Alenka Paternoster Zadravec, dr. med. spec. pediater (Foto: Gorazd Kavčič)

Po novem naročanje bolnih otrok

V otroškem dispanzerju kranjskega zdravstvenega doma so z oktobrom uvedli naročanje bolnih otrok k izbranemu pediatru. Več o tem pediatrinja Alenka Paternoster Zadravec.

Kaj prinaša nov način naročanja k pediatru?

»Uvedli smo naročanje bolnih otrok k izbranemu pediatru in prepričani smo, da je to bolje za vse nas. Starši z bolnimi otroki čakajo manj časa, v čakalnicah je v istem trenutku manj bolnih otrok, ki med seboj poleg tega še prenašajo viruse in bakterije. Prepolne čakalnice so bile v preteklosti tudi za nas, pediatre, pogosto huda obremenitev. Sistem naročanja k pediatru ima uvedena večina zdravstvenih domov v Sloveniji. Novi sistem se je v prvih dneh dobro obnesel, otroci so bili pogledani točno ob naročeni uri, čakanja ni bilo.«

 

Kako je naročanje videti v praksi?

»Ko bo otrok zbolel, bodo starši na urniku preverili, kdaj dela izbrani pediater. Če dela dopoldan, se lahko naroči med 7. in 8.30 za isti dan ter med 11. in 12. uro za naslednji dan. Popoldne naročanje poteka od 13. in 14.30 za isti dan, med 17. in 18. uro pa za naslednji dan. Naročeni otroci imajo prednost pred nenaročenimi, izjema so le nujni primeri, ko gre za poškodbe, vročinske krče, hude bolečine ali težko dihanje. V takšnih primerih je otroka dolžan pregledati tudi neizbran pediater, če pa ni tako nujno, počaka do naslednjega dne, da ga starši naročijo k izbranemu pediatru. Naj dodam, da noben otrok pri izbranem pediatru ne ostane nepregledan, a če ga starši niso naročili, mora počakati na prost termin. Je pa res, da se bo v času velikega števila obolelih (epidemije) lahko zgodilo, da otrok ne bo pregledan točno ob naročeni uri. V takih trenutkih bomo starše prosili za razumevanje, sicer pa se bomo trudili, da bo otrok pregledan točno ob naročeni uri. Včasih se je zgodilo, da je bilo v čakalnici 20 pacientov in so na pregled čakali do tri ure. Tudi za otroka s hudo vročino je bolje, da počaka doma.«

 

Ali naročanje velja tudi pri pediatrih, ki imajo koncesije?

»Seveda. Vsi v otroškem dispanzerju delujemo po enakem principu.«

 

Sicer pa ste uvedli še nekaj novosti …

»Tako je. Nekateri zdravniki so v preteklosti že imeli telefonske pogovore vsak dan ob točno določenih urah, drugi so to uvedli na novo. Dodati moram, da za kronične bolezni recepte in nenujne napotnice piše samo izbrani pediater. Naročiti jih je možno po telefonu, če otroku ni potrebno priti k zdravniku.«

 

Katere so najpogostejše otroške bolezni v tem času?

»Največ je virusnih obolenj. Še zlasti otroci, ki so ravno začeli hoditi v vrtec, 'pobirajo' virusna obolenja enega za drugim. V predšolskem obdobju je 8-10 infektov na leto povsem normalen pojav. Virusna obolenja potekajo z izcedkom iz nosu, kašljem, bruhanjem, drisko, lahko brez ali z visoko vročino. Pri virozah ob visoki vročini pridejo v poštev le zdravila za zbijanje vročine. Treba je počivati, piti čim več tekočine, s fiziološko raztopino čistiti nosek, priporočljive so vlažne inhalacije. Če v treh dneh vročina ne pade ali če otrok začne težko dihati, če odklanja hranjenje ali se ob vročini pojavi izpuščaj, mora obiskati pediatra.«

 

Kdaj otrok ne sme več v šolo, vrtec?

»Če otrok nima vročine in se dobro počuti, lepo je in pije, pa ima le izcedek iz nosu, gre lahko v šolo. Če se pojavi vročina, je zaželeno, da ostane doma. Dobro je, da je doma ves čas vročinskega stanja in še dan ali dva po tem, ko vročina pade, da se zares pozdravi. Priporočljivo je tudi, da je v času jemanja antibiotika otrok doma, čeprav je to včasih težko. Pri anginah na primer terapija traja deset dni in ponavadi gredo otroci, ko se počutijo bolje, že nazaj v šolo. Problem je tudi, da veliko staršev ne upa vzeti bolniškega dopusta, in ker bolnih otrok nimajo kam dati, jih peljejo v vrtec ali v šolo. To je še posebej pogosto v predšolskem obdobju, saj ti otroci huje zbolijo.«

 

S čim se otrok čim bolj izogne vsem tem boleznim?

