Storžič v Karavankah?!

Na stojnici pri Vodnjaku sem dobil turistični prospekt Kranja, ki ga je letos izdal Zavod za turizem Kranj. V tem prospektu med drugim piše: Kranj je slikovito mesto ob sotočju Save in Kokre. Na severu je karavanško pogorje z izrazito piramido Storžiča.

Storžič ne sodi h Karavankam. Je del Kamniško-Savinjskih Alp. Storžičeva skupina Kamniških Alp se nadaljuje še v Dobrčo in se spusti in konča šele v Žirovnici. Karavanke so v ozadju in tečejo v glavnem po meji z Avstrijo.

Dilema ni nova. Sam sem jo doživel, ko sem v 60-tih letih vodil hotel Evropa v Kranju. V točilnico hotela je občasno zahajal znani kranjski zobozdravnik dr. Jožef Holzhaker. Bil je velik ljubitelj Storžiča. Nekega dne, ko je spet prišel v Evropo, se je znancem pobahal – včeraj sem bil spet v Karavankah – na Storžiču. Nekaj gostov je ugovarjalo. Storžič ni v Karavankah. Je v Kamniških Alpah. Prišlo je do žolčne polemike in končno do stave za štefan vina. Na mizo so prihajali zemljepisni učbeniki, klicani so bili profesorji zemljepisa. Le stežka, res težko se je končno dr. Holzhaker vdal. Stavo je plačal. Zahteval je le, da vino natočimo v pravo vinsko steklenico štefan. To se ej zgodilo, le da je bil štefan napolnjen še nekajkrat.

V razlagah profesorjev je bilo rečeno: Karavanke in Kamniško-Savinjske Alpe se razmejujejo po času nastanka. Kamniško-Savinjske Alpe so mlado gorstvo. Zato ostrih, koničastih oblik. Karavanke so veliko milijonov let starejše. Čas jih je izlizal, zato so topih, oblih, kopastih oblik. V Karavankah so zaradi starosti rude – železo, svinec, živo srebro.

Enkrat pozneje sem videl v Preddvoru eno njihovih najstarejših razglednic. Na razglednici piše: Preddvor, v ozadju Storžič v Karavankah. Menda je nekoč reka Kokra razmejevala ti dve gorstvi.

Obstaja pa še en Storžič, Pristovški Storžič. Ta je res v Karavankah. Na avstrijski strani. Levo od Jezerskega vrha.

To sem napisal kot laik. Koristno bi bilo slišati razlago strokovnjaka. Turistični prospekt Kranja je sicer lep in zasluži pohvalo. Želim, da bi privabil v Kranj čim več turistov.

Jože Dvoršak

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 16. oktober 2009 / 07:00

Slovenska šola v Celovcu

V Mohorjevi hiši v Celovcu so se minuli teden spomnili 20-letnice ustanovitve Mohorjeve ljudske šole in otroškega vrtca, ki sta bili prvi slovenski osnovnošolski ustanovi v glavnem mestu dežele K...

Objavljeno na isti dan


Kronika / torek, 10. januar 2017 / 17:17

Nič odškodnine za trk z deskarjem

Rekreacijsko-turističnemu centru Krvavec ni treba plačati odškodnine Kranjčanu, ki se je poškodoval na krvavškem smučišču, enako tudi ne povzročitelju nesreče.

Radovljica / torek, 10. januar 2017 / 17:15

Obratuje tudi smučišče v Kamni Gorici

Kamna Gorica – Smučišče v Kamni Gorici je Športno društvo Partizan Kamna Gorica v spodnjem delu uspešno zasnežilo. Otroci so se lahko sankali že med božično-novoletnimi prazniki, z obratovanjem vle...

Kronika / torek, 10. januar 2017 / 17:14

Kraja priljubljene maskote

Bled – Na Bledu še vedno niso razrešili uganke, kam je zadnji lanski dan med 11. Silvestrovanjem za otroke izginila priljubljena maskota Medved Čalapinko. Unikaten kostum je neznanec ukradel po kon...

Zanimivosti / torek, 10. januar 2017 / 17:14

Slovenski konjeniki v državi SHS

Avstro-Ogrska je konec leta 1918 prenehala obstajati. Avstro-ogrski dragonci slovenskega rodu so se priključili vojski generala Rudolfa Maistra, ki je branil severno mejo.

Kranjska Gora / torek, 10. januar 2017 / 17:12

Zima vendarle tudi bela

Letošnja zima je sploh na Gorenjskem izjemno skopa s snegom, zato so ljubitelji smučanja in drsanja pretekli konec tedna izkoristili prav vsak kotiček, kjer je bilo mogoče uživati na snegu in ledu. Te...