Mimohod živine je najbolj nestrpno pričakovan del Kravjega bala

Živina se je vrnila s planin

Ukanc – Poletje se je poslovilo, a v nedeljo so se v Bohinj spet vozile množice obiskovalcev. Vsi so prišli pozdravit živino, ki so jo planšarji, majerji in majerice prignali s planin nazaj v dolino. Dogajal se je Kravji bal, tradicionalna bohinjska prireditev, ki je bila že 52. po vrsti. Organizira jo Turistično društvo Bohinj, katerega predsednik Dušan Blažin se je v pozdravnem nagovoru po mimohodu črede in planšarjev ter majeric in majerjev zahvalil vsem, ki so na prireditev prignali živino. Že kar nekaj let je namreč, odkar so zadnjič za Kravji bal majerji in majerice zares prišli s planin.

Župan Franc Kramar za prireditev pravi, da je to praznik turizma, kmetijstva, predvsem pa živinoreje. »Moja velika želja je, da ta praznik ostane. To pa pomeni, da morajo planine živeti, torej je treba skrbeti, da se ljudje in živina vračajo v planine in opravljajo svoje poslanstvo, ki ima dolgoletno tradicijo. Ponosen sem, da v Bohinju še živijo ljudje, ki so se pripravljeni s tem ukvarjati, čeprav okolje temu včasih ni naklonjeno,« je povedal Kramar.

Program prireditve je povezoval Kondi Pižorn, nastopili pa so Otroška folklorna skupina KD Bohinj, Godba na pihala Laško z mažoretkami, ansambel Igor Podpečan in Zlati zvoki, Folklorna skupina KUD Triglav in Godba Bohinj. Kot je obljubil organizator, se je zaradi velikega števila dobro razpoloženih obiskovalcev, med katerimi je bilo slišati vsa slovenska narečja in tudi veliko tujih jezikov, zabava z ansamblom podaljšala za dobro uro in se ni zaključila že ob 19. uri.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sobota, 26. junij 2010 / 07:00

Edinstveni na Gorenjskem

Kljub 110-letni zgodovini so gorenjevaški gasilci še vedno brez lastnih prostorov.

Objavljeno na isti dan


Kronika / / 07:00

Zaradi snega brez elektrike

Kranjska Gora - Zaradi obilnega sneženja so v nedeljo v delu občine Kranjska Gora ostali brez električne energije, poroča Regijski center za obveščanje Kranj. Nekaj po 9. uri je...

Zanimivosti / / 07:00

Anketa: Končno sneg!

V Zgornjesavski dolini skorajda ne pomnijo, kdaj je decembra zadnjič zapadlo toliko snega kot v zadnjih dveh tednih. Planica je prava zimska pravljica, Rateče zasnežene do hišnih pragov kot v starih č...

Škofja Loka / / 07:00

Odprta knjižnica patra Romualda

Prejšnji teden so v Škofji Loki odprli Knjižnico patra Romualda Marušiča, v kateri bo tudi stalna razstava Škofjeloškega pasijona.

Zanimivosti / / 07:00

Tratnikova imata lepši dom

Viktor Tratnik in njegova hči Simona iz Žirov po zaslugi društva Sožitje, Rdečega križa v Škofji Loki in mnogih dobrih ljudi sedaj prebivata v polepšani hiši.

Tržič / / 07:00

Bistrica nekoč in danes

Osnovna šola Bistrica ima že eno leto novi prizidek. Jubilej so proslavili z odprtjem razstave fotografij domačega kraja.