Hitreje do odločitev
"Televizija te prisili, da se naučiš hitro sprejemati odločitve, kar mi tudi v vsakdanjem življenju pride zelo prav," ugotavlja Rok Smolej, novinar in voditelj na TV Slovenija.
Rok Smolej iz Svetega Duha pri Škofji Loki je bil že kot otrok odločen, da bo televizijski voditelj oz. novinar. Željo je začel uresničevati na nekdanji Loka TV že v sedmem razredu osnovne šole. »Delali smo celo po triurne mladinske glasbene oddaje v živo, kar se mi danes zdi nezaslišano. Tudi v gimnaziji sem še delal na tej lokalni televiziji, čeprav je bilo časa za kreativnost malo, ker sem se moral ukvarjati z matematiko. Pa to obvezno napiši,« pravi 25-letni študent novinarstva, ki je pred petimi leti šel na avdicijo za oddajo 3x3. »Pred Ajdo Kalan smo morali brati, imeli smo nastop pred kamero. Vse skupaj je bilo videti kot Pop stars; bilo je ogromno krogov in kar pol leta je trajalo, preden so izbrali tri voditelje, med njimi tudi mene,« se spominja Rok, ki je 3x3 odvodil le nekajkrat. Nato ga je pod svoje okrilje vzela Ljerka Bizilj v jutranjem programu, kjer je najprej vodil vreme. »To je fina vaja pred kamero, a vse prej kot enostavna. Gre za tehnologijo 'blue screen', za sabo imaš modro platno in ne karte; slednjo vidiš le na monitorju in še to kot zrcalno sliko. Tako je na začetku kar nekaj težav z orientacijo.«
Vreme danes Rok pripravlja le še občasno, gledalci ga bolje poznajo kot sovoditelja in soredaktorja jutranjega programa ter kot voditelja popoldanske oddaje Mozaik, v kateri so zbrani najzanimivejši deli oddaje Dobro jutro. »Prispevke tudi zmontiram. Trend gre v to smer, da smo novinarji tudi montažerji, kar se mi zdi fino, saj znaš sam narediti zgodbo. Nekateri novinarji že celo snemajo sami, a jaz ne, ker se mi preveč trese roka,« doda v smehu.
Poseben izziv mu predstavlja javljanje v živo. »To je drugačen adrenalin in posebna vrsta koncentracije. V živo se zelo redko zmotiš; če snemaš vnaprej, pa veš, da imaš še eno možnost.« Politika ga ne zanima preveč in prepričan je, da se pomen slednje precenjuje, kot novinar pa seveda spremlja aktualno dogajanje. Ta čas 'pokriva' lahkotnejše, a kot poudarja, prav tako pomembne tematike. »Pripravljam družabno kroniko, Svet slavnih, pa rubriko Lunini namigi, zelo me zanima alternativna medicina,« našteva.
Danes ugotavlja, da se je na televiziji naučil tudi hitro sprejemati odločitve, kar mu tudi v vsakdanjem življenju pride zelo prav. »Gostje včasih odpovedo, zamujajo, zbolijo ali zaspijo in takrat se je treba v minutki odločiti, kako rešiti nastali problem,« pojasnjuje in nadaljuje, da je voditeljstvo pravzaprav svojevrstna umetnost. »Prostora je vedno premalo. Iz gosta moraš v nekaj minutah izvleči kaj zanimivega. Vem pa, da je do tega, da bi bil dober televizijec, še daleč, saj nekaj let na televiziji ne pomeni veliko.«