Aleš Ekar, predsednik uprave Jelovice (Foto: Tina Dokl)

Imenovan, da umiri ozračje

"Ne želimo, da bi Jelovica v Škofji Loki samo preživela, ampak želimo postati evropsko prepoznavno podjetje," pravi Aleš Ekar, novi predsednik uprave Jelovice.

Škofja Loka – Pred manj kot dvema tednoma je vodenje Jelovice prevzel Aleš Ekar. V družbi je od aprila, ko je postal pomočnik predsednice uprave za komercialo in marketing, prej je opravljal doktorski študij na Ekonomski fakulteti v Ljubljani, še prej pa bil šest let v hrvaški podružnici Merkurja. »V Jelovici ne bomo le ohranjali delovnih mest, ampak jih z različnimi ukrepi zagotavljali in razvijali,« je dejal predsednik uprave v uvodu k pogovoru. Včeraj je uprava objavila sklic skupščine, ki bo 24. oktobra, kjer bodo lastniki imenovali nadzorni svet v popolni sestavi.

Kakšni so bili vaši prvi ukrepi po prevzemu funkcije?

»Zavedam se, da je ena ključnih zadev postavitev ožjega vodstvenega tima, saj lahko le tako dosežemo prave rezultate. Opravil sem veliko pogovorov z zaposlenimi, veliko sem tudi v proizvodnji, kjer je veliko znanja.«

Ali imate jasno sliko o očitanih nepravilnostih prejšnjih uprav?

»Vrsta namigovanj je bila o nepravilnostih v prejšnjih upravah. Predvidevam, da v upravi Slovnikove ni bilo nepravilnosti. Prezgodaj je, da bi dajal vrednostne ali vsebinske obsodbe.«

Ali lahko potrdite, da sta si prejšnja člana uprave Branka Babič in Sandi Knez dan pred odhodom izplačala bogato odpravnino?

»Določena izplačila so bila opravljena tudi na dan pred odhodom, o podrobnostih pa še ne morem govoriti. O vsem bomo pripravili revizijsko poročilo.«

V Jelovici ste pol leta, zato gotovo poznate rezerve družbe.

»Vidim jih v pozicioniranju družbe z izdelki v srednjem in višjem cenovnem razredu, v katera bo vključeno več strokovnega in izkustvenega znanja. V tem imamo prednost pred drugimi. Družbo bomo morali tudi bolj ekonomično organizirati, pričakujem spremembe informacijskega sistema in tudi pri internacionalizaciji poslovanja. Tu bo treba narediti kvantne skoke. Zahtevni nalogi bosta tudi motivacija in pridobivanje najboljših sodelavcev, ki bodo želeli delati v Jelovici, čeprav lesarska industrija trenutno ni med modnimi v Sloveniji. Predstavljamo si tudi, da bi zgradili novo proizvodno halo, saj želimo organizirati sodobno proizvodnjo. Ne govorim, da je tu kaka podrtija, a želimo več.«

Bo Jelovica ostala takšna, kot jo poznamo danes?

»Ključni programi, okna, vrata in montažne hiše, ostajajo. Naša velika prednost je vgrajevanje lastnih izdelkov v montažne hiše, veliko stavimo tudi na nove trge v neposredni bližini, na katerih realiziramo premalo prodaje. Ne smemo pozabiti na Dalmacijo, Malto, Ciper, Španijo, arabske države, kjer je gradbena sezona daljša. S tem lahko znižamo vplive sezonskih gibanj in bolj izkoristimo proizvodnjo ter znižamo fiksne stroške. Velik potencial torej vidim v montažnih hišah, kjer bi lahko uvedli še dodatno izmeno, in novih trgih. Priložnost vidim tudi v intenzivnejšem sodelovanju z uspešnimi podjetji, ki imajo razvite višje oblike internacionalizacije poslovanja, na primer sodelovanje z Merkurjem na mednarodnih trgih.«

Smo Slovenci pripravljeni na montažne hiše?

»Tudi v Sloveniji vse bolj spoznavamo prednosti montažne gradnje. Potrebno pa bo še pravo komuniciranje, predstavljanje prednosti. V Avstriji je kar tretjina hiš montažna, kar pomeni, da imamo še veliko rezerv. Moramo se specializirati in postati na teh področjih najboljši. Energetska in ekološka sprejemljivost bivalnih prostorov postaja vse pomembnejša. Ne želimo, da bi Jelovica v Škofji Loki samo preživela, ampak želimo postati evropsko prepoznavno podjetje.«

Kakšno je razpoloženje med zaposlenimi?

»Čim večkrat grem skozi proizvodnjo, da neposredno spoznam procese in sodelavce. Konec koncev sem tudi inženir strojništva, zato s sodelavci tudi rad govorim o tehnično-tehnoloških problemih oziroma delu v proizvodnji. Glede razpoloženja v tovarni imam dober občutek in sem prepričan, da bomo skupaj uspešni.«

Kako sprejemate prevzemno ponudbo?

»Ponudbi EBS Group je uprava naklonjena, njihovo ponudbo ocenjujem kot dobro in razvojno naravnano. Pred dvema letoma je bila cena delnice Jelovice 1,45 evra, marca 2,50, ponudba 4,5 evra na delnico pa pomeni krepko rast in najvišje ponujeno ceno malim delničarjem.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sreda, 8. julij 2009 / 07:00

Gamsi smučali na ledeniku pod Skuto

Jezersko - Šestnajstega tekmovanja za pokal kristalnega gamsana Vadinah, na ledeniku pod Skuto, ki ga je organizirala LD Jezersko in je potekalo tudi v počastitev občinskega praz...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 25. april 2014 / 14:50

Partizanska vojska osvobajala na pragu Ljubljane

Dne 13. junija 2014 mineva sedemdeset let od uspešnega boja Gorenjskega partizanskega odreda z nemško armado. Ta boj je bil na območju občine Vodice in v njeni okolici.

Kronika / petek, 25. april 2014 / 17:30

Lani umrlo šestnajst kolesarjev

Kolesarjem je kot enim najbolj ranljivih udeležencev cestnega prometa namenjena preventivna akcija, ki poteka še do nedelje.

Humor / petek, 25. april 2014 / 15:00

Od zadaj

Slovenskim hokejistom je včeraj le uspelo streti odpor Ukrajincev. Zlobnež bi pomislil, da v zadnji tretjini Ukrajinci ruskega rodu niso prišli na ledeno ploskev.

Slovenija / petek, 25. april 2014 / 18:29

Krajina slikarja Sadnikarja

Narodni muzej v Ljubljani je bil v torek prvič kraj začetka Koroških kulturnih dni v Ljubljani. Letošnji so že dvanajsti. »To si štejemo v čast, saj je naša dolžnost varovanje in predstavlja...

Škofja Loka / petek, 25. april 2014 / 16:31

Prebili so predor pod Stenom

V predoru pod Stenom se je v petek opoldne dobesedno posvetilo. Gradbeni delavci, ki so v zadnjih tednih predor kopali z obeh strani, so namreč izkopali še zadnje metre.