Od leve: Vyas, Vasudev, Somya, Sabina in Alay (Foto: Tina Dokl)

Deklica Somya se je že odločila, kje je njeno srce

Sabina, Ajay, Somya, Vasudev in Vyas Gautam so slovensko-indijska družina, ki zadnjih nekaj let živi v Hrastju.

»Ajay me je zelo hitro zasnubil in zelo odločen je bil v tej svoji nameri, kar mi je bilo všeč. Časa za razmislek je bilo le nekaj dni. Poročila sva se 31. marca leta 1999; datum sva izbrala po luninem koledarju,« se spominja Kranjčanka Sabina Gautan, rojena Naglič. Ona je imela tedaj šestindvajset let, on dvaindvajset. Ljubezen na prvi pogled se je zgodila ob njenem drugem izletu v Indijo. »Zelo me zanimajo sveta mesta. Prvič sem šla v Indijo s skupino, drugič sem se na pot odpravila sama; šla sem k prijateljici Nizozemki, ki živi v indijskem mestu Vrindavan. To je približno na pol poti od New Delhija do Agre. To je tudi rojstni kraj mojega moža, tam sem ga spoznala,« pripoveduje Sabina, ki sta jo hindujska kultura in vera prevzeli že pred prvim obiskom Indije; udeleževala se je obredov v templju Hare Krišne v Ljubljani.

»Najin poročni obred je potekal v Indiji, bil je tradicionalno hindujski, le da smo ga iz treh dni skrajšali na nekaj ur. Obred je potekal ob žrtvenem ognju. Svečenik je izgovarjal mantre, ogenj je počasi tlel, midva sva se medtem zaobljubila. Ker ni bilo poleg mojih staršev, je moj prijatelj predstavljal mojega očeta in me tudi izročil ženinu. Za poročno darilo pa je v Indiji zelo cenjen nakit iz zlata,« pravi Sabina, katere starši so njeno odločitev, da se poroči z Indijcem, dobro sprejeli. Ženin pa je moral iti čez nekaj preprek: »Moj oče je bil name hud, z mamo ju ni bilo na moji poroki. Prišla sta samo moj brat in stric. Pritisk družine je bil precejšen, saj bi se morali po tradiciji pred menoj poročiti moji sestri,« se spominja Ajay in doda, da pa oče ni bil prav nič hud na nevesto Sabino.

A, kot pravijo, čas zaceli vse. Sabina in Ajay sta si prvi dom ustvarila v Indiji, pri Ajayovi številni družini. »Po eni strani sem globoko v sebi to deželo čutila kot mojo rodno, po drugi strani pa sem zrasla v drugem socialnem okolju in na trenutke je bilo težko. Najtežje sem se navadila na to, da živimo skupaj z moževo številno družino. Pogosto so nas obiskovali sorodniki; včasih mi je bila ta živahnost všeč, včasih me je motila. V Sloveniji smo navajeni na več zasebnosti, imamo ločene sobe.« Ker Sabinina tašča ni znala angleško, se je Sabina naučila hindujsko. V službo ni hodila, saj za materialno plat družine pri hindujcih skrbi moški. Žena skrbi za dom in družino. »V Indiji je zelo pomembno, kako se pripravlja hrana. Vse je pripravljeno doma, družina je tedaj skupaj. V Sloveniji premalo cenimo skupne obroke. Indijci so na splošno zelo veseli ljudje, radi se smejijo in zelo se imajo radi,« pravi Sabina.

Trije sončki: Somya, Vasudev in Vyas

Somya je danes osemletna deklica, prvi otrok zakoncev Gautam. Rodila se je v Indiji in tam preživela prva leta svojega življenja. Tudi drugi otrok, Vasudev, se je rodil v Vrindavanu. Danes ima šest let. Tretji otrok, Vyas, je rojen v Sloveniji in je trileten živahen fantič. Vsi trije imajo torej indijska imena in vsako ime nekaj pomeni: Somya pomeni prelepa in tako je ime tudi eni hindujski boginji; Vasudev je ime očetu Hare Krišne; Vyas je ime duhovnega učitelja.

Še posebej Somya je navezana na rojstno Indijo, med počitnicami se vrača k svojim koreninam. Oba z bratom Vasudevom tekoče govorita hindujsko, najmlajši se jezika še uči. »Ko bom velika, se bom preselila v Indijo in se tam tudi poročila,« je odločena Somya, ki se v svojem drugem domu, Sloveniji, pridno uči indijskih plesov pri družinski prijateljici, po rodu Indijki. Somya se tudi v Sloveniji zelo rada obleče v tradicionalna oblačila, kot je na primer živahna zelena oblekica z veliko bleščicami. Somya in Vasudev igrata košarko, v šoli pa ju veseli predvsem računanje. Vyas je v vrtcu.

