občinska uprava z županom Bojanom Starmanom zatrjevala, da bodo dela končana do konca oktobra. Dela niso zaključena niti danes, o razlogih pa župan:
»Pogodba, ki jo je občina Žiri podpisala z direkcijo za ceste in CP Kranj, je kot skrajni rok zaključitev del navajala 31. oktober. Drži, realizacija nekoliko šepa. Do zakasnitve v izvedbi je prišlo zaradi nepredvidenih in dodatnih del, zlasti zaradi menjave glavne vodovodne cevi. Po zagotovilih izvajalcev bi morala biti cesta urejena vsaj v začetku decembra.«
Pred dnevi se je iztekel podaljšani rok za oddajo vlog na razpis za pridobitev koncesije za upravljanje doma za starejše. Ste na občini pripravili kvalitetno vlogo in kakšne so možnosti za uspeh?
»Ves čas priprave projektne dokumentacije smo bili v stiku z ministrstvom za delo, družino in socialne zadeve in strokovnjaki s področja oskrbe starejših v domovih. Zato menim, da je naša vloga zelo kvalitetna in smo jo tudi že oddali. Vsekakor drži tudi, da je interes občin po vsej Sloveniji za pridobitev koncesije zelo velik, saj je ministrstvo izdalo več kot 80 vlog za sodelovanje na razpisu. Pričakujejo, da bo izpolnjene vloge oddalo vsaj 50 občin, interesentov. Koncesijo bo pridobilo deset občin iz vse Slovenije, zato se zelo trudimo, da bi občina Žiri prišla do koncesije. Če je ne pridobimo, gradnja ni smiselna, saj bi bili stroški obratovanja, ne pa tudi gradnje, previsoki. Brez koncesije si tega ne moremo privoščiti.«
Dom za starejše bo stal v Mršaku, nogometno igrišče, ki se mora seliti iz industrijske cone, pa naj bi bil ob osnovni šoli. Ali so ministrstva potrdila predlog občinskega prostorskega plana?
»Z lastniki v okolici šolskega stadiona smo se dogovorili za nakup zemljišč, ki ga bomo namenili za nogometno igrišče. Prvotno smo želeli, da bi ga imeli v Mršaku, vendar se z lastnikom nismo uspeli dogovoriti za primerno ceno. Prostorskega plana zaenkrat še niso potrdili na kmetijskem in okoljskem ministrstvu, predvidevam pa, da bomo odgovore prejeli do novega leta. Opozorili so nas, da je občina premočno posegla na kmetijska zemljišča, zato obstaja možnost, da bomo morali nekatera zemljišča, ki so bila navedena kot stavbna (Mršak), izvzeti iz plana in jih prekvalificirali nazaj v kmetijska zemljišča.«
Rudarski inšpektor je postavil zelo kratek rok za ureditev dokumentacije v kamnolomih Sovra in Plesk. Ali je danes vse urejeno?
»Imeli smo zgolj deset dni časa, da z upravljavcem kamnoloma dosežemo dogovor o nadaljnjih aktivnostih, ki bi jih definirali z novo pogodbo. Ugotovili smo, da nove pogodbe zaenkrat ne morem podpisati, saj raziskujemo še nekatera dejstva. Tudi zato desetdnevni rok ni bil več obvezen.«
Zakaj želite še naprej izkoriščati omenjena kamnoloma, čeprav so krajani Sovre pred leti protestirali proti obratovanju?
»Za kraj in občane je dobro, da imamo kamnolom v Žireh zaradi cenejšega materiala za kakršnekoli potrebe. Seveda pa moramo obratovanje kamnolomov uskladiti z okoliškimi krajani. To je, po mojem mnenju, tudi danes izvedljivo.«
Od prvega novembra imate v Žireh nov režim odvoza odpadkov. Kako se obnese?
»Na podlagi prvih odzivov s terena so občani spremembo pozitivno sprejeli. Zavedajo se, da se bo s tem zmanjšala vsota na položnici, hkrati pa želimo vplivati tudi na ločeno zbiranje odpadkov. Tu je odvoz bistveno cenejši, saj gre za sekundarne surovine in plačamo zgolj zbiranje po Žireh, odvoz v Ljubljano pa plača odjemalec. S tem so bili znižani tudi stroški občine za ravnanje z odpadki, saj se je zmanjšalo število ur odvoza in posledično tudi odlaganja na deponijo. Če se bo ta zgodba še naprej odvijala tako pozitivno, bomo zmagovalci vsi, tako gospodinjstva kot Občina.«
Sredi Žirov, pri Družbenem domu Partizan, je že dolgo časa na sredi ceste poškodovan jašek in zato oviran promet. Ali tega ne morete popraviti?
»Jašek je na regionalni cesti, ki je v upravljanju države. Občina nima pravice izvajati posegov na takšni cesti. Še preden je do poškodbe prišlo in nas je o možnosti poškodbe obvestil občan, smo pozvali vzdrževalca regionalnih cest na Gorenjskem, da jo sanira, vendar tega do danes še ni storil.«