Starman je v Jelovici pogorel
Z uspehom prevzemne ponudbe EBS Group so se od Jelovice poslovili tudi njen prvi nadzornik Bojan Starman ter uprava, ki jo je vsilil.
Škofja Loka – Kot smo že poročali, je v četrtek prišlo v zgodbi o lastninskem prerivanju za škofjeloško lesno industrijo Jelovica do odločilnega preloma. EBS Group, ki je v lasti Gregorja Benčine, je namreč z nakupom deleža podjetja Agens, ki ga vodi Igor Prinčič, in deleža Jana Kovača dosegel večinsko 54-odstotno lastništvo Jelovice. Tak razvoj dogodkov je vsekakor presenečenje in kar nekaj časa bo verjetno ostalo nepojasnjeno, saj ga vpleteni ne želijo komentirati. Predvsem je presenetljiva odločitev Prinčiča, ki je le nekaj dni po objavi prevzemne ponudbe EBS Group napovedal protiprevzemno ponudbo z višjo odkupno ceno za delnico, skupaj s Kovačem pa naj bi bila v taboru Bojana Starmana in njegovih namer, da postane večinski lastnik Jelovice. Dodajmo, da se je na naš klic Benčina sicer odzval, vendar nam je pojasnil, da po zakonu o prevzemih do zaključka veljavnosti prevzemne ponudbe dogodkov ne sme komentirati.
Biblijska napoved se je uresničila
Da se v ozadju dogaja marsikaj, je napovedovala že prodaja deleža Janeza Deželaka, ki je bil z odkupom državnega skoraj četrtinskega deleža Jelovice največji posamični lastnik te družbe. Na dan objave prevzemne ponudbe je Deželak namreč svoj delež prodal podjetju Ambient, pri čemer je cena ostala skrivnost, prav tako pa tudi odnos novega lastnika do dveh taborov, ki sta se prerivala za lastništvo Jelovice. Težko je verjeti, da je Deželak prodal svoj delež za manj kot 2,1 milijona evrov oziroma 5,9 evra za delnico, kolikor je plačal paradržavnima skladoma KAD in SOD na dražbi. To pa je občutno več od 4,5 evra za delnico, kolikor ponuja EBS Group v prevzemni ponudbi, zato je jasno, da v zadnjih dogodkih ta lastninski delež ni bil neposredno odločilen. Druga plat je posredni vpliv in možne perspektive, saj ne gre spregledati, da se je »biblijska« napoved oziroma komentar Janeza Deželaka za naš časopis uresničila: »Tisti, ki mislijo, da bodo prvi, bodo zadnji!«
Do moči po političnih zvezah
Najbolj žalostna pri tej zgodbi je vloga škofjeloškega podjetnika Bojana Starmana, ki je že lani napovedal, da bo poskušal postati večinski lastnik Jelovice. Po političnih zvezah (je viden član stranke NSi in bil škofjeloški podžupan v preteklem mandatu) je postal kot predstavnik paradržavnih skladov član nadzornega sveta Jelovice, objavil namero za prevzem družbe, ki pa je s prevzemno ponudbo ni zmogel potrditi. Čeprav na dražbi za nakup četrtinskega državnega deleža ni uspel, se iz nadzornega sveta ni hotel umakniti, celo več, postal je njegov predsednik. Formalno ni imel lastniškega deleža, med opazovalci dogajanj pa je veljalo, da sta deleža v skupni vrednosti 33 odstotkov podjetja Agens in zasebnika Jana Kovača kupljena zanj. Ker je bilo jasno, da delež Janeza Deželaka (tudi zaradi starih zamer) zanj ni dosegljiv, se je vnel boj za preostalih dobrih dvajset odstotkov.
Starman je poskušal »prek trupel«
Nobena skrivnost ni bila, da je med Starmanom, ki si je v nadzornem svetu z zamenjavami (zopet po političnih zvezah) zagotovil večino somišljenikov, in upravo Jelovice predsednice Marije Slovnik in člana Mira Podrekarja, prihajalo do trenj in očitkov, med drugim tudi o tem, da si uprava prizadeva izpeljati menedžerski odkup. Čeprav je Slovnikova uspešno nadaljevala sanacijo poslovanja Jelovice, ki se je prav pod njenim vodstvom po dobrem desetletju izkopala iz izgube – največ zasluge za okrevanje ima zagotovo Bojan Starman (danes poslanec Državnega zbora, znan tudi kot župan občine Žiri) direktor Jelovice pred Slovnikovo, se je škofjeloški Bojan Starman 10. avgusta v Jelovici odločil izvesti udar. Slovnikovo (le nekaj dni pred odhodom v pokoj) ter Podrekarja je krivdno razrešil, udar pa izpeljal s pomočjo Branke Babič, ki jo je dober mesec pred tem postavil za pomočnico predsednice, po razrešitvi Slovnikove pa je postala predsednica uprave. Kako so bili krivdni razlogi za razrešitev (prepoceni prodaja delnic zavarovalnice Triglav in slabo varovanje blagovne znamke na južnih trgih) privlečeni za lase, je najbolje razkrila sama Babičeva v intervjuju za poslovni časnik Finance le nekaj dni po imenovanju. Tudi preklic že sklicane skupščine delničarjev, ki ga je pripravila še uprava Slovnikove, je bil v funkciji drugačnega prikazovanja položaja v Jelovici ter morebitnega onemogočanja zamenjav v nadzornem svetu.
Lastniško poraženi Starman odstopil
Kako je bilo vse opisano dogajanje v izključnem interesu Starmanovih lastniških ambicij, se je pokazalo v četrtek, ko je postalo jasno, da je EBS Group uspel s prevzemno ponudbo in postal prepričljivo večinski lastnik. Lastniško poraženi Bojan Starman je odstopil z mesta predsednika nadzornega sveta in odstopila je tudi uprava z Babičevo na čelu.
Besedo bodo dobili lastniki
Kot je po četrtkovi seji nadzornega sveta povedala Dunja Ogrizek, ki je kot podpredsednica vodila sejo, je nadzorni svet za novega predsednika uprave imenoval mag. Aleša Ekarja, ki je bil doslej pomočnik direktorice za komercialo in marketing. Nova uprava bo po besedah Ogrizkove sklicala skupščino, na kateri naj bi imenovali dva člana nadzornega sveta, ki bosta predstavljala dejanske lastnike. Nova uprava naj bi tudi pregledala dosedanje poslovanje in o ugotovitvah poročala nadzornemu svetu, ki bo deloval v interesu vseh lastnikov in družbe kot celote. Mag. Aleš Ekar (na Ekonomski fakulteti v Ljubljani zaključuje doktorski študij in je asistent na Katedri za mednarodno ekonomijo) ima, kot o zapisali v izjavi za javnost po seji nadzornega sveta, »vso podporo nadzornega sveta in tudi večjega dela lastnikov, kar bo zagotavljalo uspešno poslovanje družbe ter umiritev razmer v družbi, v odnosu do kupcev in dobaviteljev, razvoj lesno-predelovalne industrije in zagotavljanju delovnih mest«. Pogovor za Gorenjski glas je obljubil za petek.