Nasveti za zeleno gospodinjstvo
V kuhinji uporabljamo celo vrsto čistilnih sredstev, ki močno onesnažujejo naravo, mnoga pa tudi škodujejo zdravju. Na spletni strani pesticidi.net smo našli nekaj nasvetov za zeleno gospodinjstvo.
Pri ročnem pomivanju posode tako varčujmo z detergenti za pomivanje posode in z vodo. Pomite posode ne brišimo, ampak jo pustimo, da se posuši na zraku. Pri strojnem pomivanju s posode najprej odstranimo vse večje ostanke hrane, tudi kavno usedlino. Uporabljajmo čistila brez fosfatov in klora. Posebna svetila za posodo niso potrebna, so samo nepotrebno breme za naš organizem in naravo. Namesto njih raje uporabljajmo kis in citronsko kislino.
Pri čiščenju štedilnika ali pečice v nobenem primeru ne uporabljajmo posebnih čistil, pri uporabi katerih reklame obljubljajo čudeže. Razjedajo kožo rok, dihala ter načenjajo kovino. Če pridejo ta čistila v oči, povzročajo nepopravljive okvare! Najbolj škodljiva so peneča pršila, ki povzročajo tako veliko škodo zdravju in naravi, da bi jih morali prepovedati. Pomagamo si lahko s posodo z vročo vodo, ki smo ji dodali kis ali limonin sok in ki jo postavimo v pečico, da zavre. Ko se v notranjosti nabere veliko pare, ki razmehča umazanijo, pečico zbrišemo z mehko krpo.
Pri kuhinjskem odtoku je pomembno, da vanj ne mečemo ostankov hrane in drugih odpadkov. V odtok lahko občasno stresemo žlico jedilne sode in čeznjo zlijemo vrelo vodo. Dokaj močno in uspešno čistilo za odtoke lahko pripravimo tudi iz mešanice soli, sode bikarbone in kisa. Pustimo delovati vsaj pol ure, nato odtok splaknemo z vrelo vodo. Številna kemična čistila za razgradnjo umazanije v sifonih so najbolj agresivna od vseh čistil v kuhinji in zato zelo škodujejo naravi.