Družabni dopoldan so sklenili s pesmijo. (Foto: arhiv Humana)

Objemi življenje

Delavnica in družabna prireditev na temo Antistigmatizacija duševnega zdravja.

Humana, združenje svojcev pri skrbi za mentalno zdravje, je 23. oktobra v sodelovanju s Centrom za socialno delo in z ostalimi nevladnimi organizacijami na področju duševnega zdravja (Korak, Dam, Šent, Ozara, Humana) - pod skupnim imenom "Objemi življenje" - organizirala družabno prireditev "Antistigmacija duševnega zdravja". Srečanje je finančno podprla Fundacija invalidskih in humanitarnih organizacij (FIHO).

Po uvodnem govoru Mateje Prosen iz Centra za socialno delo, ki je podala svoj pogled na duševno bolezen, se je prireditev začela z delavnico psihologinje Maruše Zaletel. Rdeča nit predavanja je bila Ali poznamo duševno bolezen? in Kaj narediti, ko se srečamo s stigmatizacijo?. »Predavateljica je predstavila najpogostejše duševne bolezni, s katerimi ima kot psihoterapevtka opravka tudi sama. Med najpogostejše bolezni sodita depresija in shizofrenija, tu pa so tudi razne psihične motnje, kot so anksiozne ali bipolarne motnje, ki se obravnavajo prav tako kot "prave" bolezni. Omenila je tudi odvisnosti, ki jih prinaša tempo sodobnega življenja, kot so odvisnost od drog, televizije, računalnika, pa tudi hrane in odnosov,« je povedala Tatjana Gričar.

»Vsak duševni bolnik se več ali manj srečuje stigmatizacijo. Še vedno je med ljudmi predsodek, da so ljudje z duševno boleznijo nevarni za družbo, čeprav statistika kaže, da ni med bolniki nič večji odstotek nasilnežev kot med "normalno" populacijo. Drugo dejstvo je, da ljudje ne poznajo in tudi ne ločujejo duševnih bolezni. Še vedno je ta krog družbe, znotraj katerega živijo duševni bolniki, zelo zaprt. Tudi bolniki sami bi morali prispevati k osveščanju družbe, čim več govoriti o svoji bolezni in seznanjati tudi širšo javnost o resničnih razsežnostih duševne bolezni,« je še povedala Gričarjeva. Predavateljica Zaletelova je izpostavila, kako si lajšati simptome bolezni; poleg jemanja zdravil in psihoterapije je omenila tudi redno fizično aktivnost.

Na delavnici so si uporabniki psihiatričnih storitev izmenjali izkušnje. Temu je sledila igra v izvedbi društva Za boljši svet, predstavili so se tudi trije uporabniki iz zavoda Korak in sicer z glasbo in pripovedovanjem osebnih izkušenj in življenjskih zgodb. Družabni dopoldan so ob spremljavi kitare sklenili s pesmijo Dan ljubezni.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / sobota, 10. maj 2008 / 07:00

Tudi oko nas lahko prevara

V osnovni šoli F. S. Finžgarja Lesce so pripravili zanimivo in poučno predstavitev optičnih prevar.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / sobota, 25. avgust 2007 / 07:00

Pusti vtis

Spoznali smo - znova, da Slovenci ne marajo plačevati vstopnin, in s svojim obiskom v Portorožu raje puščajo vtis pred vrati, pivo kupijo v trgovini, led pa dobijo v najbližjem gostišču.

GG Plus / sobota, 25. avgust 2007 / 07:00

Meja je srčika sosedskih odnosov

Mitjo Gasparija poznamo kot nekdanjega finančnega ministra in guvernerja Banke Slovenije v času, ko je Slovenija kot prva med novimi članicami Evropske unije prevzela evro. Sedaj se poteguje za mesto...

Zanimivosti / sobota, 25. avgust 2007 / 07:00

Glasov piknik za rojstni dan

Na piknik v Besnico smo povabili vse svoje naročnike, ki so letos tako kot Gorenjski glas stari šestdeset let.

Gospodarstvo / sobota, 25. avgust 2007 / 07:00

Hrana se draži povsod

Julijska inflacija je že presegla maastrichtski kriterij. Gibanja cen hrane, alkoholnih pijač, tobaka in gostinskih storitev so pri nas podobna kot v Evropski uniji.

Kronika / sobota, 25. avgust 2007 / 07:00

Koča na planini zgorela do tal

Zaradi udara strele je v ponedeljek na Veliki planini zgorela koča.