Dovrtel toži kranjsko občino
Dimnikarski podjetji Dovrtel in Snedim v Kranju vsako na svojem bregu, vmes pa ministrstvo za okolje in prostor, ki še ni reklo zadnje besede, komu bo dalo koncesijo.
Kranj - Ministrstvo za okolje in prostor (ministrstvo) še do danes ni podelilo koncesije za opravljanje dimnikarstvih storitev na območju Mestne občine Kranj. Spomladi so na ministrstvu povedali, da bo to v kratkem, a je še do danes ni. »Koncesije še ni, ker postopki pred sodišči glede veljavnosti koncesijske pogodbe, sklenjene med Dimnikarstvom Dovrtel in Mestno občino Kranj, še niso končani, ker je bil po odločitvi Vrhovnega sodišča RS sprožen še postopek revizije. Trenutno izvaja dimnikarske storitve podjetje Snedim, s katerim je Mestna občina Kranj sklenila pogodbo za izvajanje dimnikarske službe,« je povedala Mateja Gornik Mrvar iz Službe za odnose z javnostmi na ministrstvu.
Tako pravijo v Ljubljani, na terenu pa je slika drugačna. Dovrtel je občanom pisal pismo z datumom 25. september, v katerem med drugim navaja: »Okrožno sodišče v Kranju je s sedaj že pravnomočno sodbo odločilo, da je Mestna občina Kranj nezakonito prekinila koncesijsko pogodbo z našim podjetjem o izvajanju dimnikarskih storitev na območju občine. Koncesijska pogodba z našim podjetjem je bila sklenjena 18. decembra 2004 in velja do 30. avgusta 2008 oziroma do podelitve nove koncesije s strani Vlade RS.« Direktor Rudi Dovrtel je povedal, da so proti občini vložili odškodninsko tožbo zaradi gospodarske škode, ki je nastala v času, ko niso smeli opravljati storitev, v višini 631.957 evrov. »Vložili smo tudi upravni spor proti Vladi, tožbo zaradi molka organa, ki tudi postopka podelitve ne dokonča,« je še povedal Dovrtel.
V Dimnikarstvu Snedim pravijo: »Snedim po veljavni koncesijski pogodbi z dne 2. decembra 2004 za Mestno občino Kranj izvaja obvezno gospodarsko javno službo izvajanja dimnikarskih storitev. Država nam v tem času koncesijske pogodbe ni odpovedala niti še ni sklenila nove pogodbe. Zato imamo še vedno veljavno pogodbo za opravljanje dimnikarskih storitev, kar priznava tudi ministrstvo,« je povedala direktorica Snedima Snežana Jelančič.
Občine so pristojnost podeljevanja koncesij za dimnikarske storitve prenesle na državo, o nastali situaciji v kranjski občini pa podžupan Igor Velov pravi: »Problem s podjetjema Dovrtel in Snedim je nastal že v prejšnjem mandatu. Spor je zapleten, na kar kaže tudi dejstvo, da sta sodišči na različnih stopnjah doslej izrekli različni sodbi. Po zadnji sodbi podjetju Dovrtel ne bi smeli vzeti koncesije za opravljanje dimnikarske službe na območju kranjske občine. Na drugi strani je bila sklenjena pogodba s podjetjem Snedim, ki ima določene posledice in odpovedne roke. Počakati je treba, da se postopek dokonča.«