Svetniška skupina LDS za več vseživljenjskega učenja tudi v Kranju
V svetniški skupini LDS se zavedamo pomembnosti in potrebe po vseživljenjskem učenju. Prizadevamo si, da bi država in občina za te programe namenili več sredstev, ki bi omogočali večji obseg tovrstnih programov in zagotovili ustrezne prostore za njihovo izvajanje. Na ta način se bo v programe vseživljenjskega učenja vključilo večje število ljudi kot do sedaj. To nam mora biti vsem v interesu, če želimo resnično postati družba znanja. Pri tem se moramo zgledovati po državah, ki imajo odlično razvite te sisteme.
O vseživljenjskem izobraževanju in njegovem pomenu smo se pogovarjali z Darjo Kovačič, direktorico Ljudske univerze Kranj, ki v tednu od 15. do 18. oktobra organizira Festival vseživljenjskega učenja v Kranju. Festival sovpada s tednom vseživljenjskega učenja, ki se izvaja po vsej Sloveniji. V svetniški skupini LDS podpiramo takšne akcije, zaradi številnih prednosti, ki jih tovrstno izobraževanje prinaša.
Koliko let že organizirate festival vseživljenjskega učenja in kaj želite z njim doseči?
»V Sloveniji letos že dvanajsto leto organiziramo Teden vseživljenjskega učenja, kot promocijo znanja in učenja, ne glede na starost, družinsko in družbeno okolje, invalidnost ali bolezen. Bogata kultura vseživljenjskega učenja je zelo razvita predvsem v skandinavskih državah, kjer so predvsem organizacije za izobraževanje odraslih (ljudske univerze), glavni promotorji izobraževanja, seveda ob veliki finančni podpori države in lokalne skupnosti.«
Komu je festival namenjen oz. kaj sploh je vseživljenjsko izobraževanje?
»Vseživljenjsko učenje je kot potovanje skozi čas in prostor, v katerem sevse neprestano spreminja in dopolnjuje. Tako tudi mi ne smemo obstati na mestu. Torej, ko zaključimo šolanje, to ne pomeni, da se prenehamo učiti. Kajti učenje je življenje, življenje pa je lepše v raznovrstnosti. Pomena izobraževanja se zaveda tudi EU, zato je v okviru Evropske strategije zaposlovanja opredelila vseživljenjsko učenje kot namerno učno aktivnost, ki poteka s ciljem, da se izboljšajo znanje, spretnosti in veščine. Vseživljenjsko izobraževanje je vedno pomembnejše ne le z vidika pridobivanja znanja, temveč je neposredno povezano z zaposlovanjem, ekonomsko rastjo in socialno neodvisnostjo. Ljudske univerze v okviru svojih zmožnosti in sredstev, ki jih imamo na razpolago skrbimo za promocijo znanja za vse generacije, predvsem pa si želimo večje vključitve odraslih. Vedno bolj pomembno postaja izobraževanje, ki ga za svoje zaposlene izvajajo podjetja, ki iz leta v leto načrtno izobražujejo vedno več zaposlenih. Vsem tem je festival tudi namenjen.«
Kaj ponujate v okviru festivala?
»Na Ljudski univerzi Kranj tako v Tednu vseživljenjskega učenja, od 15. do 18. oktobra, prirejamo brezplačne predstavitvene delavnice za različna področja. Tako bomo imeli v ponedeljek delavnico FIGURE IN PORTRETA – za vse, ki se želijo naučiti risati portret v različnih tehnikah in KRISTALNO TERAPIJO – kjer bodo obiskovalci lahko spoznali, kako s pomočjo kristalov do življenjske vitalnosti. V torek bomo nadaljevali z DIGITALNO FOTOGRAFIJO – kjer bodo obiskovalci lahko spoznali, kako uporabljati sodobne fotoaparate, ki imajo množico nastavitev in kombinacij, da bodo lahko ohranili neponovljive trenutke. V sredo obiskovalci lahko spoznavali ŽITA IN NJIHOV POMEN V PREHRANI – kjer se bodo naučili kako z uravnoteženo hrano do zdravja ter se naučili reševanja spornih vprašanj in situacij z uporabo komunikacijskih veščin v MEDIACIJSKI DELAVNICI. Zaključili bodo v četrtek z GLASBENO TERAPIJO, ki bo obiskovalcem pomagala spoznati in izkusiti nov pristop do glasbe ter INTUICIJO – kako in kdaj jo uporabiti. Več pa bralci lahko izvedo na naši spletni strani.«
Še kakšna zaključna misel?
»Ni pomembna starost, pomembna je le vaša odločitev. ZA.«