Iz skromne šišenske učilnice za fiziko v Bruselj
Dijaki in učitelji slovenskih osnovnih in srednjih šol so se v minulem šolskem letu vključili v mednarodni šolski natečaj "Energija je naša prihodnost", na katerem so predstavili poglede učencev na varčevanje z energijo in rabo obnovljivih virov energije.
Učenci so lahko izbirali in se osredotočili na eno od naslednjih tem: učinkovita raba energije, smotrnejša uporaba materialov za varčevanje z energijo, ali načrtovanje obnovljivih energijskih rešitev kot ključ do boljše prihodnosti sveta. Prispevek je moral biti sestavljen iz treh elementov: plakata, slogana in opisnega besedila, ki ju razlaga.
Na natečaju so lahko sodelovale šole in organizacije, ki izvajajo interesne dejavnosti, s sedežem v državah članicah Evropske unije, državah pristopnicah Evropske unije, državah kandidatkah za Evropsko unijo in članicah Evropske cone proste trgovine. Prispelo je 2432 prispevkov iz 34 evropskih držav. Po številu prispevkov na državo izstopajo Romunija (439), Bolgarija (423), Poljska (269) in Italija (203), ki so poslale kar 55 odstotkov prispevkov. Slovenija je s svojimi 134 prispevki na šestem mestu. Zelo slabo so se odzvale Avstrija, Nemčija, Danska, Švedska, Nizozemska, Finska - države, po katerih se tako radi zgledujemo. Zanimivo je, da iz Islandije, Liechtensteina, Luksemburga in Norveške ni prispel niti en samcat prispevek.
Obvestilo o natečaju smo prejeli z januarskimi Novicami za učitelje spletnega portala Zavoda Republike Slovenije za šolstvo info.edus.si. Novice so bile odposlane na 30.620 naslovnikov. Odzvalo se je trinajst slovenskih šol s 134 prispevki, od katerih je štirideset prispevkov iz naše šole. Glede na to, da je v Sloveniji približno osemsto osnovnih šol in približno 140 srednjih šol, v katere je vključeno približno 170 tisoč učencev in približno sto tisoč dijakov, lahko ocenimo, da je bila udeležba relativno skromna. Če se primerjamo z drugimi evropskimi državami, ugotovimo, da smo s svojimi 134 prispevki na šestem mestu in smo z odzivom mladih in njihovih mentorjev vendarle lahko zadovoljni.
V mesecu maju 2007 smo bili obveščeni, da se je dijak Grega Švigelj, ki obiskuje program Elektrotehnik (PTI) na Srednji šoli tehniških strok Šiška, s svojim plakatom ''Zgodba o humani akciji dijakov in učiteljev je obkrožila svet'' uvrstil med finaliste. Skladno z navodili smo plakat poslali v Bruselj, kjer naj bi bil razstavljen v Evropskem parlamentu. Plakat je bil ocenjen s 25 točkami od 30 možnih in se na ta način uvrstil v trideseterico najboljših avtorjev v starostni skupini od 17 do 18 in več. V širši konkurenci 2432 prispevkov oz. ožji konkurenci 520 prispevkov znotraj starostne skupine, iz 34 držav je to zelo lep uspeh, na katerega smo ponosni. Še posebej ob dejstvu, da je edini finalist iz Slovenije.
Zgodba o humani akciji dijakov in učiteljev je obkrožila svet
Videli smo jo na televiziji. Domačijo brez elektrike blizu vasi Dedni Dol, nedaleč stran od glavnega mesta Slovenije. Hiša je bila v zakotnem predelu, tako da bi bila postavitev javnega električnega omrežja predraga. Ravnatelju se je porodila ideja, da bi naredili spremembo. Oblikovana je bila delovna skupina, našli smo sponzorje in izdelali načrte. Akcija se je začela. To je bil pravi projekt, od začetka do konca. Veliko smo se naučili, preživeli lepe trenutke in opravili dobro delo.