»Z zdravo prehrano; otrok mora dobiti veliko sadja, zelenjave in tekočine. Pomembno je gibanje na svežem zraku, prezračevanje prostorov in pogosto umivanje rok. Seveda se boleznim v kolektivih otroci povsem ne morejo izogniti, ker je stik zelo direkten.«

 

Spet se pojavljajo uši. Kako se prenašajo, na kakšne lase gredo?

»Uši se pojavljajo vsako leto. Zadosti je, da jih prinese samo eden v kolektiv. Širijo se z neposrednim stikom. Ko otroci tiščijo glave skupaj ob igri, pride do prestopa uši z ene glavice na drugo. Uši ne skačejo, kot nekateri mislijo. Lahko se širijo tudi z glavniki, krtačami, brisačami, pokrivali. Uši ne izbirajo las, vseeno je, ali so temni, svetli, skodrani, ravni. Je pa zanimivo, da gredo raje na čiste kot na umazane lase. Najlažji način odkrivanja uši je česanje z gostim glavnikom. Starši naj prečešejo predel las in skrbno pregledajo glavnik.«

 

Kako naj ukrepajo starši, ko ima otrok uši?

»Treba je sporočiti v vrtec, šolo, da obvestijo tudi druge starše, naj bodo pozorni na ta problem, da se uši ne razširijo preveč. Pomembno je, da se tega ne sramujejo. Vsak lahko dobi uši in to ni nič takega, kar bi morali skrivati. Ponavadi jih starši odkrijejo, če se otrok veliko praska. Za odstranjevanje uši je v lekarni treba kupiti šampon, ki je v prosti prodaji, in ga za deset minut nanesti na lasišče. Nato je najbolje otrokovo glavico nagniti nad bel papir in jo prečesati z gostim glavnikom, dokler se ne izčešejo vse mrtve uši in ličinke. To mora narediti cela družina, saj je prenos pogost tudi preko različnih predmetov, kot so glavniki, pokrivala, brisače. Te predmete je treba prekuhati in očistiti. Blago je treba prati pri vsaj 60 stopinjah Celzija, da se uši uničijo, možno je tudi kemično čiščenje. Če se predmeti sploh ne smejo čistiti, jih je treba za dva tedna dati v polivinilasto vrečko, saj uš v tem času pogine, če ne najde gostitelja. Odrasla uš vsako noč izleže osem novih jajčec, v enem tednu se razvijejo nove ličinke, ki so spet sposobne tvoriti nova jajčeca v roku desetih dni, tako da se res zelo hitro širijo. Kuro s šamponom je treba čez deset dni ponoviti. S tem se zatrejo uši, ki so se mogoče ponovno izlegle.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 3. julij 2018 / 06:00

Gorenjski glas, št. 53

Gorenjski glas, 3. julij 2018, št. 53

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 8. februar 2010 / 07:00

Najbolj se je vsidrala Košnikova gostilna

Dolgoletni televizijec Mito Trefalt petdesetletnico televizijskega dela proslavlja s prireditvijo Košnikova gostilna, ki po priljubljenosti predstavlja enega od vrhuncev v njegovi dolgoletni karieri.

Prosti čas / ponedeljek, 8. februar 2010 / 07:00

Predstavilo se je več kot dva tisoč talentov

V drugi polovici januarja se je po različnih slovenskih krajih zvrstilo enajst predizborov za nov resničnostni šov Slovenija ima talent, ki ga pripravljajo na Pop TV.

Prosti čas / ponedeljek, 8. februar 2010 / 07:00

Atomiki snemali na Krvavcu

Zasedba Atomik Harmonik se je pred dnevi mudila na Krvavcu, kjer je snemala videospot za najnovejšo skladbo z naslovom Pivo mi dej.

Slovenija / ponedeljek, 8. februar 2010 / 07:00

Donacija gluhemu dijaku

V sredo so na Zvezi društev gluhih in naglušnih Slovenije v Ljubljani gluhemu dijaku Gašperju Remsu iz Lahovč podarili poseben tehnični pripomoček, ki mu bo zelo olajšal nadaljnje izobraževanje.

Zanimivosti / ponedeljek, 8. februar 2010 / 07:00

Radovljičanki Neži Finžgar Unescova štipendija

Radovljica - Sredi tedna so Slovenska nacionalna komisija za Unesco, Slovenska znanstvena fundacija in družba L'Oreal Slovenija že četrto leto zapored podelile enoletne štipendij...