Žirovski kino ima dušo
"Sinhronizirane risanke so zelo dobro obiskane, sicer pa je obiska komaj za preživetje," pravi kino operater Evgen Podobnik o žirovskem kinu.
Žirovski kino doživlja usodo kot kino skorajda povsod po Sloveniji, vključno z velikim multikinom v Sloveniji. »Obisk je komaj za preživetje, to je za pokritje predvajanja, za tekoče vzdrževanje, kot sta ogrevanje in investicijsko vzdrževanje pa že zmanjka,« razloži Evgen Podobnik, tudi upravnik DVD (delavsko prosvetnega društva) Žiri.
Žirovska kino dvorana je za trenutni povprečni obisk prevelika, zato so tudi stroški vzdrževanja nesorazmerno veliki. Najbolj zanimivo je, da Podobnik nikakor ne more ujeti nivoja ogrevanja, saj se obiskovalci v parterju pritožujejo, da jih zebe, na balkonu pa jim je vroče. »No, morda je odvisno tudi, s kom prideš v kino,« v smehu pravi Podobnik.
Po osamosvojitvi so kino v Žireh zaprli, leta 1993 pa ga je Podobnik znova odprl s filmi, kot sta Napihnjenci in Nune pojejo. »Takrat je v kino prišlo do 800 obiskovalcev za konec tedna, danes pa sem lahko vesel stotih obiskovalcev. Toliko jih je imel pred kratkim Harry Potter,« z grenkobo ugotavlja operater in se z nostalgijo spominja filma stoletja. To je bil Titanic z Leonardom di Capriom in Kate Winslet v glavnih vlogah, ki si ga je v Žireh ogledalo 2.500 gledalcev. Najzvestejši gledalci prihajajo tudi s poljanske in gorenjevaške osnovne šole, le iz domače, Osnovne šole Žiri je obisk bolj slab.
»Po mojem mnenju je za upad gledalcev sedaj kriva prevelika ponudba filmov na DVD-jih in predvsem filmi prek spleta, kjer jih mladi prek noči naložijo na domač računalnik,« ugotavlja kino operater in dodaja, da rešitve ne pozna: »Tega problema v Sloveniji ne bo mogel rešiti nihče, za to bo moral poskrbeti Hollywood sam.« Kljub temu šarm kina ostaja. Tudi v Žireh, ki ima dobro tehniko slike in srednjo kvaliteto tona. Tudi stoli so slabši kot v ljubljanskem multikinu, vendar v primerjavi s številnimi kino po Sloveniji in svetu dobri, po drugi strani pa je v tem kinu mir in vzdušje, kot so ga poznali v kinu pred nekaj leti.
»Dvorana sicer živi, saj pred kinom prednjači gledališče z eno domačo predstavo na sezono in polnimi dvoranami gledalcev,« pravi Podobnik, ki je prejšnji teden v enem popoldnevu skoraj razprodal gledališki abonma. Ta mesec je v kinu vrtel večinoma risanke, ta konec tedna pa bo na vrsti grozljivka Krvavi hostel 2. »Trudim se, da bi najnovejši filmi s čim manjšo zamudo prišli iz Ljubljane. To pomeni, da je približno mesec dni po premieri v Žireh,« razloži Evgen Podobnik in na vprašanje, koliko gledalcev mu je ušlo v Ljubljano, pove: »Ob odprtju multikina se je vsaj za polovico zmanjšal obisk. Na splošno pa se je v zadnjem času močno zmanjšal obisk povsod po Sloveniji.« Za to krivi poplavo elektronskih medijev ter pomanjkanje pravega hita.
Letos je bil tako najbolj gledan film Beanove počitnice, ki si ga je konec tedna ogledalo 200 gledalcev, kmalu pa prihaja tudi Bournov ultimat z Mattom Damonom. »Matt bo privabil nekaj punc, večjih množic pa ne pričakujem, čeprav gre za enega boljših filmov v zadnjem letu,« pravi Podobnik in razloži, da se manjši kini po Sloveniji zapirajo ali delujejo s pomočjo dotacije občin. Tako naj bi bilo tudi v Žireh, kjer je župan Bojan Starman obljubil pomoč pri ohranitvi kina.