Novosti s knjižnih polic
György Dragomán je obetaven madžarski pisatelj mlajše generacije. Roman Beli kralj je v prevodu Jožeta Hradila njegov prvi v slovenščini (Didakta, zbirka Gostosevci). Dogaja se v času totalitarizma, ko očeta dečka Džata režimska policija odvede v zloglasno delovno taborišče. Roman sestavlja več zgodb, ki jih pripoveduje enajstletni deček, in tako na svojevrsten način slika osebno in družbeno tragiko mračnega obdobja.
Po zgradbi in vsebini nekoliko podoben je roman Zgodba gospoda Sommerja pisatelja Patricka Süskinda, avtorja kultnega romana Parfum. Tudi tu gre za prvoosebno otroško pripoved, s katero pisatelj razmišlja o krivdi in upanju po koncu druge svetovne vojne (Celjska Mohorjeva družba).
Feri Lainšček, letošnji dobitnik nagrade kresnik, je v mednarodno zbirko Miti (v Sloveniji jo izdaja založba Mladinska knjiga) prispeval roman Nedotakljivi. V njem je mojstrsko popisal mit o Ciganih, ki so skovali žeblje za križanje Kristusa.
Cukrarska ulica je zadnji del Kairske trilogije egipčanskega pisatelja nobelovca Naguiba Mahfouza. Z njo se končuje obsežna kronika družine premožnega kairskega trgovca Ahmeda, z njo pa tudi pripoved o Egiptu, njegovih burnih časih in silnih družbenih spremembah (Založba /cf.)
Pankrt iz Istanbula je drugi roman v angleščini priznane turške pisateljice Elif Shafak. Roman, v katerem so v ospredju usode žensk različnih generacij, si je poleg priznanj prislužil tudi obtožnico v Turčiji, ker naj bi žalil turška nacionalna čustva. Pisateljica namreč poleg zgodb svojih junakinj piše tudi o turškem nacionalizmu in armenskem genocidu (založba Sanje).
Izšla je tudi knjiga J. J. Tolkiena Húrinova otroka, ki jo je za izdajo pripravil pisateljev sin. Zgodba se dogaja daleč pred časom iz Gospodarja prstanov, gre pa seveda prav tako za fantazijski roman, poln spletk, prekletstev in pravljičnih bitij. Delo je prevedel Branko Gradišnik, izdala pa Mladinska knjiga.