Posebno Preverjeno
Nocoj bo na POP TV posebna oddaja Preverjeno, namenjena letalski nesreči na Korziki.
Novinarka Janja Kobal Ocvirk ter snemalca Blaž Ocvirk in Rok Plešnar bodo letalsko nesrečo, ki se je zgodila pred skoraj 26 leti na Korziki in v kateri je na slovenskem letalu ugasnilo kar 180 življenj, gledalcem skušali približati, osvetliti in prikazati v vsej njeni razsežnosti. Pogovarjala sem se z novinarsko kolegico Janjo Kobal Ocvirk.
Kako si sploh prišla na idejo, da bi naredila prispevke o tej nesreči? Kljub vsemu je minilo že 26 let.
»Tragična nesreča na Korziki je leta 1981 prizadela tako rekoč vso Slovenijo. Skoraj ni Slovenca, ki ne bi imel na letalu svojca, prijatelja, znanca. Vseh 26 let o nesreči med ljudmi krožijo najrazličnejše zgodbe, kaj je bil vzrok zanjo. Nihče ne ve natančno, kaj se je tistega jutra na letalu zares dogajalo. To me je najprej spodbudilo k raziskovanju. In odkrila sem marsikaj. Upam, da se bodo po naši oddaji prenehale govorice, da je letalo pilotiral otrok, da mu je zmanjkalo bencina, da je za nesrečo kriv le pilot ... In upam tudi, da se bo končno našel kdo, ki bo s hriba pospravil ostanke letala. Presenečeni boste, kaj vse še leži na gori.«
Koliko priprav je bilo potrebnih, da si dobila vse te ljudi? Je ljudem, ki so izgubili svoje najbližje težko govoriti o tem pred kamero?
»Tokrat sem res raziskovala precej dlje, kot sicer, za druge prispevke. Začela sem junija, septembra smo šli na prvo snemanje. Precej truda sem vložila, da sem našla ljudi, ki so bili takrat neposredno povezani z nesrečo. Do nekaterih pa sem, recimo, prišla celo šele prejšnji teden. V oddaji sodeluje tudi nekaj danes odraslih, leta 1981 majhnih otrok, ki so v nesreči izgubili starše. To, da so bili oni o nesreči pripravljeni govoriti pred kamero, da so želeli izvedeti kaj več o njej, mi je dalo pogum, da sem se lotila tako občutljive teme.«
Kaj te je na kraju nesreče najbolj šokiralo?
»V začetku septembra smo šli na Korziko. Z nami je šla tudi Tadeja, ki je bila, ko se je zgodila nesreča, stara komaj tri leta. Vsi smo poslušali zgodbe, da na gori St. Pietro še ležijo ostanki letala. Da bomo našli to, kar smo, pa si ni mislil nihče. To je najbolj šokiralo nas in prizadelo Tadejo.«
Koliko časa ste bili tam in kaj vse ste posneli?
»Žal smo imeli zelo malo časa. Na Korziko smo se odpravili z avtom, tako da nam je vožnja vzela kar dva od petih dni. Posneli smo ogromno, proti vsem pričakovanjem. Naj omenim le, da smo našli novinarja, ki je pred 26 leti poročal o nesreči, pa gospo - gasilko, ki je bila med prvimi na prizorišču tragedije, pa tudi Slovence, ki so takrat pomagali ...«
Kako se domačini spominjajo nesreče?
»Nesreča jih je skoraj enako zaznamovala kot nas. Med Korzičani in Slovenci je spletla posebno vez. Vsi so pomagali takrat in še danes smo Slovenci v vasici Petreto-Bicchisano, ki leži neposredno pod hribom, dobrodošli.«