Najlepši prostori tik pod nebom
Velika želja številnih mladih je streha nad glavo. Velikokrat je edina rešitev dobesedna izvedba misli - s preureditvijo podstrešja in strehe do zavidljivega stanovanja tik pod nebom.
Življenje »pod streho« lahko danes uredimo v prav prijetno bivanje, v preteklosti pa so ti prostori veljali za manjvredne. S sodobnimi ureditvami prostorov, predvsem pa s pravilno naravno osvetlitvijo, se dandanes ubadajo predvsem mladi. Razlog je preprost: cene nepremičnin letijo v nebo, z izkoristkom prej neizdelanega podstrešja v hiši staršev pa dobimo še kako lepo stanovanje. Če je majhno, bo zadostovalo vsaj za nekaj prvih let skupnega življenja mladega para, sicer pa tudi dlje. Z izkoristkom pred tem neizkoriščenega podstrešja, kjer se je nabirala predvsem krama in prah, dajo mladi celotnemu objektu višjo vrednost.
Prijetno bivanje med poševnimi stenami oziroma v mansardi danes omogočajo sodobni materiali. Med najpomembnejše elemente za prijetno življenje pod nebom prav gotovo sodi kvalitetna osvetljenost z naravno svetlobo ter zračnost bivalnih prostorov. Tokrat se bomo posvetili predvsem kvalitetni osvetlitvi, kjer so na prvem mestu zanesljiva strešna okna. Seveda k temu sodijo tudi razna senčila, za največjo mero udobnosti pa poskrbi še električno upravljanje.
Na kaj moramo biti pozorni pri izbiri strešnega okna? Razen osvetlitve in prezračevanja morajo okna omogočati tudi stik z okolico. Strokovnjaki danes priporočajo, da je kolenčni zid visok od 90 do 110 centimetrov, saj v tem primeru okna zagotavljajo pogled v okolje objekta tudi v sedečem položaju. Hkrati pa lahko v tem primeru nemoteno upravljamo z oknom. To je zelo pomembno tudi zaradi čiščenja. Kadar strešnega okna ni mogoče vgraditi na primerno višino oziroma se odločimo za dodatno osvetljevanje in prezračevanje višje od dosega naših rok, si moramo pomagati s posebnimi palicami, lahko pa se odločite (priporočljivo) za električni sistem, ki pa nekoliko podraži investicijo. V zadnjem času se nekateri strokovnjaki navdušujejo nad izvedbo mansardnih stanovanj brez kolenčnega zidu, saj lahko z nizom strešnih oken v prostor »spustimo« še več sonca in svetlobe. Lažje si to rešitev lahko predstavljamo kot zimski vrt, le da so stene tokrat poševne.
Svetloba je za udobno življenje nujno potrebna. Še bolj pomembna je naravna osvetlitev, tega pa se zavedajo praktično vsi, ki danes opremljajo mansardne prostore. Pomembno je, da izberemo ustrezno stekleno površino. Tako izbiramo strešna okna, ki so nam všeč in nam bodo dala dovolj svetlobe za udobno življenje, ne smemo pa se ozirati na konstrukcijo strehe. Sodobna okna in materiali namreč omogočajo dobro izvedbo strešnih oken brez problemov ne glede na strešno konstrukcijo. Kadar je naklon strehe velik (tako je na Gorenjskem, kjer prevladuje alpski stil), lahko izberemo tudi manjša strešna okna, z nižanjem naklona pa potrebujemo višje (daljše) okno.
Na Gorenjskem se dalj časa bolj kot za strešna okna odločamo za frčade. Te pa so bile na žalost v preteklosti vse premajhne, da bi lahko zadovoljile danes višje standarde po uživanju naravne svetlobe v bivalnih prostorih. Temni in zatohli prostori so preteklost, toda to smo rešili s povečanjem frčad. Odločitev o izbiri med frčado ali strešnim oknom tako pade na vsakega investitorja posebej. Drži tudi, da strešna okna zagotavljajo modernejši videz in možnost postavitve večjih steklenih površin. Tako se svetloba razprši globoko po prostoru in ustvari prijetno ozračje. Na koncu še nekaj izvedb strešnih oken, krilo je lahko vpeto v sredini, lahko imajo prezračevalno loputo ali pa so iz plastificiranega lesa, lahko jih uporabljamo za izhod na streho. Kot smo omenili že zgoraj za višje ležeča strešna okna, priporočamo električno krmiljenje. In še in še bi lahko naštevali.