Kako lepo, kako obdelano!
Nizozemska ministrica za kmetijstvo Geritje Verburg je obiskala dve gorenjski kmetiji. "Kako je pri vas lepo in kako dobro je vse obdelano," je ugotavljala in bila presenečena nad visokimi cenami kmetijskih zemljišč.
Srednja vas pri Poljanah, Bobovek – Nizozemska ministrica za kmetijstvo Geritje Verburg je bila med četrtkovim obiskom v Sloveniji tudi na dveh mlečnih kmetijah na Gorenjskem. V Srednji vasi pri Poljanah si je ogledala Ingličevo kmetijo, na kateri obdelujejo 17 hektarjev lastnih in najetih zemljišč, redijo 35 govedi, od tega 19 krav molznic, in imajo za 105 tisoč litrov mlečne kvote. Ukvarjajo se še s čebelarstvom, v okviru dopolnilne dejavnosti kmetije pa tudi z organiziranjem naravoslovnih dni za vrtce in šole. Ministrica se je po ogledu kmetije sprehodila tudi do bližnje cerkvice na hribu, odkoder se je lahko prepričala, kako lepa je pokrajina, kako razdrobljena je posest in kako dobro je obdelana zemlja v Poljanski dolini. »Zanimalo jo je tudi, kako kmetje lahko preživimo na tako majhnih kmetijah. Ob tem sem ji poskušal dopovedati, kako je pomembno, da Evropska unija ohranja tudi takšne majhne kmetije, ki negujejo pokrajino in s tem zagotavljajo, da je privlačna za turiste,« je povedal gospodar Štefan.
Ministrica je obiskala tudi Zabretovo kmetijo v Bobovku, kjer se ukvarjajo s prirejo mleka in vzrejo plemenskih telic. Obdelujejo 23 hektarjev lastne in najete kmetijske zemlje ter redijo okrog devetdeset govedi. Ker je sedanji hlev že pretesen in ne ustreza več rejskim standardom, bi radi gradili večjega in sodobnejšega, vendar so pri pridobivanju dovoljenj naleteli na težave, ker je kmetija v območju Natura 2000. Kot je dejal gospodar Gašper, se je ministrica zelo začudila, ko ji je povedal, kako visoke so v Sloveniji cene kmetijskih zemljišč.
Ministrica se je med obiskom v Sloveniji s kmetijskim ministrom Iztokom Jarcem pogovarjala o slovenskem predsedovanju Svetu Evropske unije in o stališčih obeh držav do skupne kmetijske politike. »Imamo nekaj skupnih in nekaj različnih mnenj,« je po srečanju dejal minister Jarc in pri tem poudaril dobro sodelovanje med državama ter nizozemsko pomoč pri vzpostavljanju republiške fitosanitarne uprave in pri različnih projektih, tudi na področju mlečnih kvot. Za Slovenijo je po ministrovih besedah zelo pomembna ohranitev kmetovanja in tudi prireje mleka na območjih z omejenimi možnostmi za kmetovanje.