Komentar: Osrednja sila za reševanje
V oktobru, mesecu požarne varnosti, več pozornosti posvečamo tudi gasilcem in s tem njihovi najštevilnejši druščini – prostovoljnim gasilcem. Te sicer mnogi povezujejo samo še z gasilskimi veselicami in paradami, medtem ko večino zaslug za požarno varnost pripisujejo poklicnim gasilskim enotam. Slednjim ne odrekamo pomembne in glavne vloge v mnogoterih gasilskih intervencijah, toda tudi v njih poklicni gasilci po končani akciji pospravijo cevi in se odpeljejo, požarne straže in čiščenja pogorišča pa se potem lotijo lokalni prostovoljni gasilci. In to v svojem prostem, ne službenem času.
Kolikšno sposobnost hitrega in množičnega aktiviranja v primeru večje nesreče imajo prostovoljni gasilci, smo se lahko prepričali tudi ob vodni ujmi, ki na Gorenjskem ni prizadela samo Železnikov, Krope, Bohinja in Tržiča, temveč je poplavljalo tudi marsikje drugje. Povsod so prizadetim lastnikom prvi na pomoč priskočili prav prostovoljni gasilci. Pravo sliko prostovoljnega gasilstva smo lahko gledali tudi v dneh po poplavah. Samo v prvem tednu je v Železnikih pomagalo odstranjevati posledice poplav več kot tri tisoč prostovoljnih gasilcev, na drugih prizadetih območjih po Sloveniji pa je pomagalo še dodatnih štiri tisoč prostovoljnih gasilcev, ki so tako predstavljali osrednjo silo za reševanje in odstranjevanje posledic te velike naravne nesreče.
Zasluge prostovoljnih gasilcev za hitro odstranitev najhujših posledic velikega vodnega vala so zagotovo nesporne, kakor je nesporna tudi njihova siceršnja vloga pri zagotavljanju požarne varnosti v Sloveniji (nekaj pa seveda prispevajo tudi k pestrejšemu družabnemu življenju v posameznih vaseh). Kljub temu se mnogi gasilci še vedno soočajo s problemom odsotnosti z dela ob nujnih intervencijah. V mnogih okoljih namreč delodajalci nimajo posluha za njihovo poslanstvo, in čeprav jim občine refundirajo delavčevo odsotnost, prostovoljnih gasilcev ne spustijo iz službe na intervencijo. Drugje so občine tiste, ki se otepajo plačila nadomestila za izostanek z delovnega mesta. Mnogi gasilci so zato prisiljeni vzeti dopust, da smejo pomagati svojemu sosedu, sokrajanu, sočloveku v stiski. Tudi na to je treba opozoriti v trenutkih, ko vsi hvalijo požrtvovalnost prostovoljnih gasilcev. Od hvale se namreč ne da živeti …