Tenetiše 2012
V prihodnosti smo preverili, kaj se bo zgodilo s Tenetišami. Preberite koristen nasvet v zadnjem delu članka.
Ob zadnjih pogovorih okrog regijske deponije odpadkov, ki naj bi jo začeli urejati na sedanjem kranjskem smetišču v Tenetišah, smo se v redakciji Velikega brata odločili, da spet aktiviramo časovni stroj, ki ga imamo spravljenega v našem kevdru. V redakciji smo vlekli slamico in jasno, najkrajšo sem spet potegnil jaz Mali brat. Posadili so me na stroj in ga zavrteli v 3. oktober 2012 na lokacijo Tenetiše. Predstavljam vam ekskluzivno fotografijo Tenetiš leta 2012 in kratko poročilo o vsem, kar sem videl na tem nekajurnem potovanju v prihodnost.
Časovni stroj me je izvrgel ravno pri krajevni tabli Tenetiše in moram reči, da sem se zgrozil. Ugledal sem povsem degradirano pokrajino (glej fotografijo) skozi katero je vodila cesta, medtem ko niti na desni niti na levi strani ceste ni bilo ničesar, ampak prav ničesar, razen nizke trave, ki kot da ni mogla pognati. Ko sem potipal v travnato podrastje, sem pod rokami začutil ožgan material. Ne vem, kaj bi to lahko bilo. Nekaj gnijočega. Grozen smrad. Nikjer žive duše. Apokaliptične razmere. V smeri proti Goričam in Golniku dolgo ničesar. Daleč zadaj, mnogo predaleč, da bi se tja podal peš, se nad horizontom dvigajo obrisi Karavank.
Ozrem se nazaj proti Kranju in glej pravo nasprotje opustošenim Tenetišam. Cvetoče primestno naselje, promet, ljudje, živahno vzdušje na ulicah. Kjer sta nekoč stali nedeljska vas Mlaka in Kokrica se razprostirajo prelepe majhne hišice, nekatere starejše, druge novejše, sodobnejše. A vse prelepe. Na Griču pa pravi dvorci. Vsaka hiša ima olimpijski bazen, stadion, hipodrom, večje tudi lastna golfska igrišča … V nabiralniku ene takih hiš zagledam Gorenjski glas. Izvod tiskan na 612 straneh. Izdaja za po kosilu. Listam, listam in najdem naslov Zadnji prebivalec Tenetiš preseljen na Grič. Berem. Po veliki naravni katastrofi, ki je prizadela Tenetiše in okolico zaradi štiriletnega kopičenja vseh mogočih odpadkov na Centralno komunalno deponijo za Južno Evropo, so te dni na Grič preselili še zadnjega prebivalca Tenetiš, 96-letnega Staneta H. Berem naprej. Čeprav se zdi čudno, je vendarle res. Predel Mlake imenovan Grič, kljub bližini deponije, ni utrpel nobene škode. Z visoko standardiziranim eko security sistemom so v trenutku katastrofe namreč uspeli nevtralizirati smrtonosni val in svoja mala bivališča ter vse pripadajoče objekte uspeli obdržati nedotaknjene. Oblast je na Griču zgradila naselja za preživele prebivalce Tenetiš in okolice in jih v dveh mesecih po katastrofi uspela prepričati v novo življenje. Edini problematičen je bil Stane, ki se ni želel ločiti od svojega nasada motovilca. A danes dopoldne, piše v Gorenjskem glasu, so uspeli prepričati tudi njega in ga vseliti v naselje Tenetiše-Grič-New life.
Naj bo to poročilo vsem, ki ste danes proti regijski deponiji v poduk. Prihodnosti se ne da spremeniti. Jaz, mali brat sem bil tam, in videl, da ste imeli prav. A kot vidite, vas ne bo nihče poslušal. Zato ne zapravljajte časa s protesti. Raje pakirajte kovčke in kupujte zemljo na sosednjem Griču, Mlaki, v prostranstvih Udinbošta. Menda so v ZDA že moderne hiše na drevesih. Bodite vi pri nas prvi na drevesu.