V prostem času je družina najraje doma, v Hrastju. »Pred hišo igramo nogomet, gledamo indijske filme ... Povezani smo z nekaj slovensko-indijskimi družinami, skupaj imamo kosila, piknike, skupaj hodimo na izlete. Ko nas kdo obišče, si pogosto oblečem sari, tradicionalno žensko indijsko oblačilo,« pravi Sabina.

Življenje v Sloveniji z vonjem po Indiji

Družina Gautam je pet let živela v Indiji. »Mož je ostal brez redne službe in to je bil tudi glavni razlog za selitev družine v Slovenijo. Somya je bila stara tri, Vasudev je imel eno leto, ko smo prišli v Hrastje,« pravi Sabina. Oba z možem sta zaposlena v podjetju Yasmin v Stražišču. Sabina je cvetličarka, Ajay je prodajalec, trgovec in skladiščnik. »Ko gremo na obisk k sorodnikom v Indijo, nazaj v Slovenijo prinesemo kadila in začimbe, kot so kurkuma, ki je odlična za zelenjavne omake, pa koriander, curry, gorčična semena. Smo vegetarijanci, kuhamo pa tako slovensko kot indijsko hrano,« povesta zakonca.

»Ne premišljujem preveč o tem, kje živim, pomembno je, da skrbim za svojo družino. In kjer je doma družina, tam je moj dom,« pravi Ajay, ki pa se mu - kaj bi skrival - še vedno stoži po svojem prvem domu. Slovenščina mu dela kar nekaj preglavic, pravi, da je težka za učenje. »Imamo nekaj skupnih besed, ki pa jih razumemo drugače; gora je na primer v hindujskem jeziku ime boga,« razloži na primeru Ajay, ki slovenskega državljanstva nima, ima pa urejeni stalno bivalno in stalno delovno vizo. Njuni otroci imajo slovensko državljanstvo, za Indijo pa zato, ker je njihov oče Indijec, dobijo vizo za več let.

Doma častijo indijske obrede, Sabina pa otroke uči ceniti tudi druge religije. »Največji praznik je avgusta, ko praznujemo rojstvo najvišjega hindujskega boga Krišne. Zelo pomemben je tudi praznik barv, Holy. Holy simbolno pomeni nekaj podobnega kot pust v Sloveniji, tudi praznuje se ga v istem času, le da se Indijci ne našemijo, ampak obmetavajo z barvami,« pravi Sabina in doda, da ob večjih verskih praznikih družina zvečer poje v hindujščini ali sanskrtu, med člani družine pa simbolno kroži lučka, narejena iz vate in namočena v prečiščeno maslo; prižge se kot svečka.

»Dokler bodo otroci v šoli, bomo ostali v Sloveniji. Potem pa ... kdo ve ... morda se bova z Ajayjem na jesen življenja preselila nazaj v Indijo,« pravi Sabina. Deklica Somya se je že odločila, kje je njeno srce.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Rekreacija / četrtek, 19. november 2020 / 09:08

Šepet tišine

Gubno (2403 m n. m.) – Vrhovi nad Kriškimi podi so poleti in jeseni odlično obiskani. A med njimi najdemo tudi take, kjer vladata mir in tišina. Šepetanje gorske idile, ki vabi v nedrje visokogorja.

Objavljeno na isti dan


Kultura / torek, 30. november 2021 / 18:19

Barvite likovne pripovedi

V Muzeju občine Šenčur je do 12. decembra na ogled razstava ustvarjalcev upodabljajočih umetnosti pod mentorskim vodstvom Biserke Komac in Jana Milkoviča.

Kronika / torek, 30. november 2021 / 18:16

Vlomilce hitro prijeli

Komenda – Policisti so v soboto zvečer prejeli obvestilo o poskusu vloma v skladišče podjetja na območju Komende in o kombiju, ki se je odpeljal s kraja dejanja. S pomočjo občana so policisti kombi...

Kranj / torek, 30. november 2021 / 18:16

Pozitivno mnenje vsem štirim kandidatkam

Kranj – V Kranjskih vrtcih in Osnovni šoli Simona Jenka Kranj izbirajo nova ravnatelja oziroma ravnateljici. Na oba razpisa sta se prijavili po dve kandidatki – za ravnateljico Kranjskih vrtcev kan...

Tržič / torek, 30. november 2021 / 18:16

Drsanje na Ravnah

Tržič – Balinarski klub Tržič AC Žepič v sodelovanju z Občino Tržič tudi to sezono vabi na drsanje na balinišče na Ravnah. Drsališče je za rekreacijsko drsanje odprto od ponedeljka do petka med 16....

Razvedrilo / torek, 30. november 2021 / 18:13

Bohinj gostil avtomobile

Zimska različica relija OneLife Rally se je s karavano dvaindvajsetih športnih vozil prejšnji teden oglasila v Bohinju. Pravzaprav je bil Bohinj start tridnevnega popotovanja. Druga postojanka je bilo...