Kupili bohinjsko sirarno
Kmetijsko gozdarska zadruga Sava Lesce je od propadlega podjetja A&C Marketing kupila sirarno v Bohinju. S predelavo mleka bo predvidoma začela čez en mesec.
Lesce – Okrožno sodišče v Celju je v stečajnem postopku za družbo A&C Marketing iz Žalca po več neuspelih javnih dražbah objavilo zbiranje pisnih ponudb za prodajo sirarne v Srednji vasi v Bohinju, pripadajočega zemljišča, strojev, opreme in blagovne znamke Bohinjski sir po izklicni ceni 668 tisoč evrov. Ponudbo za nakup je kot edina oddala Kmetijsko gozdarska zadruga Sava Lesce, ki je potem v pogajanjih ceno znižala na 500 tisoč evrov. Sodišče je pristalo na nižjo ceno tudi zato, da bi se izognilo zapletom z obratovalnim dovoljenjem. Sirarna, ki zdaj miruje že štiri mesece, ima sicer dovoljenje za pasterizacijo mleka in za izdelavo mlečnih izdelkov za nedoločen čas, vendar bi ji to dovoljenje poteklo, če v šestih mesecih po prekinitvi predelave ne bi znova začela z delom.
Za mleko štirideset centov
Kot je ob tem povedal direktor zadruge Emil Peternel, se zadruga pri tem poslu dogovarja za vključitev enega ali celo več strateških partnerjev, ki bi tudi zagotovili del denarja za plačilo kupnine. O imenih vlagateljev za zdaj še nočejo javno govoriti, zadruga pa bo v vsakem primeru že zaradi zaščitene blagovne znamke Bohinjski sir zadržala kontrolo nad poreklom mleka in vztrajala pri tem, da bodo v sirarni predelovali izključno mleko z Zgornje Gorenjske. S predelavo naj bi začeli v enem mesecu, na začetku naj bi dnevno predelali pet tisoč litrov mleka oz. naredili petsto kilogramov sira, dnevna zmogljivost sirarne pa je še enkrat večja. In kje naj bi dobili mleko? »Bohinjski kmetje za zdaj mleko še prodajajo kobariški mlekarni, pogodba jim poteče aprila prihodnje leto, po ustnih zagotovilih pa naj bi ga potem ponudili naši zadrugi,« odgovarja Emil Peternel in dodaja, da si bodo v začetnem obdobju zagotovili mleko od nekaterih pogodbeno prostih rejcev in v sodelovanju z zadrugami, ki preko zbirnega centra v Poljčah oddajajo mleko v Italijo. Strateški partner, ki bo sir prodajal v dobre slovenske pizzerije ter v bohinjske in blejske hotele, zagotavlja za mleko tedensko plačilo po ceni 40 centov za liter, kar je precej bolje od povprečne cene v Italijo prodanega mleka (34,7 centa). V zadrugi so se po besedah direktorja Emila Peternela odločili za nakup sirarne tudi zato, ker jim omogoča pasterizacijo mleka (pet tisoč litrov na uro). Z družbo Danone so za dobavo pasteriziranega mleka že podpisali pismo o nameri, za liter pa ponuja od 40 do 42 centov.
Nova poslovna stavba
Zadruga Sava gradi v Rožni dolini v Lescah novo poslovno stavbo, zato se je že pred poldrugim mesecem začasno preselila v nekdanjo Merkurjevo trgovino na Alpski cesti. V novo poslovno stavbo se bo predvidoma vselila februarja prihodnje leto, v njej pa bodo poleg bistveno večje trgovine s ponudbo za kmete in vrtičkarje tudi upravni prostori zadruge ter prostori za kmetijsko svetovalno službo, poslovalnico Deželne banke Slovenije in za radovljiško krajevno enoto zavoda za gozdove. Gradnja nove stavbe jih bo predvidoma stala 700 tisoč evrov.