Gorenjski odpadki v Tenetiše
Po enajstih letih je konzorcij CERO odločil, da bo gorenjski center za ravnanje z odpadki v Tenetišah. Odločitev so soglasno podprli vsi župani, nasprotujejo pa ji domačini.
Kranj – Poslovni odbor konzorcija CERO je 25. septembra soglasno potrdil lokacijo deponije Tenetiše za sodobni center za ravnanje z gorenjskimi odpadki. Gre za največji korak v enajstih letih delovanja konzorcija, je po seji ocenil dosedanji predsednik poslovnega odbora Janko S. Stušek iz Radovljice. Ta bo rešil dolgoletno dilemo, kam in kako odlagati odpadke iz vse Gorenjske. Posebej pomembno je, da so gorenjski župani sprejeli sklep soglasno.
»Gorenjska lahko sporoči ministrstvu za okolje in prostor, da je lokacija Tenetiše potrjena. To je edina odločitev, saj druge variante ni. Do zapolnitve deponij oziroma do konca veljavnosti dovoljenj bosta v regijski koncept ravnanja z odpadki vključeni odlagališči Mala Mežakla in Kovor. Ministrstvu bomo še ponudili, da za odlaganje gradbenih odpadkov uporabi odlagališči Draga in DIRO Radovljica. Zaradi lokacije bodočega gorenjskega centra za ravnanje z odpadki je prevzela mesto vodilne članice v konzorciju Mestna občina Kranj, njen župan pa funkcijo predsednika poslovnega odbora,« je še povedal dosedanji predsednik Stušek po torkovi seji v Kranju.
»Naloženo breme sprejemamo s polno odgovornostjo. Zavedamo se, da smo šele na začetku poti, ki vodi do sodobnega predelovalnega centra za odpadke. Rešitev bo v korist vse Gorenjske, saj je zmogljivost načrtovana za približno dvesto tisoč prebivalcev. Naredili bomo vse, da bi v dveh letih zgradili 54 milijonov evrov vreden center z objekti brez sežigalnice, za ta čas pa naj bi podaljšali veljavnost dovoljenj za obratovanje deponij,« je dejal Damijan Perne, novi predsednik poslovnega odbora konzorcija CERO.
Kranjski župan je poudaril, da se zavedajo nasprotovanja dela prebivalcev v okolici deponije. Civilni iniciativi ponujajo roko za sodelovanje in k pogovoru vabijo tudi Društvo za ohranitev Udinboršta. Njihove argumentirane pripombe bodo upoštevali, ne bodo pa dopuščali dejavnosti v nasprotju z zakonodajo. Okrog sedemdeset domačinov iz Tenetiš in z Mlake je s protestnimi napisi med sejo konzorcija CERO vztrajalo pred podjetniškim centrom v Kranju. S podpisi so zahtevali udeležbo njihovega predstavnika na seji, čemur pa niso ugodili.
»Izbrana lokacija centra je najslabša, saj ji nasprotuje največ ljudi. Glede tega se ne mislimo z nikomer pogovarjati. Že prej smo vedeli, da pripravljajo tak predlog. Prepričani smo, da bo padel v vodo, saj ima hujše pomanjkljivosti kot Kovor ali Tromeja. Za besedo bomo držali ministrstvo za okolje in prostor zaradi zagotovil, da ne bo centra tam, kjer mu nasprotujejo prebivalci. Uresničili bomo že dano napoved, da bomo 2. novembra 2007 organizirali zaporo dovoza odpadkov v Tenetiše,« je dejal Miran Hude iz Društva za ohranitev Udinboršta.
»Odločitev je prava. Z gorenjskimi odpadki bodo ravnali tam, kjer jih nastaja največ. Najmanj bo logističnih in transportnih stroškov, možno bo izkoriščanje toplote v bližnjih naseljih. Bistveno je, da ne bo nove rane v naravi, odlaganje odpadkov pa bo rešeno dolgoročno. Za sprejem ostanka odpadkov v Kovorju ni ovir. Domačini se strinjamo, da je treba deponijo zapolniti in jo sanirati. Ko bo zgrajena centralna čistilna naprava, bo rešen tudi problem odvajanja izcednih vod iz deponije v Kovorju,« je povedal Borut Sajovic, župan Občine Tržič.
»Vesel sem, da smo se končno odločili, kje bo center za odpadke. Zame je odločitev ugodna, saj sem se rešil marsikatere težave, ki bi jo imel ob izbiri Tromeje. Za občino je to slabo, ker odpade možnost za rento, ki bi pospešila razvoj v nekaterih krajih. Glede na ocene stroke pričakujemo, da center ne bo imel škodljivih vplivov na okolje. Pri nas se bojimo le povečanega prometa skozi Cegelnico in Strahinj, na kar pa kot manjša članica konzorcija ne bomo mogli veliko vplivati,« je izrazil skrb Janez Štular, župan Občine Naklo.