Stopiti moramo skupaj
Novembrski razvojni forum nam bo vsem, ki delujemo in živimo na Gorenjskem, spodbudna priložnost za pregled aktualnih in bodočih nalog. Več ključnih projektov, ki se jih bomo lotili v prihodnjih letih in jih bomo na forumu tudi predstavili, bo skupnih, ki se tičejo vseh Gorenjk in Gorenjcev. Pomenijo bodoči razvoj ter boljše bivanjske in delovne pogoje in če želimo iti naprej, moramo kot regija stopiti skupaj. Tako obsežna vprašanja, kot so ravnanje z odpadki in odpadno vodo, zagotavljanje pitne vode, cestno in železniško omrežje, razvoj letalskega prometa, sodelovanje pri pripravi različnih področnih zakonov, še posebej tistih, ki vplivajo na rabo prostora, bi težko uspešno reševale posamezne občine. Zahtevno področje, katerega urejenost je osnova za kakršno koli delovanje, je raba zemljišč in njihovo lastništvo. Težave imamo tako rekoč v lastni hiši, ko se vlečejo postopki pri zamenjavi zemljišč med občinami in skladom kmetijskih zemljišč. To povzroči zastoje pri gradnji marsikaterega nujno potrebnega objekta – šole, letališke steze in še česa. Menim, da moramo na Gorenjskem zasledovati preprosta in hkrati zahtevna cilja: imeti čim bolj urejeno okolje in bolje živeti.
Mestna občina Kranj bo po neuspeli kandidaturi na prejšnjem razpisu za razvoj regij, tokrat kandidirala z dvema projektoma in sicer s projektom Staro mestno jedro in Grad Khislstein - II. faza. Namen investicije v staro kranjsko mestno jedro je celovita infrastrukturna prenova Tavčarjeve in Tomšičeve ulice v območju starega mestnega jedra Kranja. S celovito obnovo ulic mestnega jedra bomo spodbudili ponovni gospodarski razvoj v starem mestnem jedru Kranja ter povečali dostop do gospodarske in kulturno turistične ponudbe v mestu. Aktivnosti se bodo izvajale od leta 2007 do leta sredine leta 2009, pričakujemo pa pridobitev sredstev v višini približno 800 tisoč evrov.
Še nekaj besed o projektu Grad Khislstein - II. faza, katere cilj izvedba obnove kompleksa gradu. Ta naj bi Khislsteinu vrnila nekdanjo veličino in blišč ter ga postavila v središče utripa starega mestnega jedra. Ga odprla v mesto in k meščanom ter ga naredilo privlačnega in zanimivega za obiskovalca. Ne le zaščitena kulturna dediščina, temveč njena oživitev in vrnitev v funkcijo ter s tem vrnitev gradu mestu, so tisti argumenti projekta, zaradi katerih Mestna občina Kranj računa na to, da bo iz evropskega sklada za regionalni razvoj pridobila sredstva sofinanciranja v višini dobra 2,8 milijona evrov z realizacijo do konca leta 2009. Staremu mestnemu jedru, ki kliče po revitalizaciji, bosta oba projekta prinesla obnovljene objekte visoke dediščinske vrednosti.