Zdravilno seme

Z lanom gre lažje

Poleti, ko lan (Linum usitatissimum) odpre svoje nebesno modre cvetove, nam je v okras, zgodaj jeseni, ko dozori, pa v uporabo: le poberimo njegovo seme in ga posušimo.

Kot učinkovito odvajalo nam bo prav prišlo pri kroničnem zaprtju, pomirilo pa bo tudi vnetje prebavnih sluznic, vnetja dihalnih organov in še kaj.

Za oblačilo in zdravilo

Lan je tako stara kulturna rastlina, da bi se morali pred njo spoštljivo prikloniti. Pridelovali in uporabljali naj bi ga že v mlajši kameni dobi. Domnevajo, da je sploh najstarejša rastlina, ki so jo ljudje uporabljali za oblačila in zdravljenje. Izvira iz osrednje Azije, a se je že v davnini razširil v Evropo, kjer ga je izrinil bombaž, kasneje še umetna vlakna, a zadnje čase postaja spet popularen. Priljubljen je bil že med Sumerci, Egipčani, Grki in Rimljani. Egipčani so denimo tudi mumije povijali v lanene povoje. Kot zdravilno rastlino ga prvi omeni grški antični zdravnik Hipokrat. Svetuje ga pri boleznih želodca in črevesja ter pri vnetju dihal. Lan je izključno gojena rastlina, podivjanega v naravi najdemo le redko. Pri nas je po lanu najbolj znana Bela krajina, kjer ga pridelujejo zlasti za izdelavo platna. Njega dni so se lanena polja razprostirala od Grosupljega do Trebnjega. Laneno platno so ljudje cenili kot najboljše platno za obkladke in obveze. Tudi naši bukovniki so na lan veliko dali, svoj čas so med drugim pisali: »Vzemi lanenega semena in rumenjaka od jajc in iz telečjih kusti muzeg. To ukup zmešaj in s tim žilo s krčem maži. Gvišn nuca!«

Moč lanenih semen

V zgodnji jeseni spravljamo zrelo seme, ga dobro posušimo in spravimo v temnih steklenih posodah na hladnem prostoru. Uporabljamo le zrelo seme, saj ima nezrelo lahko nezaželene in celo strupene učinke. Pri zdravilni rabi se lahko odločimo za celo ali zmleto seme. Slednje zelo hitro postane žarko, zato je najbolje, da ga meljemo vedno tik pred uporabo. Za mletje se dobro obnese mlinček za kavo. Glavne učinkovine semen so sluzi, pri zmletem tudi olje. Laneno seme je blago odvajalno sredstvo in tudi sredstvo za ustavljanje drisk, kot piše dr. Katja Galle Toplak v Zdravilnih rastlinah na Slovenskem. Dodaja, da v črevesju pride zaradi nabrekanja sluzi do povečanja volumna in pritiska na črevesne stene, kar spodbudi in pospeši črevesno peristaltiko, zaradi sluzi in olja pa celotna masa lažje drsi. Učinek nastopi šele po nekaj dneh. Po drugi strani laneno seme učinkuje pri vnetjih v ustni votlini in žrelu kot tudi pri vnetju črevesne in želodčne sluznice. V tem primeru ga za več ur namočimo v hladno vodo, da se sluzi ločijo od semena. Sluzi prekrijejo vnete in razdražene sluznice, zmanjšuje se prekrvitev vnetih predelov in izločanje žlez sluznice se normalizira. Driske in bolečine počasi izginejo. Ljudsko zdravilstvo uporablja seme še pri vnetju sečil, za umiritev živcev, za čiščenje in mehčanje kože, zoper lišaje in ekceme, za uravnavanje menstruacije.

Zdravilni pripravki

Prevretek, ki pomiri vnetje želodčne in črevesne sluznice, pomaga pri težavah s prebavo, prehladnih obolenjih sečnih organov in trdovratnem kašlju pripravimo tako, da žlico semena kuhamo v 250 ml vode tako dolgo, da povre na polovico. Lahko si pripravimo tudi preliv: dve žlički celega semena namakamo 6 do 8 ur v skodelici hladne vode, nato sluznati čaj odcedimo, rahlo segrejemo in pijemo po požirkih tri do štirikrat na dan. Koristi zlasti pri vnetju črevesja. Pri zaprtju eno do dve žlici celega ali zmletega semena zmešamo z medom, slivovo marmelado ali petimi razkoščičenimi suhimi slivami in jemljemo do trikrat na dan, začenši zjutraj na tešče. Pri bolečinah mišic, sklepov in živcev, pri kožnih vnetjih in tvorih, žolčnih kolikah in bronhitisu uporabljamo lanene obloge. Pripravimo jih tako, da laneno seme v platneni vrečki prelijemo z vročo vodo. Tople, a ne prevroče, polagamo na obolele dele. Iz semen pridobivajo tudi laneno olje, ki je cenjeno v prehrani, žal pa hitro postane žarko. Ker vsebuje nenasičene maščobne kisline, znižujejo holesterol v krvi, je pa tudi blago odvajalo. Zunanje se v obliki oblog uporablja pri ekcemih in luskavici. Nekateri fitoterapevti opozarjajo, da se laneno seme ne sme uporabiti pri bolezenskih zožitvah v požiralniku, želodcu ali črevesju ter ob črevesni zapori.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sobota, 22. december 2007 / 07:00

Jaslično izročilo je najstarejše na Gorenjskem

Še nekaj dni nas loči od svete in blažene noči, ki nas bo v duhu ponesla v tisto davno skrivnostno noč, ko se je v bornem hlevčku v malem mestu Betlehem v Palestini rodil Božji Sin.

Objavljeno na isti dan


Kranj / petek, 11. april 2008 / 07:00

Tečajniki na obisku v kranjski vojašnici

Brdo - Ta teden je na Brdu potekalo izobraževanje Peti modul programa evropske varnostne in obrambne politike na visoki ravni. Udeleženci tečaja, 70 častnikov in civilnih uslužbe...

Kronika / petek, 11. april 2008 / 07:00

Pogrešana se je vrnila domov

Kranj - Kranjski policisti so sporočili, da je iskanje za pogrešano Marijo Ano Jan iz Kranja preklicano, saj se je danes sama vrnila domov.

Bohinj / petek, 11. april 2008 / 07:00

Igre bi povezale Slovenijo

Ali je napovedana kandidatura Olimpijskih iger 2018 v Sloveniji utopija ali odlična priložnost za Gorenjsko?

Zanimivosti / petek, 11. april 2008 / 07:00

Deset let sodelovanja z Bavarci

Kamnik - Kamničani so dogodke ob letošnjem občinskem prazniku zaključili z zanimivo prireditvijo, na kateri so sodelovali občani iz bavarskega mesta Andechs. Obe mesti sta namreč...

Kranjska Gora / petek, 11. april 2008 / 07:00

Upravno sodišče zavrglo tožbo občine Kranjska Gora

Kranjska Gora - Tožbo občine Kranjska Gora, ki nasprotuje izdaji gradbenega dovoljenja za stavbo ob jezeru v Jasni, je upravno sodišče zavrglo. Če občina postopka ne bo nadaljeva...